Kılıçdaroğlu: Kaçak çayları yakacağım

Kılıçdaroğlu: Kaçak çayları yakacağım

65
0
PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, STK temsilcileri, meslek odaları ve kanaat önderlerinin katılacağı bir toplantı için o sabah Rize’ye geldiği Trabzon Havalimanı’nda partiler ve horon gösterisiyle karşılandı.

Kılıçdaroğlu: Kaçak çayı yakacağım

Kılıçdaroğlu: Kaçak çayı yakacağım

Kılıçdaroğlu: Kaçak çayı yakacağım

Rize’de çay üreticileriyle görüşen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İnşallah iktidar olacağız, Rize halkının oylarıyla iktidar olacağız. Rize Meydanı’nda kaçak çayı yakacağım. Rizelilerin alın terini kimsenin çalmasına asla izin vermeyeceğim” dedi.

Kılıçdaroğlu: Kaçak çayı yakacağım

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, STK temsilcileri, meslek odaları ve kanaat önderlerinin katılacağı bir toplantı için o sabah Rize’ye geldiği Trabzon Havalimanı’nda partiler ve horon gösterisiyle karşılandı.

Gösteriyi izleyen Kılıçdaroğlu, karada gezdiği Rize’de kahvaltı için çay üreticileriyle buluştu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, görüşmenin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Rize denince aklınıza elbette çay gelir. Dünyanın neresine giderseniz gidin bir Rizeli ile karşılaştığınızda ortak sorununuz çaya dönüşüyor. Burada da bir çay sorunu var, üreticilerin sorunları var. İçerideki kız kardeşlerimizle konuşuyordum; Rizeli kadınların çay toplayıp çay fidanlarına özen gösteren kişiler olduğu bilinmektedir.

Sorunları var, fiyatlardan memnun değiller, bu fiyatların artmasını istiyorlar. “Bizi özel sektöre lanet etme. Topladığımız ürün için doğru olanı istiyoruz, ter atmak istiyoruz, emeklerimizin boşa gitmesini istemiyoruz. Biz yargılamıyoruz. Bu nedenle “Devlet ürünü satın alsın, isterse özel sektöre satsın” diyorlar.

Dolayısıyla mevcut yapıda büyük bir rahatsızlık var. Bu sıkıntıyı gidermek için bir kanun teklifi hazırladık. Tasarıyı Meclis’e sunduk. Buradan tüm taraflara açıkça sesleniyorum; Rize’li çay üreticisinin sorununu çözmek istiyorsanız bu yasayı Meclis’ten geçirelim, birlikte geçirelim, isteseniz de bu tasarıyı CHP’nin önüne koysun, destekleyelim. Bunların hepsi yapılabilir ve bu sorun aşılıp çözülebilir” dedi.

“SİZİN GÖMLEKLERİNİZE DEĞER PARTİYİZ”

Ne yapacaklarını sordular. Dedik; Rezerv fiyat belirlensin, taban fiyatın altında alım yapılmayacaktır. Özel sektör tarafından da yapılmamalıdır, çünkü rezerv fiyat üst sınır değil rezerv fiyattır. Rezerv fiyat, makul bir kâr içeren bir fiyattır. Çaycı bu fiyatın altında özel sektöre satmaya mahkûmsa, alnının teri ondan çalınıyor demektir. Bu önlenmelidir.

Halkın Cumhuriyet Fırkası olarak bu konuda gayret gösteriyoruz. Rizelilerin ve üreticilerin haklarını savunuyoruz. Bakın Rize’deki yapımcıların çoğunun eskiden beri iktidar partisi olduğunu çok iyi biliyorum ama bakın bugün gelinen noktada alın teri birilerine bağışlanıyor. Emek ve çabaya değer veren bir partiyiz.

RİZELERİN SESİYLE SÜRÜYORUZ

Herkesin kazanmasını, herkesin üretmesini, herkesin ter dökmesini ve emeğinin karşılığını gözünün önünde almasını isteyen bir partiyiz. Buradaki sorunu çözdük. Az önce Rizeli kadınlara bir söz verdim; Kaçak çay Türkiye’de ciddi bir sorun. İnşallah iktidara geleceğiz, Rize halkının oylarıyla iktidara geleceğiz.

Kaçak çayları Rize Meydanı’nda yakacağım, öyle dedim. Rizelilerin alın terini kimsenin çalmasına asla izin vermem. 450 kilometre koştuğumda hukuk ve adaletten bahsettiğimde bu kaçak çayları yakalayıp Rize Meydanı’nda yakmak benim görevim” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'ye cevap: Başka bir sorununuz var mı? İlgini çekebilir Kılıçdaroğlu’ndan Bahçeli’ye cevap: Başka bir sorununuz var mı?

Çay BHKW HDP Sn. Kemal Kılıçdaroğlu Meclis PKK Rize TRABZON Türkiye
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK