Bilim insanları, beynin klitorisle bağlantılı bölgesini keşfettiler

Bilim insanları, beynin klitorisle bağlantılı bölgesini keşfettiler

117
0
PAYLAŞ

Bilim adamları beynin klitorise bağlanan kısmını keşfettiler

Bilim adamları beynin klitorise bağlanan kısmını keşfettiler

Beynin genital dokunuşla ilişkili bölgesi kadınlarda keşfedildi ve bu bölgenin daha çok cinsel ilişkiye girenlerde daha fazla geliştiği tespit edildi.

Bilim adamları beynin klitorise bağlanan kısmını keşfettiler

Berlin’deki Charite Üniversitesi Kliniği’ndeki uzmanlar, beynin klitoral uyaranlara tepkisini ölçerek, genital dokunuşla ilişkili bölgenin haritasını çıkarmayı başardılar.

Çalışma, beyinleri fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ile taranırken yaşları 18 ila 45 arasında değişen 20 kadının klitorisinin uyarılmasını içeriyordu. Yazarlar, insan dişi genital bölgesinin somatosensoriyel kortekste doğru bir lokalizasyonunu sağladıklarını ve ilk kez, klitoris ile temas halinde olan beynin etkilenen bölgesini tanımlayabildiklerini buldular.

HER KADIN İÇİN TAM YERİ FARKLIDIR

Somatosensoriyel korteks, insan vücudunun her bölümünden duyusal bilgileri alır ve işler ve temsili bir harita oluşturur. Bununla birlikte, bu çalışmadan önce, diyagramın kadın cinsel organına dokunma ile ilgili kısmı tartışmalıydı. Yeni çalışmada, beyin görüntüleme sonuçlarına göre test edilen her kadında somatosensoriyel korteksin tam yeri farklıydı.

Charite’de Tıbbi Psikoloji Profesörü Christine Heim, çalışmanın ortak yazarı, “Kadın cinsel organlarının insan somatosensör korteksinde nasıl temsil edildiği ve deneyim veya kullanım yoluyla değişip değişmeyeceği tamamen araştırıldı” dedi.

Çalışma katılımcıları, 10 saniyelik duraklamalarla, her biri 10 saniye boyunca sekiz kez uyarıldı. Beyin bölgesinin cinsel aktiviteye bağlı olarak farklı özelliklere sahip olup olmadığını araştırmak için araştırmacılar, 20 gönüllüye son bir yıl içinde ve cinsel yaşamlarının başlangıcından itibaren cinsel ilişkiye girme sıklıklarını sordu. Uzmanlar daha sonra stimülasyon sırasında her kadın için beyindeki en aktif on noktayı belirledi ve kalınlıklarını ölçtü.

TEDAVİDE YARDIMCI OLABİLİR

Heim, “İlişki sıklığı ile bireysel olarak eşlenen genital bölgenin kalınlığı arasında bir ilişki bulduk. Katılımcının cinsel ilişki sıklığı bölgenin büyüklüğünü belirler. Örneğin Londra’da yapılan bir çalışmada, taksi şoförlerinin navigasyon deneyimi sayesinde beynin hipokampus bölgesi genişliyor.”

Araştırmacılara göre, gelecekte sonuçlar, örneğin cinsel şiddetten etkilenen veya cinsel işlev bozukluğu yaşayan kişiler için hedeflenen tedaviler için kullanılabilir.

Uzun bir cinsel yaşam için yiyecekler İlgini çekebilir Uzun bir cinsel yaşam için yiyecekler Bilim adamlarından etkileyici araştırma: 10'dan fazla partneri olan kişilerde kanser riski artıyor İlgini çekebilir Bilim adamlarından etkileyici araştırma: 10’dan fazla partneri olan kişilerde kanser riski artıyor

Bilim adamları beynin klitorise bağlanan kısmını keşfettiler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK