Ankara Şehir Hastanesi’nde 33 covid-19 hastası hamileden 32’si aşısız 

Ankara Şehir Hastanesi’nde 33 covid-19 hastası hamileden 32’si aşısız 

58
0
PAYLAŞ

Ankara Şehir Hastanesi’nde hamile olan 33 Covid-19 hastasından 32’si aşısız

Ankara Şehir Hastanesi’nde hamile olan 33 Covid-19 hastasından 32’si aşısız

Ankara Şehir Hastanesi’nde 8’i koronavirüs, 25’i yoğun bakımda tedavi gören 33 hamileden sadece sağlık uzmanı Büşra Özgen’e aşı yapıldı, diğerlerine yapılmadı. Büşra Özgen, çift doz aşı yaptırdığı için hafif bir hastalığı olduğunu söyledi.

Ankara Şehir Hastanesi'nde hamile olan 33 Covid-19 hastasından 32'si aşısız

Ankara Şehir Hastanesi’nde koronavirüs tedavisi gören 33 hamile kadından sadece diyaliz merkezinde sağlık çalışanı olarak çalışan Büşra Özgen’e Kovid-19 aşısı yapıldı. Diğer 32 hamile kadın aşılanmadı. Aralarında aşı olan Büşra Özgen’in de bulunduğu 25 hamile kadının tedavisi devam ederken, 8 anne adayı yoğun bakımda hastalıkla boğuşuyor.

“IŞIĞIM VAR ÇÜNKÜ AŞIYIM VAR”

7 aylık hamile olan Büşra Özgen, rutin kontrol PCR testi sonucunun pozitif çıktığını belirterek, “Hastalığı çok rahat atlatabiliyorum. Hiçbir ipucum yoktu. Rutin kontrole geldim ve ihtiyati PCR testi yaptılar ve pozitif olduğumu gördüler. Aşı olduğum için hafif olduğumu düşünüyorum. Naturopat olduğum için hemen aşı yaptırdım. Hamilelerin aşı olmasını tavsiye ederim. Covid-19 pozitif olup aşı yaptırmayanların nefes darlığı çektiğini görüyorum. Karantina dönemim bittiğinde ve zamanı geldiğinde 3. doz aşımını alacağım. Bu teselliyi aşıya bağlıyorum” dedi.

“Bebeğini görmeden hayatını kaybedenler var”

Doğum yaptıktan sonra koğuşta tedavisine devam eden Nurşen Gündoğan, aşı yaptırmadığına pişman olduğunu belirterek, “Aşı yaptırmak istedim ama hamile olduğum için korktum. ‘Bebeğime bir şey olacak’ diye düşündüm. Normal doğum yaptım ve şu an çok mutluyum. Bizi ilk anda bir araya getirdiler. Emzirebilirim ama henüz öpüşmedim. Maske takıyorum ve bebeğime sarılamıyorum. Tüm hamileler aşılarını yaptırmalı ve ihmal etmemelidir. Hemen aşılarımı yaptıracağım. Bebeğim kucağımda olduğu için çok mutluyum. Burada bebeklerini görmeden yoğun bakıma gidip Covid-19’dan ölen anneler var. Çocuklarını hiç görmüyorlar. Kendimi çok mutlu hissediyorum” dedi.

“YOĞUN HEMŞİRELİK SİGORTASI 5 KAT ARTTI”

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları Hastanesi Başhekimi, Kovid-19 mutasyonu ile hastalığa yakalanan hamilelerin yoğun bakım hastanelerine kabullerinin beş kat arttığını söyledi. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin sözlerine şöyle devam etti:

“Annelerimizin neredeyse tamamı aşısız. Yoğun bakımda olan ya da ciddi tablo çizen gebelerimizin hiç birine aşı yapılmamaktadır. Hamile kadınlar aşılanmadıklarına pişman olurlar. Bilgiden yoksun olduklarını kabul ederler. “Bilseydim yapardım” diyenler var. Hastalığın toplumdaki yaygınlığı arttıkça, evde çalışacak aile fertleri olan gebelerin de enfekte olması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Bu anne adaylarının bebeklerini yoğun bakıma gitmeden sezaryen ile alıyoruz. Herkes yavrusunu görmek ister. Yoğun bakım sürecinde dijital entübe olmayanlara bebeği gösteriyoruz. Emzirmelerine asla engel değiliz. Emzirirken maske, mesafe ve hijyen kurallarını ihmal etmezler. Hamilelikte aşıların önemini de hamilelik okulunda anlatıyoruz.”

“COVID-19 İLE GEBELİKLERİN AZALTILMASI RİSKİ ARTIRILIYOR”

Tekin, anne adaylarının asıl endişesinin aşının bebeğime zarar vermesi olduğunu kaydederek, “Bu konuda elimizde çok fazla veri var. Özellikle son 6-7 ayda Amerika ve İsrail’de mRNA aşıları yaygın olarak kullanılıyor ve gebelik verileri oradan geliyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de 139.000 hamile kadından veri yayınladı. Gerçekten de, hamileliğin başlangıcında veya hamile kalmadan önce veya hamileliğin herhangi bir ayında aşılanan annelerin düşük yapma riskinin yüksek olmadığı, bebeğe zararlı etkileri olduğu, annede enfeksiyona neden olduğu ve risk oluşturmadığı kanıtlanmıştır. Doğumdan sonra anneye.Aksine gebelikte Covid-19 olan annelerimizin bebeklerinde hem düşük hem de ölü doğum riskinin arttığını verilerle söyleyebiliriz.

“AŞI YAPTIRMANIZI TAVSİYE EDERİZ”

Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, İsrail’de yapılan araştırmanın hamilelik sonrasında bebeğin hem göbek kordon kanında hem de anne sütünde Covid-19 antikorları tespit edildiğini gösterdiğini hatırlatarak, “Bunlar çok güzel veriler. Bu nedenle emziren anneleri destekliyoruz. Anne sütünde, göbek kordonunda ve plasentada virüs izole edilmedi. 1,5 yıldır çok iş yapılıyor. Mümkünse hamile kadınlar hamile kalmadan önce aşılanmalıdır. Hamilelik sırasında karar vermişlerse, çalışmaları gözden geçirmelerini sağlayın. Onları aşı olmaları için motive etmeye çalışıyoruz” dedi. verilen

Hamileler için delta uyarısı İlgini çekebilir Hamileler için delta uyarısı

Ankara Şehir Hastanesi’nde hamile olan 33 Covid-19 hastasından 32’si aşısız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK