Prof. Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

Prof. Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

110
0
PAYLAŞ

Mimar ve akademisyen Prof. Dr. Doğan Kuban (95) hayatını kaybetti.

Prof.  Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

Prof. Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

Prof. Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

Türkiye’de mimarlık ve mimarlık tarihi alanında önemli çalışmalara imza atan Prof. DR. Doğan Kuban, 95 yaşında hayata gözlerini yumdu. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Mimarlık Ödülü’nü de alan Kurban için defalarca taziyelerini dile getirdi.

Prof.  Dr. Doğan Kuban hayatını kaybetti

Mimar ve akademisyen Prof. Dr. Doğan Kuban (95) hayatını kaybetti.

“Değerli değeri kaybediyoruz”

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kuban’ın ölümü nedeniyle sosyal medyadan yaptığı bir haberde şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizin ve İstanbul’un mimarlık tarihi için önemli eserlere imza atan mimar Doğan Kuban’ın vefat haberini üzüntüyle duydum. Değerli ve önemli bir akademisyeni kaybettik, üzgünüz.”

“ÜLKEMİZİN LİDERLERİ”

CHP Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, şu mesajı paylaştı: “Doğan Kuban, üretken bir hayat, büyük bir aydın. Huzur içinde yatsın. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum. Ülkemize başsağlığı diliyoruz.”

“GÜLMEYLE DOĞAN KÜBA”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Doğan Kuban, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve sizin fotoğrafını paylaşarak, “Hoşçakalın Doğan Kuban” sözlerini kullandı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Üniversitemizin değerli öğretim üyelerinden ve cumhuriyet mimarlık tarihimizin efsane hocalarından Prof. DR. Doğan’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kuban. Değerli hocamıza Allah’tan rahmet; Yakınlarına, sevenlerine ve İTÜ ailesine başsağlığı diliyoruz.”

Tarih Vakfı: “Vakfımızın kurucu küratörlerinden ünlü mimarlık tarihçisi Prof. DR. Doğan Kuban’ın vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.”

DOĞAN KUBAN KİMDİR?

Doğan Kuban, 1926 yılında Paris’te doğdu. 1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Mimarlık Tarihi Fakültesi’nde asistan oldu. 1950’lerde İtalya’ya giderek Rönesans mimarlığı eğitimi alan Kuban, 1962’de Fulbright bursuyla ABD’de Michigan Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu.

Kuban, 1960’lar ve 70’ler boyunca Harvard Üniversitesi bursuyla Washington DC’deki Dumbarton Oaks Araştırma Kütüphanesi ve Koleksiyonu’nda bir süre çalıştı. 1965 yılında Anadolu Türk Mimarisinin Kaynakları ve Sorunları adlı çalışmasıyla profesörlüğe atanan Doğan Kuban, 1973-1976 yılları arasında İTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

1974 yılında tamamlanan enstitünün başkanlığını İTÜ Mimarlık Fakültesi bünyesinde Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nün kurulmasında görev yapan Kuban yaptı. Halen Ağa Han Mimarlık Ödülü Yürütme Kurulu üyesi olan ve Türk, İslam ve Anadolu mimarisi ve sanatı üzerine kitap ve makaleler yayınlayan Doğan Kuban, Türk sanatının ve mimarisinin eşsiz bir yaratılış alanı olarak görülmesi gerektiğini savundu. .

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK