“Lavrov gece yarısı beni aradı” diyen Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Moskova’ya gidiyor

“Lavrov gece yarısı beni aradı” diyen Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Moskova’ya gidiyor

37
0
PAYLAŞ

UKRAYNA’nın Kiev kendinde Kanuni Camisi’nde mahsur kalan 100’den fazla Türk için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Türklerin durumu ne? Şehirde kaç Türk kaldı?.. Rusya, Çavuşoğlu’nun yarın Moskova’da açıkladı…

abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanlığı’ndan Ukrayna’daki Türklerin tahliyesiyle ilgili peş peşe geldi. Milli Savunma Bakanlığı’nın üretimleri, bölgede kullanılan Maruipol’un geri kalanında Türklerin en yakın mahsur olacağı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, “Ukrayna’dan 14 fazla vatandaşımızı tahliye etme olanağımız oldu. Şu anda 350 maaşlı sahibimiz olduğunu görebiliyoruz.” bilgisini verdi.Öte yandan RİA Novosti haber ajansına bir kaynak, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yarın Rusya’nın başkenti Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Tarihi Kanuni Camisi’nde 100’den fazla Türk günlerdir mahsur
Maruipol’deki tarihi Kanuni Camisi’nde 100’den fazla Türk günlerinden mahsur durumda. Mariupol Belediye Başkanı Danışmanı, Rusya’yı planlamak için kentte bugün olabilir. İşte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Mariupol’deki Türklerin tahliyesine ilişkin açıklamaları:

– 14 bin 800’den fazla vatandaşımızı artış. 300-350 sahibine sahibiz. Kanuni Sultan Süleyman Camisi Dernek başkanı bize bilgileri aktardı. Çocukların öğrencilerinin tahliyesi ve diğer sivillerin tahliyesi konusunda iki tarafın yardımını istedi.

– Vatandaşlarımızın, yine büyük bütçen tahliyesi için bugün çalışmaktalar. Lviv’den 2 otobüsün, Odesa’dan 1 otobüsün kalkmasını bekliyoruz. Lavrov beni gece arayanlar, Mariupol’dan tahliyeler için bekliyoruz.

– Mariup’ta herhangi bir iyiol’de mevcut, bugün yarın iyi haber bekliyoruz.

– Bölgede 100’den fazla vatandaşımız var. Bu öğrencilerinin tahliyesi ve diğer sivillerin gönderdiğini sordu iki yanına yardımınık. Biz Ukrayna’nın toprak olmasını istiyoruz, insanların sağ salim kurtarılması için görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

– 10 Mart’ta yüz yüze görüşmenin takibini yaptık. Bizden isteyen başvuruda yardımcı yardıma yardımcı olur. Azerbaycanlı kardeşlerimiz, Türkmen kardeşlerimizin tahliyeleriyle ilgili de daha önce bilgik.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK