1100 kişiye uygulanan yerli aşı Turkovac ile ilgili çarpıcı açıklama

1100 kişiye uygulanan yerli aşı Turkovac ile ilgili çarpıcı açıklama

89
0
PAYLAŞ

1100 kişiye kullanılan Turkovac yerli aşısıyla ilgili çarpıcı ifade

1100 kişiye kullanılan Turkovac yerli aşısıyla ilgili çarpıcı ifade

Faz 3 çalışmaları devam eden Turkovac aşısının yan etkileri hakkında çarpıcı bir açıklama geldi. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, yerli Turkovac aşısının Türkiye genelinde 1.100 gönüllüye yapıldığını ve aşağıdaki gönüllülerin herhangi bir yan etki yaşamadığını söyledi.

1100 kişiye kullanılan Turkovac yerli aşısıyla ilgili çarpıcı ifade

Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker, faz 3 çalışmaları devam eden yerli aşı Turkovac hakkında konuştu.

Toker, aşının bugüne kadar bin 100 kişiye verildiğini ve herhangi bir yan etkisinin görülmediğini söyledi. Toker şu ifadeleri kullandı;

* Turkovac için Faz 3 çalışmamız Kayseri Şehir Hastanesi’nde devam ediyor. Şu anda 72 Faz 3 gönüllümüze TURKOVAC aşısını uyguladık. Türkiye genelinde İstanbul, Ankara ve Kayseri’de çalışmalar devam ediyor. 5 merkez şeklinde devam ediyoruz.

“İKİNCİ DOZAJ KULLANILIYOR”

* Faz 3 gönüllüleri halen burada Erciyes Üniversitesi’nde istihdam edilmektedir. Turkovac aşısı kapsamında Türkiye genelinde bin 100’e yakın gönüllü aşılandı.

* Bunlar takip ediliyor, Ankara ve İstanbul’da ikinci doza başlayan gönüllüler de var.

Herhangi bir yan etkiden geri dönüş olmadı. Lokal enjeksiyon yerindeki ağrı dışında, tıbbi müdahale gerektiren ciddi, yaşamı tehdit eden yan etkiler görülmedi.

“GÖNÜLLÜ BAŞVURU DEVAM EDİYOR”

* Şu anda e-nabız yoluyla gönüllüleri işe alıyoruz. Ağırlıklı olarak 3 şehirde olduğunu belirtmek isterim. Turkovac çalışmasına katılmak isteyen gönüllüler, takip süreçlerinde geri gelmeleri koşuluyla farklı illerden merkezimize başvurabilirler, şimdilik kabul ediyoruz. Bu şekilde başvurabilirler.

Dr. Aysin Kılınç-Toker

VAKA SAYISI ÇOK FAZLA

* Kayseri’deki vaka artışıyla ilgili olarak Toker, “Vakalardaki artış en çok Kayseri’de görülüyor ve Kayseri Şehir Hastanesi’nde yatıp yoğun bakımda takip ettiğimiz vaka sayısı çok yüksek.

* Kayseri’de akciğer tutulumu başta olmak üzere çok sayıda pnömoni hastası var. Şu anda iklimin soğuması ve kapalı odalarda daha fazla zaman harcanması ve vaka sayıları dikkate alınmadan maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyulmaması nedeniyle vaka sayılarımız çok yüksek.

* Özellikle bu dönemde okulların açılması ve aktif iş hayatı nedeniyle maske, temizlik ve temizlik kurallarına, kapalı alanların sık havalandırılmasına ve aşı takvimine uygun olarak aşılanmamız gerekmektedir.

* Çünkü tüm Türkiye bu kışı ekonomik ve psikolojik olarak iyi atlatmak zorundadır. HA

Corona sonrası 65 yaş üstü için yeni tehlike!  yüzde 50 arttı İlgini çekebilir Corona sonrası 65 yaş üstü için yeni tehlike! yüzde 50 arttı Bir doktor daha koronadan öldü İlgini çekebilir Bir doktor daha koronadan öldü

Adana Ağrı Ankara Corona Doktor İstanbul Kayseri Manisa Maske Türkiye

1100 kişiye kullanılan Turkovac yerli aşısıyla ilgili çarpıcı ifade

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK