Aşı yaşı kaça indi, 18 yaş altı aşı olabilir mi?

Aşı yaşı kaça indi, 18 yaş altı aşı olabilir mi?

85
0
PAYLAŞ

Aşı kaç yaşında, 18 yaş altı aşı yapılabilir mi?

Aşı kaç yaşında, 18 yaş altı aşı yapılabilir mi?

Okulların açılmasıyla öğrenciler sıralarını alırken veliler çocukları için endişelenmeye başladı. Ebeveynler, koronavirüs salgınıyla mücadelede etkili bir silah olan aşı için 18 yaş altı çocuklarına randevu verip veremeyeceklerini merak ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “18 yaş ve üzeri üniversite öğrencileri için tanımladık. 15 yaş üstü olanlara bıraktık.” bir açıklama yaptı.

Aşı kaç yaşında, 18 yaş altı aşı yapılabilir mi?

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre başlatılan aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, 12 yaş ve üzeri kronik hastalığı olan tüm çocukların aşılanma hakkı olduğu açıklandı. Ebeveynler, e-Nabız web sitesini ziyaret ederek çocukları için aşı talebinde bulunabilirler.

12 yaşında bir çocuğa aşı yaptırabilir miyim?

Bakan Koca, aşı sorunlarına ilişkin şunları söyledi:

* 18 yaş ve üzeri üniversite öğrencileri için tanımladık. Bunu da 15 yaş ve üzeri kişilere bıraktık. Ayrıca kronik hastalığı ve ek hastalığı olan 12 yaş üstü çocuklarımız için de bir tanım oluşturduk.

* Bugün gündemde olan konulardan biri 12 yaşından itibaren zorunlu değil, 15 yaşından itibaren tercihli muamele görerek devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

* Yani çocuklar için zorunlu aşıyı umursamıyoruz ama ek hastalıkları olanlar için onları tanımladık ve önemsiyoruz. Ancak 12 yaşından büyük olduğu gibi 15 yaşından büyük olduğu için isteğe bağlı hale getirilebilir.

UZMANLAR TAVSİYE ETMİYOR

İngiltere’deki aşı uzmanları, 12-15 yaş arasındaki tüm çocuklara koronavirüs aşısı önermediklerini ve nadir görülen miyokardın uzun vadeli etkilerini değerlendirmek için temkinli bir tutum kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

Kalbin iltihabı olarak bilinen miyokardi, genellikle hafif olsa da, Pfizer’in koronavirüs aşısı olan bazı gençlerde bildirilmiştir.

Reuters haberine göre, Birleşik Krallık Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi tarafından bugün yapılan açıklamada, koronavirüs için aşı tavsiyesi mevcut hastalığı olan 12-15 yaş arası çocukları da kapsayacak şekilde genişletildi, ancak sağlıklı çocukları aşılamanın fayda getirmesi pek olası değil.

Anne Corona İngiltere Reuters Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı

Aşı kaç yaşında, 18 yaş altı aşı yapılabilir mi?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK