Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet soruşturması! Doktorlara ‘ilaç yazın’ diye 37 milyon euro verildi...

Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet soruşturması! Doktorlara ‘ilaç yazın’ diye 37 milyon euro verildi iddiası

60
0
PAYLAŞ

Bu, ABD’li bir ilaç firmasının Türkiye’deki Sağlık Bakanlığı bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasına yönelik idari soruşturma kapsamında Sağlık Bakanlığı teftiş kurulu tarafından hazırlanan rapordan ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığı'nda rüşvet soruşturması!  Doktorların 37 milyon euro olduğunu iddia etmek

Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet soruşturması! Doktorların “uyuşturucu yazdığı” için 37 milyon euro aldığı iddiası

Sağlık Bakanlığı’nda rüşvet soruşturması! Doktorların “uyuşturucu yazdığı” için 37 milyon euro aldığı iddiası

ABD’li bir ilaç firmasının Sağlık Bakanlığı bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla ilgili idari soruşturma sürüyor. Raporda, ilaç kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik toplantılar, etik kurul değerlendirme ücreti ve onursal toplantılar nedeniyle akademisyen ve tıp uzmanlarına 36 milyon 263 bin 93 avro ve 104 bin TL ödendiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'nda rüşvet soruşturması!  Doktorların 37 milyon euro olduğunu iddia etmek

Bu, ABD’li bir ilaç firmasının Türkiye’deki Sağlık Bakanlığı bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasına yönelik idari soruşturma kapsamında Sağlık Bakanlığı teftiş kurulu tarafından hazırlanan rapordan ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan kapsamlı raporda, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun sorumlu olduğu tespit edilen bürokratları hakkında disiplin raporu hazırladığı ve savcılığın harekete geçmesinin uygun olduğu belirtildi. Türk Eczacılar Birliği ve Alexion firması çalışanları hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Eski Sağlık Bakanları Mehmet Müezzinoğlu ve Recep Akdağ, görev süreleri boyunca rüşvet iddiasıyla geçtiğimiz Temmuz ayında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak Sağlık Bakanlığı’ndan idari soruşturma talep etmişti. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından yürütülen tam idari soruşturma tamamlandı ve rapor düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma dosyasında yer alan raporda dikkat çeken tespitler şöyle:

Ankara Başsavcılığı’nın Alexion Türkiye Danışmanı ES hakkında işlem yapmasının uygun olacağı bildirildi. ES, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile bazı görüşmelere aracılık etmiş, tesis yöneticilerinden aldığı bazı bilgileri şirketine rapor etmiş, soruşturmaya konu olan Soliris adlı ilaçla ilgili reçete, ilaç ve doktor bilgilerinin takibini yapmış ve sırasıyla bu bilgiyi almak için kurum personeline ve görevli doktorlara gönderildiği ve “hediye, yemek, diğer harcamalar” adı altında bazı ödemeler yaptığı tespit edildi.

ES’nin gider defterlerine yazılan ve kendilerine yapılan harcamaların veya ödemelerin kaydedildiği ‘TEB Gülcan’ mahlaslı kişinin SGK personeli olduğu, ‘Zeynep Hanım’ isimli kişinin ise ‘TEB Gülcan’ isimli şahıs olduğu açıklandı. Türk Eczacılar Birliği’nde. Suç duyuruları TEB Genel Sekreterliği ve SGK Başkanlığı tarafından kendi çalışanları açısından değerlendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

‘YÖNETİM İŞLEMİ OLMADAN ÖĞRENİLMEYEN BİLGİLERE SAHİPTİR’

Raporda, Alexion firmasının sunduğu raporların incelenmesi sonucunda danışman ES’nin enstitü yöneticileri ile yakın ilişki kurmadan öğrenilemeyecek bilgiler alışverişinde bulunduğu tespit edildi. ES tarafından paylaşılan bilgiler şu şekilde açıklandı:

Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklikler, bu değişikliklere ilişkin ön bilgi değerlendirmeleri, kamu çalışanları ile şirket ürünleri hakkında yapılan görüşmeler, mevcut kamu düzenlemeleri hakkında kurumsal görüşler, şirket tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katılım hakkında bilgi, akademik personele yönelik çalışmalar, ürün hakkında görüş bildirmek, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu yöneticileriyle konuşmak ve SGK ile Türk Eczacıları, Yurt Dışı İlaç Ödemeleri Derneği arasında hazırlanan protokoller hakkında bilgi vermek.”

BAKAN, BAKAN YARDIMCISI, MÜSTEŞARININ ADI DOSYALARDA YOKTUR

Alexion Türkiye Şirketinden alınan kayıtların tarandığı tespit edilen raporda, Bakan, Bakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakan Yardımcısı unvanlarındaki tüm üst düzey bürokratların isimlerine rastlanmadığı tespit edildi. Bu nedenle raporda, ilgililer aleyhine herhangi bir hukuki, idari veya mali işlem yapılmasına gerek olmadığı değerlendirilmiştir.

Raporda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, şirket sahibi ve Danışman ES’nin şirketinin hukuka aykırı işlemlerine katkıda bulunan Alexion Türkiye şirketinden bazı görevliler hakkında ek işlem yapmasının uygun olacağı belirtildi. Aydınlatmak.

İLAÇ TANITIMI İÇİN BİLİM ADAMINA 700-1100 TL ÖDEME

Tüm şirket kayıtlarının değerlendirilmesi sonucunda, 2010-2015 yılları arasında düzenlenen veya sponsor olunan kongre, seminer ve sempozyumlarda Soliris ilacının tanıtımına ve reçetelenmesine yardımcı olacak faaliyetler de belirlendi. Raporda, ilacı yazabilen akademisyen ve doktorların bu tür etkinliklere davet edilerek kullanımlarının yaygınlaştırılmaya çalışıldığı, konuşmacı olarak görev yapan öğretim elemanlarına “Ücret” adı altında 700 ile 1100 TL arasında ücret ödendiği tespit edildi. “ücret” ne demek

37 MİLYON DOKTORLAR İÇİN EURO

Yuvarlak masa toplantıları, sunumlar, etik kurul değerlendirme ücretleri ve onursal toplantılar nedeniyle akademisyen ve tıp uzmanlarına 36 milyon 263 bin 93 avro ve 104 bin TL ödendiği belirtildi. Raporda ayrıca 2010-2015 yılları arasında Alexion Türkiye şirketinin ilacın kullanılabileceği sağlık sektörlerinde çalışan derneklere 134 bin 500 Euro ve 3 milyon 336 bin 305 TL bağışta bulunduğu belirtildi.

İLAÇ İHTİYACI 10 KAT ARTTI

Rapor, ilacı proksimal gece hemoglobinüri (PNH) (kemik iliği yetmezliği ve tromboz ile kendini gösteren klonal bir hematopoietik kök hücre hastalığı) ve atipik hemolitik üremik sendrom (aHUS) (çok fazla kana neden olan nadir bir hastalık) adı verilen nadir hastalıklar için kullandı. Kan pıhtıları oluşturmak için kullanılır), eczanenin tek doz 300 mg’ın üzerindeki satış fiyatının KDV dahil 32 bin 173 lira 34 kuruş olduğu belirtildi.

Ayrıca son rakamlara göre PNH ve aHÜS hastalarında kişi başı aylık ortalama Soliris ilacı kullanımının 257.000 Lira civarında olduğu bildirildi. Rapor ayrıca hastaların bu ilacı ömür boyu kullandığını ve eşdeğeri olmadığını da ortaya koydu. Raporda, söz konusu harcamaların yapıldığı 2013-2015 döneminde Soliris adlı 3 bin 60 ilaca onay verildiği tespit edildi. İstatistiksel verilerin analizi, 2010 yılında 137 adet, 2011 yılında 186 adet ve 2012 yılında 4 adet uyuşturucu talep edildiğini ortaya koydu. (Hilal Öztürk / DHA)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK