‘Kasım ayında müsilaj tekrarlayabilir’

‘Kasım ayında müsilaj tekrarlayabilir’

83
0
PAYLAŞ

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’ndeki araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

“Slime Kasım’da yeniden ortaya çıkabilir”

“Slime Kasım’da yeniden ortaya çıkabilir”

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Soruna neden olan koşullar devam ediyor” diyerek slime’ın kasım ayında tekrar ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’nde yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı.

Geçen yıl Kasım ayında bir balgam uyarısı yayınladığını tespit eden Sari, koşulların devam edebileceğini ve Kasım ayında tekrarlanabileceğini kaydetti.

‘AĞIRLIKTA İNCE’

Prof. DR. Sarı, 17 Ağustos 2021’den itibaren su sütununda artık balçık görmeyeceğinizi belirterek, “Büyük topaklar, tül şeritler halinde kilometrelerce uzanan balçık, bu nedenle su sütununda değil. daha fazlasını görmek için. Bu, “sümük bitti, özgürüz” anlamına gelmez. Ne yazık ki, balçık hala büyük topaklar halinde yerde yatıyor. Çünkü Temmuz ayının sonunda 15-25 metre arasında değişen, neredeyse bir araba büyüklüğündeki balçık ağırlaşıyor ve yere düşüyordu. Düşük akımlı alanlarda aşağıda birikmiştir. Dalgaların ve akıntıların hareketiyle daha derine sürüklenir. 15 metreden daha alçak alanda ise etkisini hala devam ettirmektedir. Ne yazık ki, yerde yaşayan süngerler, mercanlar ve diğer uyuyan organizmalar hala etkileniyor. Bir yandan parçalanma başladı. “Olmasını istediğimiz doğal bir süreç” dedi.

“KASIM AYINDA MUSİLAJIN REFORM YAPILMA İMKANI ÇOK YÜKSEK”

Prof. DR. “Çürüme sırasında zifiri siyah, ince yapılı bir çamura dönüştü. Kokuşmuş bir kokuya sahip ince dokulu bir çamur. Bu aslında şu anda aşağıdaki oksijeni tüketiyor. Bir yandan slime’ın ayrıştığı ve bu bozulma sonucu oluşan inorganik besinlerin suda yeni bir slime oluşumuna zemin hazırladığı söylenebilir. Bunun için Kasım ayında çok dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz yıllarda ekim sonu ve kasım başı gibi slime oluşumu başladı. Geçen yıl ilk balgam uyarımı 21 Kasım’da verdim. Bu yıl Kasım ayına kadar balçıkların tekrar birikme ihtimali çok yüksek” dedi.

“MUSILAJ UYGULANMASINA YOL AÇAN ŞARTLAR”

Mukusun bir sonuç olduğunu vurgulayan Prof. DR. Sarı, “Nedenleri ortadan kaldırmadan sonuçların değişmesini bekleyemeyiz. Nedenleri nelerdi? Küresel iklim değişikliği nedeniyle deniz suyu sıcaklıklarındaki artış oldu. Müdahale edemediğimiz için devam edecek mi? Diğer sebep neydi? Marmara Denizi’ndeki kirlilik, azot ve fosfat gibi besinlerin aşırı girişiydi. Marmara Denizi’ne deşarjlar devam edecek mi? Devam ettiği için üzgünüm. 25 milyon insanın israfının Çevre Bakanı’nın yaptığı açıklamaya dayandığını söylüyorum. En iyi ihtimalle yüzde 55’i temizlenir, temizlenir. Yüzde 45’i tedavi görmeden Marmara Denizi’ne deşarj edilmeye devam edecek. Endüstriyel atıkları saymadık bile. Nakliye, tarım ve diğer atıklar da devam ediyor. Yani ikinci faktör de tamam. Üçüncü faktörümüz neydi? Marmara Denizi’nde istikrarlı koşullar, deniz koşullarının durgunluğu. Deniz dibi ile yüzey arasındaki karışımların azlığı, yüzeydeki sirkülasyonların azlığıydı. Haziran ayından itibaren Karadeniz’den gelen suyun etkisiyle artan bu karışım, Ekim ayından itibaren tekrar azalarak Marmara Denizi’nde durgunluğa neden olacaktır. Yani geçen yılki slime oluşumu için gerekli şartlar artık maalesef bizleri mukus oluşumuna yönlendiriyor. Bu yüzden dikkatli olmalıyız. Dikkatle takip etmeliyiz” dedi.

‘ÇOK DERHAL, 8 HAZİRAN’DA CİDDİ ŞEKİLDE DÖNMEK ZORUNDAYIZ’

Marmara Denizi’ni korumak için 22 maddelik bir eylem planı oluşturduklarını kaydeden Prof. Sarı şöyle devam etti:

“Bu harika bir plandı. En önemli siyasi belgelerden biri haline geldi. Çevre bakanımız imzalamış, 7 ilin belediye başkanları ve valileri de imzalamıştır. 8 Haziran’da bunları hayata geçirmek için yola çıktık. Büyük bir irade ve ustalıkla yola çıktık. Çevre Bakanlığı Türkiye’nin dört bir yanından müfettişler gönderdi. Sanayi kuruluşları gece gündüz denetlendi. Sonra, Temmuz ortasında, okyanus yüzeyinde balçık görmedik. ‘Oh, kurtulduk’ fikrine kapıldık, yavaş yavaş rahatladık, rahatladık. Hiçbir şey olmamış gibi davranmaya başladık. Sorun değil, şu anda yanlış yoldayız. 8 Haziran’da Marmara Denizi’ni kurtarmak için samimiyetimize, güçlü irademize ve işbirliğimize acilen dönmemiz gerekiyor. Aksi takdirde önümüzdeki yıllarda slime’ı daha çok konuşacağız, daha çok slime gündemimizi meşgul edecek, çevresel, ekonomik, sosyal ve ölçülemez kayıplar durmayacaktır. Bu korku değil, bunu gözdağı vermek için söylemiyorum. Bu bir realitedir, geçmişten gelen verilere bakıyoruz, realiteye o verilerden bakıyoruz.”

DALIŞ GİYSİLERİYLE DENİZDE DALIŞ

Haftada iki kez düzenli dalış yaptığını ve Marmara bölgesinden gönüllülerden oluşan bir ekip kurduğunu söyleyen Sarı, “Haftada iki kez düzenli dalış yapıyorum. Farklı derinliklerde ve bölgelerde gözlemlediğim hassas noktalar var. Bir yandan da su sütununda slime olup olmadığını izliyorum. Bunu 2-3 noktada yapabilirim. Marmara Denizi’nin her yerinde gönüllülerden oluşan bir ekibim var. Boğaz’dan Çanakkale, Gökçeada ve Bozcaada’ya uzanan bir gönüllü ağı. Arkadaşlarım burada dalış yapıyor, dalış sırasında gözlemlerini, slime ile ilgili bir olay olursa kayıtlarını, videolarını ve fotoğraflarını benimle paylaşıyorlar. Bu bilgileri birleştirerek sürekli olarak kamuoyunu bilgilendiriyorum. Durum şimdi de aynı şekilde devam ediyor. Bu tüm Marmara Denizi için geçerlidir. Hala izliyoruz” dedi.

Avrupa medyası duyurdu: Marmara Denizi öldü... Ekim ayında yine balçık patladı İlgini çekebilir Avrupa medyası duyurdu: Marmara Denizi öldü… Ekim ayında yine balçık patladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK