Beyin kanamasından ölüme ‘yanlış teşhis’ soruşturması

Beyin kanamasından ölüme ‘yanlış teşhis’ soruşturması

102
0
PAYLAŞ

Beyin kanamasından ölümle ilgili “yanlış teşhis” soruşturması

Beyin kanamasından ölümle ilgili “yanlış teşhis” soruşturması

Trabzon’un Köprübaşı ilçesindeki Vali Recep Yazıcıoğlu’na baş ağrısı şikayeti ile başvuran 41 yaşındaki Gül Sandıkçı’nın, acil serviste ‘migren’ teşhisi konduğu ve tedavisinin ardından evine gönderildiği bildirildi. İki saat sonra hastalandığında, yattığı hastanede beyin kanaması geçirdiği ancak kurtarılamadığı öğrenildi. Aileye ilk muayenede yanlış teşhis konduğunu iddia eden Doktor Ö.Ç. Hakkındaki suç duyurusunun ardından savcı soruşturma, il sağlık müdürlüğü de soruşturma başlattı.

Köprübaşı Mahallesi Yağmurlu Mahallesi’nde oturan Gül Sandıkçı, şiddetli baş ağrısı şikayetiyle 15 Ağustos’ta Vali Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Acil serviste ‘migren’ teşhisi konulan Sandıkçı’nın tedavisinin ardından evine gönderildiği bildirildi. 2 saat sonra tekrar hastalandığında, bu kez kaldırıldığı hastanede beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Sandıkçı, Sürmene Devlet Hastanesi, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Karadeniz Teknoloji Üniversitesi’ne (KTÜ) sevk edildi. Farabi Hastanesi veya Gül Sandıkçı, ameliyatın ardından kaldırıldığı yoğun bakım ünitesinde 18. günde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ TARAFINDAN DENETİM

Gül Sandıkçı’nın eşi Erkan Sandıkçı, ilk muayenede kendisine yanlış teşhis konulduğunu iddia ederken, Vali Acil Doktoru Recep Yazıcıoğlu Devlet Hastanesi’ne O.Ç. Başsavcılık Sürmene’ye yöneltilen suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı. Devlet sağlık otoritesi de iddialarla ilgili soruşturma başlattı.

‘GÜVENLİ BAĞLA’ DEDİĞİNDE, ‘SONRA KOLTUKUMA OTURURSUN’ DEDİ

Erkan Sandıkçı, muayene sırasında doktorun acil serviste masasında oturduğunu anlattı: “Doktor koltuğundan kalkmadı ve hastaya hiçbir şey yapmadı. Sadece ‘neye sahipsin?’ aranan. Eşim, ‘Efendim hayatımda böyle ağrı görmedim, baş ağrım boyundan gövdeye iniyor’ dedi. Doktor uzaktan “migren” teşhisi koydu. Kocam, ‘Emin misin çünkü yaylaya gidiyorum?’ dediğinde. dedi doktor: ‘O zaman gel ve yerime geç’. Eşime iğne yaptılar, dil altı hapları verdiler ve yarım saat beklememizi söylediler. Tansiyonu 14,5 idi, doktora ya da hemşireye gitmedik. Yarım saat bekledik ve yola çıktık. İğnenin etkisi eşimin acısını biraz olsun hafifletti. Yaylaya gittik ve doktorun teşhisine inandık” dedi.

“ZOR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Sandıkçı, eşinin Seslikaya Yaylası’ndaki evinden çıktıktan yarım saat sonra hastalandığını belirterek, “Beyin kanaması olduğunu bilmiyordum, teşhis koymadım. En son gittiğimiz hastanede eşim açık ve kapalı olmak üzere iki ameliyat geçirdi. Eşim 18 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra vefat etti. Doktor bizi hemen eve gönderip başka bir hastaneye göndermeseydi bu olaylar başıma gelmeyecekti. Doktorlar tüm işlemleri yaptı ama eşimin yaylada beyin kanaması geçirdiği için geç kalındığını ve ihmal edildiğini söylediler. Sanırım ilk gittiğimiz doktorun ihmaliydi. Karım şiddetli bir baş ağrısıyla ayrıldı ama ağrı kesiciyi vurdu ve geri gönderdi. Başka bir hastaneye yatırılsaydı bunlar olmayacaktı. “Eşime yanlış teşhis koyan ve beyin kanamasına neden olan doktoru adalete teslim etmek istiyorum” dedi.

Ağrı Cerrahi Baş Ağrısı Beyin Doktoru Gül Hastanesi Karadeniz Teknoloji Üniversitesi TRABZON sağlık göstergesi

Beyin kanamasından ölümle ilgili “yanlış teşhis” soruşturması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK