Kılıçdaroğlu: Bu ülkenin kaderini değiştireceğim, kararlıyım

Kılıçdaroğlu: Bu ülkenin kaderini değiştireceğim, kararlıyım

54
0
PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde engelsiz bir yaşam için toplantıda engelli vatandaşlar, aileleri, engelli dernek ve kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, buradaki sorunları dinledi ve ardından salondaki kalabalığa seslendi.

Kılıçdaroğlu: Bu ülkenin kaderini değiştireceğim, kararlıyım

Kılıçdaroğlu: Bu ülkenin kaderini değiştireceğim, kararlıyım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de Erişilebilir Yaşam Toplantısı’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, salondaki kalabalığa dönerek, “Merak etmeyin. Bu ülkenin kaderini değiştireceğim, kararlıyım. “Bana oy verseniz de vermeseniz de her yere barış getireceğime söz veriyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri’de Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’nde engelsiz bir yaşam için toplantıda engelli vatandaşlar, aileleri, engelli dernek ve kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, buradaki sorunları dinledi ve ardından salondaki kalabalığa seslendi.

“ENGELLİLERİN SORUNLARINI ÇIKARIYORUZ”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’de haksızlığa uğrayan tüm insanların sözcüsü olacağını, engellilerin sorunlarını ortadan kaldıracaklarını söyledi. Engelli haklarına ilişkin anayasal konularda bilgi veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

* Eğitimin ne kadar önemli olduğu burada anlatıldı. Bir arkadaşımızla yaptığı röportajda devletin üzerine düşen görevi yerine getirmediğini söyledi. Bir devlet ve bir hükümet olduğunu unutmayın. Devlet geçici bir devlettir.

* Hükümetler devleti yönetmeye gelirler. Devlet zaten engelliler için düzenlemeler yaptı. Anayasa diyor ki: “Engelliler özellikle korunmaktadır”. “Engellilere her türlü eğitim veriliyor” diyor. Daha ne diyelim, anayasa. Peki kim yapmaz? Yapmayanlar ise bizim oy verdiğimiz ve iktidara getirdiğimiz hükümetlerdir. yapmazsın. Sorun oradan geliyor.

* Bunun için bir sigorta şubesine ihtiyacımız var. Bunun için kurumsal bir yapıya ihtiyacımız var. Bu kurumsal yapı içerisinde yönetici kadroda engelli ailelerin olması gerekmektedir. Sorunu tartışırken veya bir karar alırken engelli ailelerin temsilcileri hazır bulunmalıdır.

* Kararı biz veririz, kimin ne yaptığı belli olmaz. Bir çocuğumuz daha yeni geldi ve erken diyalize girdi. Yardım etmiyorlar. Neden yardım etmiyorlar? Yardım almak için bir politikacı araması mı gerekiyor? Böyle bir karmaşa olabilir mi?

“TÜM TOPLULUKLARIMIZDA ANAOKULU AÇIYORUZ”

Eğitimin anaokulunda başlaması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

* Anne çocuğunu anaokuluna götürür ve tüm çocuklar orada sosyalleşir. Kreş açmanın önünde hiçbir engel yok. Hepimiz gibi engelliler için vergi ödüyorlar. Vergi ödüyorsak neden kreş açmıyoruz? Çocuklarımız neden anaokuluna gitmiyor?

* Yoksul aileler bazen çocuklarını göndermezler. Biliyorsunuz, biz refah devletiydik. Biliyorsunuz, biz yoksulların haliydik. Bu çocuklara neden bakılmıyor ve hizmet edilmiyor? Bu çocukların eğitim sorunu neden çözülmüyor? 40 saat ders alması gerekiyor, 2 saat veriyorlar. Bunun anlamı, engelliliğe süreklilik kazandırmaktır.

* Tüm belediye başkanlarıma söyledim: ‘Bütün kenar mahallelerden başlayın ve anaokullarına başlayın’. Annenin çocuğunu güvenli bir şekilde anaokuluna götürmesine izin verin. Devlet için çok mu zor? Hayır, zor değil.

* Belediyeler olarak biz de bunları yapmaya çalışıyoruz. İstanbul’daki mevcut anaokullarına ek olarak 150 anaokulu da inşa edeceğiz. Nerede bir kilisemiz varsa, anaokulları açıyoruz.

“AİLE DESTEK SİGORTASI KANUNU KAYDEDİLECEK”

Kılıçdaroğlu, “Aile Nafaka Sigortası Kanunu”nu çıkaracaklarını belirterek, şunları kaydetti:

* Belki kimsenin duymadığı bir yedek vardır. Aile bakım sigortası. Bunu kaç kişi duydu? Aile nafaka sigortası, geliri olmayan veya asgari ücretin altında olan ailelere gelir garantisi sunan bir sigorta dalıdır. Bu aileler devletten normal banka aracılığıyla destek alırlar.

* Sizlerin desteğiyle bu sigortayı kaldıracağız ve hiçbir anne çocuğunu yatağa aç getirmeyecek. Politikacılar şimdi yoksulları sıraya diziyor, yardım ediyor, fotoğraf çekiyor, sonra “Biz onlara yardım ettik” diyorlar. Bu olmayacak, insan haklarına aykırı. İnançlarımıza ve dinimize aykırı.

* Bu sebeple aile nafaka sigortası yaptıracağız, parayı bankadan ev hanımının hesabına aktaracağız. Bir emekli ya da memur gibi, ev hanımı da düzenli olarak oraya gidecek ve emekli maaşını alacak ve geçimini sağlayacak. Her gün ona asla ihtiyacımız olmayacak.

“BU ÜLKEDE HERKES MUTLU YAŞAYACAKTIR”

Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde yardım alan hiç kimseye yapılan yardımı kesmeyeceklerini belirtti.

* Bazen diyorlar ki: “CHP iktidara gelince yardımları keser.” Neden keselim? Mantık var, mantık var. Belediye başkanlarımız için “gelecek yardımları kesecek”. Aksine, hiçbir yardım kesilmedi. Düzenli yardım her aileye gitti.

*Çoğu yerde yeni doğan varsa süt gitmiş demektir. Bunu Türkiye genelinde kurumsallaştıracağız. Ayrıca Türkiye’de hiçbir aile “Devlet beni umursamıyor” demeyecek. Devlet onu görecek ve yoksulluğunu giderecektir. Herkes bu ülkede ailesi ve çocukları ile mutlu yaşayacak. Bundan emin olmanı istiyorum.

* Fakir bir ailede engelli varsa onlara ek destek veriyoruz. Devlet bu çocuğun eğitimini finanse ediyor. Anne evde engelli veya yaşlı birine bakmak zorundaysa, anne devlet tarafından sigortalıdır. Devlet ayrıca sigorta primini de öder. Bu şekilde anne sigortalı olur ve zamanı gelince emekli olur.

* Statüsüz bir ailede okuyanlar, yurtta kaldığınızı görecek, eğitim olanakları sağlanmakta ve gerektiğinde burs verilmektedir. Kimsenin siyasi görüşü veya inancı ne olursa olsun yardım sağlayacağız. İnsanlık dışı bir durum.

* İnsan olduğumuzda, insanları sevdiğimizde fikrine, kimliğine, yaşam biçimine bakmadan herkese bakarız. Belediye başkanlarımıza da inançları ne olursa olsun ibadethanelerini tertemiz tutacağınızı söyledim.

“BU ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİM”

Ülkenin her yerine barış getirme sözü veren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

* Başlangıçta engelli kardeşimiz sordu: ‘Güneşimiz olmak ister misin?’ söz konusu. Merak etme. Bu ülkenin kaderini değiştirmeye kararlıyım. Bana oy verseniz de vermeseniz de her yere barış getireceğime söz veriyorum.

* Devletin dini adalettir. Unutma, adaleti yok edersen devletin zeminine dinamit koymuş olursun. Adalet asil bir kavramdır. Evren adalet üzerine inşa edilmiştir. Bir aile düşünün, geçinmesi zor ve diğer tarafı düşünün, bir, iki, üç, dört, beş maaş alıyorlar bir kerede. Bu adalet mi? Hepsini bitireceğime söz veriyorum.

* Zengin olmayı düşünmüyorum. Çocuklarımın nasıl yaşadığını pek kimse bilmiyor. Birlikte olduğumuzda gerçekten çok güçlü olduğumuzdan emin olabilirsiniz. Gücümüzün farkında değiliz.

* Birlikte hareket ettiğimizde hak aramanın önemini göreceksiniz. Hakkınız teslim edildiğinde ne kadar mutlu olacağınızı göreceksiniz. Asla umutsuzluğa kapılmayın, Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir. Kaynaklar insanlara harcandığı sürece. Yapacağız.

Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle ayıp görülmedi İlgini çekebilir Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle ayıp görülmedi Bahçeli Ekonomi Yorumu: Oyun büyük, oyun vahşi, oyun düşman İlgini çekebilir Bahçeli Ekonomi Yorumu: Oyun büyük, oyun vahşi, oyun düşman

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Aile ANAYASASI Anne CHP Çocuk Devlet Bahçeli Hükümet İstanbul Kayseri Kemal Kılıçdaroğlu MHP Okul Sütü Türkiye Yeter
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK