MHP’li belediyede ihaleye fesat karıştırma iddiası Meclis’e taşındı

MHP’li belediyede ihaleye fesat karıştırma iddiası Meclis’e taşındı

74
0
PAYLAŞ

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Basarir, Anamur belediyesinde ihaleye hile karıştırıldığını öne sürerek konuyu meclis gündemine aldı.

MHP camiasında ihaleyi manipüle ettiği iddiası meclise sunuldu

MHP camiasında ihaleyi manipüle ettiği iddiası meclise sunuldu

MHP camiasında ihaleyi manipüle ettiği iddiası meclise sunuldu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Basarir, Anamur Belediyesi’nde teklifin tahrif edildiği iddialarını toplantı gündemine aldı.

MHP camiasında ihaleyi manipüle ettiği iddiası meclise sunuldu

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Basarir, Anamur belediyesinde ihaleye hile karıştırıldığını öne sürerek konuyu meclis gündemine aldı.

Başarr, soru önergesi verdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu göreve çağırdı.

Başarir, konuyla ilgili iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, Anamur belediyesindeki ihalenin MHP Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hayrettin Orgun şirketine gerçek değerinin çok altında bir bedelle verildiğine dikkat çekti.

Basarir, “İhalenin milletvekili şirketi tarafından yapıldığı doğru mu? Varsa, bu teklifin ilgiliye verilmesinde siyasi kayırmacılık olup olmadığı araştırıldı mı? Araştırıldıysa sonuçları neler oldu? Araştırılmadıysa sebepleri nelerdir?” sorularına yanıt arandı.

“ÖNCE TOPLULUKLARINIZA BAKIN”

Hükümetin kendi cemaatlerindeki yolsuzlukları örtbas etmesi ve muhalif topluluklarda güvenli bir şeyler bulacağı düşüncesiyle bir kamp kurması anlaşılmaz. Anamur belediyesinde ihale sürecindeki usulsüzlük iddialarının soruşturulması gerekiyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kayıp cemaatlere kayyum atamak yerine öncelikle kendi cemaatlerinde yolsuzluk olup olmadığını kontrol etmeli ve üzerine düşen görevi yerine getirmelidir. Bir içişleri bakanının görevi, kara para aklamakla suçlananlar için endişelenmek değil, insanların mallarını ve hayatlarını korumaktır. İçişleri bakanı asli görevini bir an önce yerine getirmelidir” dedi.

“İHALEYE BİR ŞİRKET KATILIYOR”

CHP’den Sırar, ihalenin yapıldığı bölgenin çok değerli bir arazi olduğunu belirterek, “İhaleye sadece bir şirketin katıldığı ve bu şirketin sahibinin MHP Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi olduğu iddia ediliyor. Anamur cemaatinin de MHP’li olduğu bilindiğinden, bu iddiaların araştırılması Anamurlu hemşehrilerimin haklarını korumak adına daha da önemli. Anamur halkının hakkını vermek isteyenler her zaman aklımızda olacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

TEKLİF İÇİN GEREKÇELER

Başarir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesinde şu iddialarda bulundu:

* Anamur Belediyesi ile Sürler İnşaat A.Ş. 2011 yılında belediyenin Göktaş ilçesinde 741 ada 9 parselde 20.000 92 metrekare arsa üzerinde 112 daire, 93 dükkan ve 3 sinema inşaatı için hisse bazlı inşaat sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu taşınmaz köşede olup Anamur’un en değerli arsalarından biridir.

* Sözleşmeye göre taşınmaz üzerindeki binaların inşaatına başlanmış olup, inşaat işlerinin yaklaşık yüzde 60’ı tamamlanmıştır. Sürler İnşaat ile Anamur Belediyesi arasında gelir dağılımına dayalı inşaat sözleşmesi daha sonra 21 Nisan 2017 tarihinde Anamur Belediyesi tarafından tek taraflı olarak feshedildi. Daha sonra, 09/21/2021 tarihinde Anamur Belediyesi, söz konusu taşınmaz üzerindeki mülkü 64 milyon 700.000 bedelle teklif etmiştir.

* Anamur 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin “Differente Arbeit” 2021/85 dosyasındaki tespitte, ancak inşaat çıktı değerinin V. grup.

* Sadece arsa üzerine yapılacak 112 daire, 93 dükkan ve 3 sinemanın satışından elde edilen gelir, istenen fiyatın kat kat üzerindedir.

* Başka bir deyişle, söz konusu taşınmaz üzerindeki mülkün yapım çıktı değerinin altında dahi olsa ihale edilmesi delilik olduğu için halka doğrudan zarar vermektedir.”

Başarir’in Bakan Soylu’dan yanıtlamak istediği sorular şöyle:

-Göktaş ilçesinde belediyeye ait 741 ada 9 parsel üzerinde 20.92 m2 arsanın inşaat üretim değerinin altında bile 64 milyon 700 bin TL’ye ihale edildiği doğru mu? Varsa, söz konusu ihale kamu yararı gözetilerek iptal edilecek mi? Değilse, nedenleri nelerdir?

-Söz konusu teklifin MHP Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi dernek tarafından gerçek değerinin çok altında bir fiyata satın alındığı doğru mu? Varsa, bu teklifin ilgiliye verilmesinde siyasi kayırmacılık olup olmadığı araştırıldı mı? Araştırıldıysa sonuçları neler oldu? Araştırılmamışsa sebepleri nelerdir?

– MHP Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi’nin sahibi olduğu “Your Oil” şirketinin ihaleye tek başına katıldığı doğru mu? Öyle ise kamu yararına rekabet ilkesini gerçekleştirmek için daha fazla katılımcının olması için ihale neden ertelenmedi?

– Söz konusu taşınmaz üzerindeki konutları satarken, kat mülkiyetinden sonra bağımsız bölüme ek olarak ana taşınmazın üzerine inşa edildiği taşınmaz üzerinde ev sahiplerinin belirli bir hakkı var mıdır? Kanun?

– Anamur Belediyesi’nin söz konusu taşınmaz üzerinde arsa ihalesini çok düşük fiyata veren belediye yetkilileri hakkında yasal işlem yapıldı mı? Eğer öyleyse, şu anda hangi aşamada? Değilse, nedenleri nelerdir?

CHP'den polis maaşları İlgini çekebilir CHP’den polis maaşları

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK