‘Bebeğe corona aşısı yapıldı, yan etkisi yok’ diyen profesöre soruşturma

‘Bebeğe corona aşısı yapıldı, yan etkisi yok’ diyen profesöre soruşturma

86
0
PAYLAŞ

“Bebeğe koronavirüs aşısı yapıldı, yan etkisi yok” diyen profesöre soruşturma

“Bebeğe koronavirüs aşısı yapıldı, yan etkisi yok” diyen profesöre soruşturma

Bir aylık bir bebeğe bir sağlık merkezinde ‘yanlışlıkla’ koronavirüs aşısı yapıldığını iddia eden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. yan etkiler açısından sorun yok” dedi. Zafer Kurugöl hakkında ön soruşturma başlatıldı.

Profesörün soruşturması şöyle dedi:

“Küçük çocuklara Kovid aşısı yapılıyor. Böyle durumlarla karşılaştık. 1 aylık bebeğe bile güzel şeyler oldu. Bunları çok yakında çok ünlü bir tıp dergisinde yayınlayacağız… Küçük bebeklere büyük dozlarda verseniz bile yan etkilerde sorun yok” diyor Prof. Ege Üniversitesi. DR.Zafer Kurugöl hakkındaki iddialarla ilgili soruşturma başlatıldı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

– Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. DR. Zafer Kurugöl’ün bebeklere yanlış aşı yaptırıldığı yönündeki iddiaları kabul edilemez. Mevcut aşı güvenliği altyapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değil. Bakanlığımız iddianın kaynağıyla ilgili soruşturma başlattı.

– Bakanlığımız güçlü ve güvenli bir aşı takip sistemine sahiptir. Bakanlık deposundan çıkıştan, başvurunun sorumlu kişiye iletilmesine kadar tüm süreç barkod ile dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyanın en güçlü altyapısına ve en deneyimli sağlık çalışanlarına sahip ülkeleri arasında yer alıyoruz. Özellikle birinci basamak sağlık kuruluşlarımız, kapsamlı aşılama programlarını titizlikle ve özveriyle yürütmektedir. Soğuk zincirde kesinti, sistem arızası veya fazlardan birinde hata olması durumunda sistem otomatik olarak uyarır ve gerekli incelemeleri başlatır. Etkilenenler hakkında soruşturma sürüyor.

– İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin sistem uyarısı ve sorumlu sağlık çalışanımızın raporu incelenmektedir. Hastanın sağlığı ile ilgili olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Yakın takip devam edecek. İlgili öğretim üyesinin kanaatimizce amacını aşan talihsiz ifadesinin ardından bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatıldı.

Prof.  Kurugöl'ün Çarpıcı İddiası: Sağlık Merkezlerindeki Bebeklere Kazayla Corona Aşısı Oldu İlgini çekebilir Prof. Kurugöl’ün Çarpıcı İddiası: Sağlık Merkezlerindeki Bebeklere Kazayla Corona Aşısı Oldu

Corona Ege Üniversitesi Haberler izmir Sağlık Bakanlığı Sağlık

“Bebeğe koronavirüs aşısı yapıldı, yan etkisi yok” diyen profesöre soruşturma

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK