Kayyum yönetiminde olan Diyarbakır’da 45 işçi ‘zorla’ emekli edildi

Kayyum yönetiminde olan Diyarbakır’da 45 işçi ‘zorla’ emekli edildi

74
0
PAYLAŞ

Kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Kent Konseyi’nde 45 kişi rızası olmadan emekli oldu. DİSK’e bağlı sendika Genel-İş’in Diyarbakır Şube Başkanı Kamuran Taş, konuyla ilgili SÖZCÜ’ye verdiği demeçte, Diyarbakır Kent Konseyi’nin 45 kadrolu çalışanı emekliye zorladığını ve bu durumun hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Kayyumlarla yönetilen Diyarbakır'da 45 işçi emekli oldu

Kayyumlarla yönetilen Diyarbakır’da 45 işçi emekli oldu

Kayyumlarla yönetilen Diyarbakır’da 45 işçi emekli oldu

Kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır İlçesi’nde çalışan 45 kadrolu çalışan, rızaları olmadan emekliye ayrıldı. DİSK’e bağlı Genel-İş sendikasının Diyarbakır şube başkanı Kamuran Taş, emekli olmak istemeyen işçilerin zorbalığa uğradığını ve sürgüne gönderildiğini, işçilerin konuyu adalete teslim edeceklerini söyledi.

Kayyumlarla yönetilen Diyarbakır'da 45 işçi emekli oldu

Kayyum tarafından yönetilen Diyarbakır Kent Konseyi’nde 45 kişi rızası olmadan emekli oldu. Konuyla ilgili SÖZCÜ’ye konuşan DİSK’e bağlı sendika Genel-İş’in Diyarbakır Şube Başkanı Kamuran Taş, Diyarbakır Kent Konseyi’nin 45 kadrolu işçiyi emekli olmaya zorladığını ve bu durumun hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

“ARKADAŞLARIMIZ İZİNSİZ EMEKLİ OLDU”

DİSK Genel İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Kamuran Taş, 14 Eylül’de 45 işçinin herhangi bir talepte bulunmamalarına rağmen emekli olduğunu söyledi. Normalde kanuna göre çalışan ancak muvafakat vermesi ve emeklilik başvurusu yapması halinde emekliye ayrılabilir. Ancak bu arkadaşlar rızaları olmadan tek taraflı emekli oldular. Öte yandan, emekli olmak istemeyen personelin zorbalığa uğradığı ve sürgün edildiğine dair meslektaşlarımızdan şikayetler aldık. Birçok arkadaşımız ilçelere sürgün edildi. Bu duruma direnişimiz üzerine sürgündeki arkadaşlarımızın bir kısmı geri getirilirken bir kısmı da ilçelerde kaldı. Sonunda bu insanların tamamı emekli oldu” dedi.

“İLÇE TOPLULUKLARINDA AYNI POLİTİKA UYGULANIYOR”

Taş, “İşçilerin iradesi dışında emekli olmaları nedeniyle işe iade davası açılabileceğini” belirten Taş, “Bu dava açılmadan önce arabuluculuk süreci başlatılmıştı. Çalışanlarımızın emekliliği için sadece ilçede değil, ilçe koğuşlarında da benzer uygulamalar var. Bizim açımızdan bu tek taraflı bir fesihtir. Birçok çalışan uygulamanın devam edeceğinden korkuyor.”

Sorunla ilgili aradığımız Diyarbakır Kent Konseyi telefonlarımıza cevap vermedi.

Kayyumlara karşı 540 milyon yolsuzluk soruşturması İlgini çekebilir Kayyumlara karşı 540 milyon yolsuzluk soruşturması

Dava Diyarbakır emekli kayyum Mardin Sözcü’ye yolsuzluk
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK