Narlıdere Metrosu’nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

Narlıdere Metrosu’nda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

112
0
PAYLAŞ

İzmir’de toplu taşımayı çağdaş standartlara getirme hedefi doğrultusunda İzmir belediyesinin raylı sistem yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. Fahrettin Altay-Narlıdere metro hattında inşaat çalışmalarının yüzde 82’si tamamlanırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in devraldığı metro hattı yüzde 12 iken 14,5 kilometre uzunluğundaki ikinci ve son tünele ulaşıldı. bugün Narlıdere’den Fahrettin Altay’dan. Tünel açma makinesinin son tüneli gün ışığına çıkardığı tarihi an, Narlıdere Kaymakamlığında düzenlenen törenle ekranlara yansıdı.

Narlıdere metrosunda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

Narlıdere metrosunda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

Narlıdere metrosunda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

İzmir’de toplu ulaşımın can damarlarından biri olacak Narlıdere Metrosu’nun inşaatına yönelik tünel kazıları bu sabah tamamlandı. Tünel açma makinesi (TBM), toplam 14,5 kilometrelik yolun ardından Fahrettin Altay ile Narlıdere arasındaki güzergahı bağladı. İkinci tünelin gün yüzüne çıktığı tarihi an, Narlıdere Kaymakamlığı’nın ofisinde düzenlenen törenle ekranlara yansıdı.

Narlıdere metrosunda 14,5 kilometrelik tünel inşaatı tamamlandı

İzmir’de toplu taşımayı çağdaş standartlara ulaştırma hedefi doğrultusunda İzmir belediyesinin raylı sistem yatırımları tüm hızıyla devam ediyor. Fahrettin Altay-Narlıdere metro hattında inşaat çalışmalarının yüzde 82’si tamamlanırken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in devraldığı metro hattı yüzde 12 iken 14,5 kilometre uzunluğundaki ikinci ve son tünele ulaşıldı. bugün Narlıdere’den Fahrettin Altay’dan. Tünel açma makinesinin son tüneli gün yüzüne çıkardığı tarihi an, Narlıdere Kaymakamlığında düzenlenen törenle ekranlara yansıdı.

Törene Zmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Balçova Belediye Başkanı Deniz Yücel, Güzelbahçe Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Gaziemir Belediye Başkanı Mustafa İnce, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Bölgesi genel sekreter yardımcısı Erğtu, Tugay, Eser Atak, Barış Karcı, CHP ilçe başkanları, şefler, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“HIZLI YAPTIK”

Törende konuşan İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, göreve geldiğinde yüzde 12’si tamamlanmış olan Fahrettin Altay-Narlıdere metro hattının yüksek hızda seyrettiğine dikkat çekerek, “Bugün bağlantı yolunda çok önemli bir kilometre taşı. Mart 2019’da başladığımız. Geride kaldık. Bugün iki yönde toplam 14,5 kilometrelik sürüş çalışmasının sonuna geldik. Narlıdere metro inşaatının yüzde 82’si yakında tamamlanacak ve TBM tünel açma makinesi son tüneli gün ışığına çıkaracak. Aynı zamanda metro inşaatımızdaki istasyon yapılarının yüzde 35’i ve demiryolu işlerinin yüzde 23’ü tamamlandı. Yaklaşık 3 bin 300 metre ray döşendi. İnşaat firmamız Gülermak’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederim. İnşallah cumhuriyetimizin 100. yılında Fahrettin Altay Narlıdere metro hattımızı hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.

“BANKA TARAFINDAN YEREL YÖNETİME VERİLEN İLK ALTYAPI KAYNAĞI 50 MİLYON EURO KREDİ”

Bu proje için 2,5 milyar liralık yatırımla toplam 205 milyon euro kredi kullandırıldığına işaret eden Soyer, “Çin merkezli Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’ndan inşaat için aldığımız 50 milyon euroluk kredi. Narlıdere Metrosu dünyada hiçbir devlet garantisi olmaksızın banka tarafından bir yerel yönetime devredilmiştir. Hizmete sunulan ilk altyapı kaynağıdır.”

“TOPLAM UZUNLUK 27 KİLOMETREDİR”

Hat hakkında bilgi veren Soyer, “Fahrettin Altay – Narlıdere metro hattı 7 istasyondan oluşuyor. Güzergâhın devreye alınmasıyla birlikte demiryolu ağımızdaki istasyon sayısı 24’e, toplam güzergah uzunluğu ise 27 kilometreye çıkacak. Bornova EVKA-3 metrosuna binenler direkt Narlıdere Kaymakamlığına gidebilirler. EVKA-3’ün Narlıdere’ye her gün ortalama 470.000 yolcu taşıdığı tahmin ediliyor. Öte yandan Narlıdere bölgesinde Balçova istasyonunda 498, istasyonda 207 olmak üzere toplam 705 araç kapasiteli tam otomatik otoparkı devreye alacağız.

“SÖZÜMÜZÜN ARDINDAYIZ”

İzmir’i demir ağlarla öreceklerini açıklayan Soyer, Narlıdere – Fahrettin Altay, Buca Metrosu, Karabağlar – Gaziemir Metrosu, Otogar-Kemalpaşa Metrosu, Çiğli Tramvayı ve Yeni Girne – Örnekköy ile aynı anda seyahat ederken, Soyer konuşmasını kapattı. Bugün nasılsın:

“İzmir’i demir ağlarla öreceğimizi her fırsatta söyledik. Biz sözümüzü tutarız. Bu altı raylı sistem projesine 26 milyar lira harcayacağız. Bunu İzmir Belediyesi’nin güçlü mali altyapısı sayesinde oluşturduğumuz kaynaklarla yapıyoruz. Sizden aldığımız büyük güçle yapıyoruz. İzmir’in bu en önemli projelerini gerçeğe dönüştürmek için gösterdikleri özveri için ekip arkadaşlarıma ve çalışkan çalışanlarıma teşekkür ederim. Şans eseri bugün Narlıdere metro tünelinin sonunda ışık göründü. Alnındaki ter sayesinde ortaya çıktı. Teşekkürler, var. Narlıdere Metro projemizin tüm İzmirlilere ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

“DEVLETİN DESTEK VERMESİNİ İSTİYORDU”

Törenin ardından gazetecilerin soru sorması üzerine Başkan Soyer, raylı sisteme kendi öz kaynaklarıyla yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi. Soyer, “Devletimizin ve hükümetimizin İzmir’de bir metre uzunluğunda tüneli yok. Daha önce olduğu gibi kendi kaynaklarımızla ve dış finansmanla devam edeceğiz. Narlıdere metro hattımız ile birlikte metro hatlarımızı 27 kilometreye çıkarıyoruz. Bununla da gurur duyuyoruz. 4’ü yeraltı projesi olmak üzere aynı anda yapmakta olduğumuz 6 raylı sistem projesi bulunmaktadır. İzmir Kent Konseyi tüm bunları 26 milyar avroluk dev bir yatırımla yapıyor. 3 milyar euroluk bir yatırımdan bahsediyoruz. İzmir metro ağına katkı sağlayacak çalışmalarda hükümetimizin desteğini ve devlet müdahalesini çok isterdi” dedi.

İlgini çekebilir ‘Bursa metro istasyonu için 600 milyon TL fazla ödeme’

Asya Altay Bankası Bursa CHP Çin Devlet Konseyi Euro Hükümeti İYİ Parti İzmir Meclis metrosu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK