Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çarpıcı yüz yüze eğitim ve...

Bilim Kurulu sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan çarpıcı yüz yüze eğitim ve tedbir açıklaması

59
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu’na göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan dikkat çeken sınıf içi eğitim ve uyarıcı açıklamalar

Bilim Kurulu’na göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan dikkat çeken sınıf içi eğitim ve uyarıcı açıklamalar

Türkiye’de günlük vaka sayısı 30 bin civarında. Bilim Kurulu bugün yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmediğini tartışırken kritik bir toplantı daha gerçekleştirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından Türkiye’de görülen “Mu varyantı”, yüz yüze eğitim ve korona aşısının da ele alındığını açıkladı.

Bilim Kurulu'na göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan dikkat çeken sınıf içi eğitim ve uyarıcı açıklamalar

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, video konferans yöntemiyle toplandı. Aşılar ve koronavirüsle mücadelenin ele alındığı toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

* Bilim Kurulumuz bugün salgın sürecindeki tehdit edici durumu, bazı özel grupların salgına karşı yeni durumunu, okullarımızın gidişatını ve aşı programımızı değerlendirdi.

ÖLÇÜ BEYANNAMESİ

* Son 3 haftadır aktivitesi artan vaka sayısındaki artış, kontrolü zor olan sınırlara yaklaşıyor. Salgın başladığından beri bildiğimiz gibi, hastalığa yakalanan bir kişi yaklaşık 3 kişiye bulaşıyor. Bu durum salgını kontrol altına almayı zorlaştırmaya devam ediyor.

* Kayıplarımız da aynı oranda yüksek. Aşının varlığı bizim en büyük gücümüz. Buna rağmen vaka sayısı ve kayıplarımız artıyor ama tedbirlere uyum paralel olarak artmıyor. Daha da acıklı olan, tedbirlere uyma konusunda ihmalkar davrandığımız ortada. Salgın aşı ile önlenebilir.

* Bununla birlikte, aşıların oldukça etkili olduğu sınırlı bir zaman dilimi vardır. Bu dönemde nüfusun büyük bir kısmına aşı yaptıramazsak, uzun süredir aşı olan vatandaşlarımız tekrar tehlike altına girebilir.

* Virüs aşısızlar arasında dolaşmaya devam ettiği sürece bir kısır döngüye girmemiz kaçınılmazdır. Hızlı aşıların ve hatırlatma dozlarının kısır döngüyü kırdığını gördük ve uygulamaya koyduk. Bu itibarla hatırlatma dozu zamanı gelen vatandaşlarımızın acilen kendilerini aşılamaları gerekmektedir.

YENİ AŞI ÇALIŞMASI

* Bilim Kurulumuz özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan vatandaşlarımızı inceledi ve aşı durumlarını değerlendirdi. Bu durumda olan vatandaşlarımızın aşılarının tamamlanması için özel bir çalışma yürütüyoruz.

* Benzer bir durumda gebe kadınlarımızda hastalığın görülme sıklığı artmıştır. Bu, salgının ardından yeni bir durum. Bilimsel danışma kurulumuz hamile kadınlarımıza aşı yaptırmakta tereddüt edilmemesi gerektiğini bir kez daha kanıtlamıştır. Anne adaylarımız tereddütsüz aşılanmalıdır.

YÜZYÜZE EĞİTİMİN AÇIKLAMASI

* Okullarımız da salgının gidişatını yakından takip ettiğimiz özel bir alandır. 6 Eylül’den beri okullarımızda ortaya çıkan her vakayı yakından takip ediyoruz. Aktif vakalarda yaş gruplarının dağılımının değişip değişmediğini gözlemliyoruz.

* Şu ana kadar endişe verici bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin iyi gittiğini görüyoruz. Endişelenmene gerek olmadığını bilmeni istiyorum. Yaygın aşılamadan önce, bilim komitemiz tüm sınıflardaki okulların en son kapanması ve okulların en erken açılması konusunda ısrar etti.

* Aşının yayılmasıyla birlikte, okulların en son kapanmaması gerektiğini, asla kapanmayan kurumların olması gerektiğinde ısrar ediyor. Eğitim süresi, günlere bölünmesi, derslerin ikili veya üçlü eğitime dönüştürülmesi, kurs süresinin kısaltılması gerekiyorsa hafta sonu eğitimleri de dahil olmak üzere tüm alternatifleri uygulamaya kararlıdır.

* Bölgesel olarak gerekli görülmesi halinde devlet yenileme kararı ile tüm tedbirleri uygulayarak okulların tüm kurslarda açık tutulmasında ısrar eder.

İKİNCİ DOZ ÇAĞRISI

* Aşı programımız planlandığı gibi devam etmektedir. Hedef kitlemiz en az iki doz aşılandığında salgının kısır döngüsü hızla sona erecektir. Bildiğiniz gibi 2 doz aşı tarifemiz yayında. Yani yeni bir hedefimiz var. İlk doz aşılama oranı haritamız çok maviye döndü.

* Şimdi ikinci doz aşılama oranlarımızı gösteren haritamızın maviye dönmesinin zamanı geldi. Bunu birlikte başarabiliriz.

Bakan Koca, güncel korona verilerini açıkladı!  İşte günlük vaka ve ölüm sayısı İlgini çekebilir Bakan Koca, güncel korona verilerini açıkladı! İşte günlük vaka ve ölüm sayısı Vakalar artıyor, okullar kapanacak mı?  Milli Eğitim Bakanı Özer kendinden emin konuştu İlgini çekebilir Vakalar artıyor, okullar kapanacak mı? Milli Eğitim Bakanı Özer kendinden emin konuştu

Sağlık Bakanlığı Bilim Corona Sağlık Bakanı Türkiye Yüz yüze video konferans

Bilim Kurulu’na göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan dikkat çeken sınıf içi eğitim ve uyarıcı açıklamalar

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK