Özgür Özel: Tek adam rejimi TBMM’nin yasama yetkilerini gasp etmektedir

Özgür Özel: Tek adam rejimi TBMM’nin yasama yetkilerini gasp etmektedir

33
0
PAYLAŞ

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Döviz korumalı TL mevduat hesabı” başvurusuna ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Özgür Özel: Tek adam rejimi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yasama yetkilerini gasp ediyor

Özgür Özel: Tek adam rejimi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yasama yetkilerini gasp ediyor

Özgür Özel: Tek adam rejimi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yasama yetkilerini gasp ediyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Döviz Korumalı TL Mevduat Hesabı” uygulamasındaki zararın Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmasına tepki göstererek, “Açıkça hukuki altyapı ve ek eksiklik var. Bu istek için bütçe gereksinimleri. Tek adam rejimi, parlamentoyu pas geçerek TBMM’nin yasama yetkilerini gasp etmektedir. söz konusu.

Özgür Özel: Tek adam rejimi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yasama yetkilerini gasp ediyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Döviz korumalı TL mevduat hesabı” başvurusuna ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Özel ifadesinde şu ifadeleri kullanıyor:

“AKP, ZENGİNLERİN ÇIKARLARINI KORUYAN BİR GÜÇ KARAR VERİYOR”

“Rejimi hedef alan anayasa değişikliği ile fiilen geçirilen tek adam rejiminin yol açtığı büyük tahribat, Türk lirasının aşırı derecede değer kaybetmesine neden oldu. Öyle ki Haziran 2018’de 4,80 TL olan dolar kuru bugün 12,5 TL oldu. Son 2,5 ayda Türk lirası dolar karşısında yarı yarıya değer kaybederken dolar 9 TL’den 18 TL’ye çıktı. Etkin ve bağımsız olması gereken merkez bankası, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve dünyadaki hiçbir ekonomistin kabul etmediği değerlendirmelerle defalarca ateşe benzin döktü. İktidar önce “Çin modeli” dedi, ardından “Yeni bir şey deniyoruz” dedi. Türk lirasındaki aşırı değer kaybını engelleyemeyince bu sefer “para korumalı mevduat” devreye girdi. Bu uygulama, en basit şekilde “parayı faizle yatıranlara ek faiz ödeyen, parayı faizle yatıramayanlara ödeyen” bir yöntemi öngörmektedir. Asgari ücretin, yoksulun, işsizin, işçinin, öğrencinin, yüksek hayat pahalılığı ve açlıkla boğuşan çiftçinin, zenginlerin olduğu kadar zenginlerin de mevduatını korumakla sorumlu tutulması AKP’yi ortaya çıkardı. Fakirin değil, fakirin değil, zenginin çıkarlarını savunan bir hükümet.”

“ERDOĞAN SESSİZ BOŞ”

“Birkaç ay önce 10 TL’yi aşan dolar bir felaket senaryosuyken, bugün 12,5 TL’yi ekonomik yönetim başarısı olarak pazarlamaya çalışmak çok üzücü. Recep Tayyip Erdoğan, faiz oranlarının yanlış yönetimin sonucu olmadığı, tüm kötülüklerin tek nedeni olduğu iddiasından zımnen vazgeçmiştir. Yapılan düzenleme faizle mücadele amaçlı değil, faiz gelirinin döviz kuru gelirinin altında olmamasını sağlamak içindir.

“TEK MANİ REJİM, TBMM’NİN YASAMA YETKİLERİNİ KULLANIYOR”

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz tevdiatına ilişkin tebliğ yayınlamış olmasına rağmen, Maliye Bakanlığı’nın Türk lirası mevduatlardaki olası zararları nasıl karşılayacağına dair bir mevzuat yok. Ortaya çıkan tarife kaybı için bütçede herhangi bir kalem yoktur. İktidar partisi başkanı, sorumlu bakan ve banka temsilcilerine göre bu tazminat Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Bunun için bir bütçe kalemi ve yasal bir altyapının hazırlanması gerekiyor. Bu güç, cemaatin devredilemez gücüdür. Bu uygulama için hem yasal bir altyapının hem de ek bütçe gereksinimlerinin eksik olduğu aşikardır. Tek adam rejimi, TBMM’yi baypas eder ve TBMM’nin yasama yetkilerini ele geçirir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve tüm milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin Türk milleti adına kullandığı yasama yetkisinin başka kurumlara devredilmesine karşı çıkmalıdır.”

CHP'li Altay: 84 milyon ağır bedel ödemek zorunda kalacak İlgini çekebilir CHP’li Altay: 84 milyon ağır bedel ödemek zorunda kalacak Karamollaoğlu'ndan Erdoğan'a: Islaklık var mıydı? İlgini çekebilir Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a: Islaklık var mıydı?

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK