Aile hekimleri isyanda

Aile hekimleri isyanda

113
0
PAYLAŞ

Pratisyen hekimler isyanda

Pratisyen hekimler isyanda

Hükümetin ek ödemeyi “şartlı” yapması pratisyenleri perişan etti. Zorunlu aşı olmamasına rağmen pratisyen hekimlerin yüzde 85 kriterini karşılaması gerekiyor. Pek çok pratisyen hekim, bu kriteri karşılamadıkları için katkı payı alamamaktadır.

Pratisyen hekimler isyanda

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal Komisyonu Üyesi CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, aile hekimine Kovid-19 aşısı ödemesi için 3000 TL’ye, aile sağlığı çalışanlarına (ASM’lerde hemşire) 1500 TL’ye kadar ekledi. Ek ödeme yapılabileceğini belirten bir yazı yayınlandığına dikkat çekti.

Ancak Bulut, bu ek ödemenin çeşitli kriterlere bağlı olduğuna dikkati çekerek, “Kriterler birçok unsur içeriyor ve GP’nin bu unsurlardan kaç tanesini sağladığına göre ödeme yapılıyor. Ancak kriterlerin kendine has özellikleri vardır: Örneğin, pratisyen hekim tarafından aşı olabilecek nüfusun yüzde 85’i aşılanmalıdır. Diğer bir kriter ise 60 yaş üstü hastalar için aşı kapsamının yüzde 90 olması gerektiğidir. Zorunlu aşı bulunmamakta ve pratisyen hekimler hastaları bu ASM’de veya başka bir yerde kayıtlı olup olmadığına bakmadan aşılamaya çalışırken, ASM’ye kayıtlı hastalar aşılanmamışsa bu kriter karşılanamamaktadır. Bu durumda bakanlık herhangi bir ek ödeme yapmıyor” dedi.

AİLE DOKTORLARI EK ÖDEME ALAMAZ

CHP’li Bulut, günde 50 aşı üretildiğini düşünürsek, örneğin 22 iş günü varsayılarak toplam 1.100 aşı üretilebileceğine dikkat çekti. Ancak bu kişilerin misafir hasta olması ve aile hekiminin kendi hastalarının aşı olmaması durumunda aile hekiminin ek ödeme alamayacağına dikkat çeken Bulut, “Türkiye yüzde 85’i geçmedi, ‘Yapacağım’ anlamına geliyor. Ek ödeme “. . 3.000 TL ek ödeme alan pratisyen hekim sayısı zaten çok az. Genelde ya hiç katkı payı ödemediler ya da 200 TL, 400 TL gibi eğlenceli numaralar verildi. 12 doktorun olduğu ASM’de bir doktorun 1.500 TL ek ödeme aldığını, kalan 11 doktorun ise ek ödeme alamadığını söyleyen Bulut, “Aile doktorları ek ödeme kaygısı taşımıyor. Televizyonda ‘Fazladan 3.000 TL ödüyoruz’ haberleri çıkıyor ve doktorlar ‘cimri’ gösteriliyor. “Doktorlar bu şekilde gösterilmekten çok rahatsız oluyorlar” dedi.

Aşı randevuları durduruldu

Bakanlığın aşı tarihlerini de karıştırdığına işaret eden Bulut, şunları kaydetti:

“Muayeneler, raporlar, hamilelik izleri ve aşılar arasında pratisyen hekimler de Covid-19 aşısı yapıyor. Randevuları da kendi çalışma takvimine göre ayarlar. Örneğin sabahları bebekleri gözlemliyor ve öğleden sonra Covid-19 aşılarını yapıyor, hamile kadınlar ve bebekler bu kalabalıkta kalmasın. Ama bakanlık da işin içinde. İstediği saatte ek randevu alır. ASM’de 1 veya 2 aşı odası varsa her şey karışıyor.”

Bulut ayrıca pandemi sırasında ASM’lere Hastalık Yönetim Platformu (HYP) adı verilen kronik bir hastalık sürveyans sisteminin getirildiğini söyledi. Doktorlar sisteme kabul edildiğinde ancak ASM şartlarında göremedikleri çeşitli testler talep ettiklerini kaydeden Bulut, şunları kaydetti:

“Bazı durumlarda sistem hastayı doğrudan hastaneye yönlendiriyor. Hasta hastaneye gidip yaptırmazsa, pratisyen hekimin yine işini yapmadığı varsayılır. Sistemde 1 hasta için işlemler en az 30 dakika sürmektedir. Her gün en az 70-80 poliklinik yapan pratisyen hekimler, onlarca bebek, hamile, bakım ve aşıları, koronavirüs aşılarını her gün yapan pratisyen hekimlerin onları eğitme imkanı yok. Her ay birkaç hedef var. Bu şartları sağlayamıyorlarsa maaşlarında %10 indirim uygulanacaktır. Temmuz ayında durduruldu. 16 ve 27 Ağustos’ta pratisyen hekimler çalışmayı bırakınca bakanlık salgın nedeniyle maaş kesintilerini geçici olarak askıya aldı. Kesilen ücretler iade edildi mi? Hayır, yatırılmadı.”

Adana Pratisyen Hekim Bebek CHP Haberler Hemşire Ambulans Sağlık Türkiye

Pratisyen hekimler isyanda

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK