Muğla Sandras’taki ağaç kesimlerini çevreciler ortaya çıkardı

Muğla Sandras’taki ağaç kesimlerini çevreciler ortaya çıkardı

52
0
PAYLAŞ

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 80 endemik bitki türüne ev sahipliği yapan 2 bin 265 metre rakımlı Sandras Dağı’nda ocak alanının 1.750 metreye çıkarılmasına çevreciler tarafından izin verilmesine karşın, devrilmeye başlayan ağaçlar yeniden ortaya çıktı. Çevreciler bölgede fotoğraf çektirerek konunun tekrar gündeme gelmesi için harekete geçti.

Muğla Sandras'ta çevreciler ağaçları devirdi.  kazılmış

Muğla Sandras’ta çevreciler ağaçları devirdi. kazılmış

Muğla Sandras’ta çevreciler ağaçları devirdi. kazılmış

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 80 endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Sandras Dağları’ndaki maden sahasının genişletilmesi, ağaçların kesilmesine neden oldu. Çevreciler bölgede fotoğraf çektirerek sorunu yasaya döndürmek için harekete geçti.

Muğla Sandras'ta çevreciler ağaçları devirdi.  kazılmış

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 80 endemik bitki türüne ev sahipliği yapan 2 bin 265 metre yükseklikteki Sandras Dağı’nda ocak alanının 1750 metreye çıkarılmasına çevreciler tarafından izin verilmesine karşın, devrilmeye başlayan ağaçlar yeniden ortaya çıktı. Çevreciler bölgede fotoğraf çektirerek konunun tekrar gündeme gelmesi için harekete geçti.

Sandras Dağı 1995 yılında Birinci Derece Koruma Alanı ilan edilmesine rağmen, 12 maden ruhsatı verilmiştir. Bölgedeki maden şirketlerinin devreye girmesiyle 33.000 ağacın kesilmesi ve 11 ton patlayıcının kullanılması çevrecileri bölgede harekete geçmeye sevk etti. Tedbirler sonucunda genişletme çalışmaları da durduruldu.

GİZLİ KESİM YAPILMIŞTIR

Köyceğiz, Ortaca ve Dalyan sakinleri, madenin bulunduğu Gökçeova göleti çevresinde kurdukları kampın ardından gölet ve maden ocağının arkasında yürüyüş yapmak istedi. Gölün arka tarafını geçtiklerinde yeni bir orman yolunun açıldığını gördüler ve yolu takip ederken ağaçların arkasındaki inzivada çok sayıda devrilmiş çamla karşılaştılar.

Yolun devamının arkadan madene bağlandığını da ifade eden vatandaşlar, durumu Muğla ve Marmaris belediye meclislerindeki tüm çevre kuruluşlarına bildirdi. Çevreciler ise sosyal medya paylaşımları üzerinden konunun ele alınacağını ve yasal yollara yeniden başvurulacağını duyurarak bölgede yeni adımlar atıldığının sinyallerini verdi.

404 bin yanan ağaç satıldı İlgini çekebilir 404 bin yanan ağaç satıldı

Ekonomik Eylem Kampı Köyceğiz Maden Maden Ocağı Marmaris Muğla Sosyal Medya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK