Marmara Denizi’nde müsilajdan sonra bir tehdit daha

Marmara Denizi’nde müsilajdan sonra bir tehdit daha

45
0
PAYLAŞ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) araştırma gemisi Bilim-2, aylardır Marmara Denizi’nde balçık çalışmaları yürütüyor. Gemideki bilim adamları en son verileri paylaştı.

Marmara Denizi’nde balçık için bir tehdit daha

Marmara Denizi’nde balçık için bir tehdit daha

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, Bilim-2 gemisinin mukus muayenesine ilişkin son bilgileri paylaştı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) araştırma gemisi Bilim-2, aylardır Marmara Denizi’nde balçık çalışmaları yürütüyor. Gemideki bilim adamları en son verileri paylaştı.

“GÖRÜNEN MÜSİLAJ YOK”

Marmara Denizi’nde son 10 günde 110’dan fazla istasyonu inceleyen bilim insanları, bu istasyondan numuneler aldı.

Güncel, Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, “Özellikle Haziran ayında yoğun olarak gördüğümüz bu balçık tabakaları şu anda gözlemlenmiyor. Hem görünmezdir hem de örnekleme cihazlarımızda yoktur. Aslında denize gönderdiğimiz kameralarla bunu doğruladık. Görünürde slime yok. Balgamı düşündüren diğer çeşitli veriler de balgamın şu anda aktif olmadığını ve Marmara’da neredeyse tamamen ortadan kalktığını söylüyor. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

“DÜŞÜK OKSİJEN DAHA ÖNEMLİ”

Bu kararı aldıklarını ancak iki sonuç daha olduğunu belirten Yücel, “Öncelikle balgam nasıl geçti diye sorarsanız. İki seçenek olduğunu düşünüyoruz. Özellikle üst katmanda yoğunlaştığı bilindiğinde önemli bir bölümünün Ege Denizi’ne taşındığı anlaşılmaktadır. Görünüşe göre balçık, Marmara Denizi’nin derin kısımlarına düşmedi. Ancak Ege Denizi’ne ulaşmayan kısım, bakteriler tarafından parçalanmış ve parçalanmış, muhtemelen yüzeyde bir oksijen parıltısı kesmiş gibi görünüyor. Mevcut verilerimizle bunu söyleyebiliriz. Bunun ilk sonucu tabii ki Marmara’nın oksijen faturasını azaltmış olması. Haziran ayına kıyasla, bazı bölgelerde oksijen eksikliği artık daha şiddetli. Oksijen eksikliği, özellikle İstanbul’un güneyindeki Doğu Marmara ve İzmit Körfezi’nde çok ciddi hale geldi. 22 metreden sonra artık bir balık için yeterli oksijen yoktur. Haziran ayında 30 metreydi. 28-30 yard gibi bir gruptaydı. Bunda slime’ın rolü olduğuna inanıyoruz” dedi.

“Akdeniz suyunun oksijen getirdiğini öğrendik”

Olumlu sonuçlarını dile getiren Yücel, “Diğer bölgelerde aslında yerde oksijen gördük. Yeni bir Akdeniz suyunun, özellikle güney ve batı Marmara’daki Akdeniz sularına oksijen getirdiğini bulduk. Bu elbette iyi bir haber, mukusun etkilerini biraz olsun yumuşatacaktır. Slime’ın nasıl başladığını, çoğaldığını ve yok olduğunu bu yıl detaylı bir şekilde ortaya koyma fırsatı bulacağız.”

DAHA AZ BALIK OLABİLİR

Balık yemenin sağlıklı olup olmadığı konusunda Dr. Hasan Örek ise bu konuyla doğrudan ilgilenmediklerini belirterek, “İlk bakışta bunlar pek sağlıklı görünmüyor. Ama doğal olarak insan sağlığına zararlı mı, balık? Bunu söylemek için daha fazla analize ihtiyaç var. Benim şahsi görüşüm bu sene Marmara’da muhtemelen biraz daha az balık olacak. Ne yazık ki topladığımız verilere göre sağlıklı olup olmadığı şu an için söylenemez.

“HAYATI YAŞAMASI GÜÇLENDİREN DÜZEYLERDE”

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde araştırmacı olarak görev yapan Dr., golfün oksijenin en az olduğu yerler olduğuna dikkat çekiyor. Öğretim üyesi Mustafa Mantıkçı, “İzmit Körfezi’nde zaten oksijen sıkıntısı vardı. Burada da 20-22 metreden sonra, 25 metreden sonra ara katman dediğimiz katmanda zaten oksijen eksikliği vardı ve hala devam ediyor. Marmara’nın her yerinde devam ediyor. Genel olarak İzmit Körfezi, Gemlik Körfezi, Bandırma Körfezi’nde 20-25 metreden sonra oksijen açlığı başlar. Canlıların yaşamasını zorlaştıran seviyelerde. Artık oksijen ölçümü yapıyoruz” dedi. ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, “Bu sefer Bandırma Körfezi’ni çok kötü durumda gördük. Örneğin Gemlik Körfezi’nde küçük bir oksijen girişi gördük ama Bandırma Körfezi ayrı, izole bir su kütlesi gibi, görünüm çok zayıf, görüş çok zayıf. Oksijen zaten düşük. Aslında tabii ki Marmara ile ilgili planlarımızı da entegre etmemiz gerekiyor. Bölgesel ve yereli ayrı düşünmek zorundayız. Bu sefer gerçekten kötüydü” dedi. (DHA)

İlgini çekebilir “Slime Kasım’da yeniden ortaya çıkabilir”

Balık Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Bilim Haberler istanbul musilaj ODTÜ Orta Doğu Orta Doğu Teknik Üniversitesi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK