Musa Orhan’a verilen cezanın gerekçesi açıklandı

Musa Orhan’a verilen cezanın gerekçesi açıklandı

51
0
PAYLAŞ

Batman’da intihar eden İpek Er’e cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan eski Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında Siirt 1. Yargıtay’ın 10 yıl hapis cezasına ilişkin gerekçeli kararı açıklandı.

Musa Orhan'a verilen cezanın nedeni ortaya çıktı

Musa Orhan’a verilen cezanın nedeni ortaya çıktı

Musa Orhan’a verilen cezanın nedeni ortaya çıktı

Batman’ın Beşiri ilçesinde intihar eden 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 10 yıl hapis cezasına çarptırılan 25 yaşındaki eski Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında gerekçeli karar açıklandı. Özel kişinin cinsel ilişki sırasında rıza göstermediğinin kabul edilmesinin gerekli olduğuna vurgu yapılan kararda, “Mağdur direncini kaybetmedikçe ve cinsel ilişkinin etkisi altında anlaşılmadıkça cinsel ilişki rıza dışı kabul edilmelidir. alkol, ilişki öncesi veya sırasında cinsel ilişkiye girme konusunda net bir iradeye sahip değildir.

Musa Orhan'a verilen cezanın nedeni ortaya çıktı

Batman’da intihar eden İpek Er’e cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan eski Uzman Çavuş Musa Orhan hakkında Siirt 1. Yargıtay’ın 10 yıl hapis cezasına ilişkin gerekçeli kararı açıklandı.

Kararda, İpek Er ve Musa Orhan’ın sosyal medyadan tanışıp bir süre sonra sevgili oldukları belirtildi. Kararda, İpek Er’in daha sonra sanığın yaşadığı Batman’dan Siirt’e geldiği ve 25-28 Haziran tarihleri ​​arasında otelde kaldığı kaydedildi.

İPEK ALKOL İÇTİĞİNİ TANIDI

28 Eylül’de bulunduğu otelden sanık Musa Orhan İpek Er’in ‘bakire’ olduğu vurgulandı. Reddedilen Musa Orhan’ın ertesi gün aynı eve sarhoş geldiği ve iki bardak içki içmek için ısrar ettiği vurgulandı.

Alkol aldıktan sonra sarhoş olduğu tespit edilen kararda, Orhan’ın evlenmeye söz verdiği, ilişkide ısrar ettiği ve alkolün etkisinde direnemeyen İpek Er ile ilişkiye girdikleri belirlendi. İpek Er o sabah uyanıp sarhoş olmayı takıntı haline getirdiğini söylediğinde, Musa Orhan’ın zaten evleneceklerini söyleyerek güven vermeye devam etmesi gerekiyordu ve Musa Orhan ile bu sefer gönüllü olarak iki kez daha cinsel ilişkiye girdi.

RAPOR VE MAĞDURUN İDDİALARI UYUMLU

Aynı otobüsle Siirt’in Kurtalan ilçesine dönerek bilet alıp kuzeniyle birlikte Zmir’e gönderen Musa Orhan’ın aramalarına ve mesajlarına cevap vermemesi üzerine şikayette bulunduğu öğrenildi.

Sanık Musa Orhan’ın aleyhindeki iddiaları kabul etmediğine karar verilen kararda, Adli Tıp Kurumu Siirt Şube Müdürlüğü’nün Er tarafından yapılan muayene sonucu 07/09/2020 tarihli raporu ile battaniye ve yastık kılıfı bulundu Olayın meydana geldiği evin yatak odasından Orhan ve Er’e gönderilen raporda sperm, vücut izleri ve kan örneklerinin karışık halde bulunduğu; Mağdurun, olayın yeri ve zamanı ile ilgili bilgilerini teyit ettiği vurgulandı. Bunun rivayetlerle uyumlu olduğu görülmüştür.

Kararda, İpek Er’in niyetinin sanık Orhan’a iftira atmak ve cezalandırmak olmadığına dikkat çekilerek, “Mağdur alkolün etkisi altında olmadıkça, direnç ve anlayış gücünü kaybetmedikçe cinsel ilişkinin rızaya dayalı olmadığı kabul edilir, ilişki öncesinde veya sırasında cinsel ilişkiye girmek için açık bir iradesi yoktur. Mağdurun direnci kırıldığı için bu durumda sanık şiddet kullanmak zorunda değildir ve mağdurdan herhangi bir direniş beklenemez.

“ADİL BİR KARAR DEĞİLDİ”

Karara itiraz eden Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, mahkemenin tek cümlelik gerekçeye başvurduğunu belirterek, “Mağdurun direncinin alkolle kırıldığını ve rıza göstermediğini kabul etmek gerekir” dedi. cinsel ilişkiye. Ancak ne tür alkol tüketildiği ve tüketilip tüketilmediği kanıtlanmadı, “dedi ve kararı adil bulmadığını da sözlerine ekledi.

16 Temmuz 2020’de Siirt Valiliği’nden uzaklaştırılan Musa Orhan hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından “nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla yürütülen soruşturmanın ardından Jandarma Genel Komutanlığı’ndan ihraç edildi. (DHA)

Musa Orhan'a 10 yıl hapis İlgini çekebilir Musa Orhan’a 10 yıl hapis

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Batman Cebir Home Office İntihar İzmir Saldırı Siirt Sosyal Medya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK