Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kapalı mekanlara kısıtlama gelebilir

Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kapalı mekanlara kısıtlama gelebilir

59
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kapalı alanlar kısıtlanabilir.

Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kapalı alanlar kısıtlanabilir.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, vaka sayısı artmaya devam ederse alınabilecek tüm önlemlerin tartışılabileceğini belirterek, “Ölüm oranları oldukça yüksek. Bu nedenle, bazı işlemler gerekebilir. En önemli tedbirlerden biri de artık kış aylarında geldiğimiz; içeride geçirilebilecek süre artar. O yüzden bu noktada dikkatli olun. Yapılması gerekiyor” dedi.

Bilim Kurulu üyesi açıkladı!  Kapalı alanlar kısıtlanabilir.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan yaptığı açıklamada, artan vaka ve ölüm oranlarını değerlendirdi.

Prof. Dr. Turan, vaka sayısının artması durumunda Bilim Kurulu’nda kısıtlamalar konusunun tekrar gündeme geleceğini söyledi.

* Hasta sayısı arttıkça yani pozitif ve tabii ki hasta sayısı da arttıkça sağlık sisteminde çok ağır bir yük başlar ve çok sayıda hastayı kabul etmek zorunda kalırız.

Vurgulanan kapalı yerler

* Gördüğünüz gibi ölüm oranı oldukça yüksek. Bu nedenle bazı önlemler alınması gerekebilir. Şu anda en önemli önlemlerden biri kış aylarında geliyor; Kapalı mekanlarda kalma süresi uzar.

* Bu nedenle bu noktada dikkatli olunması tavsiye edilir. İlk hedef elbette bireysel önlemlerdir. Toplu hareket etmek istemiyoruz ama şiddet böyle devam ederse her zaman gündemimizde olacak.

“HER TÜRLÜ ÖNLEMLERİ KONUŞMAYA BAŞLIYORUZ”

* Bu gerçekten sadece aşılarla ilgili. 2 doz aşılanan kişi sayısı arttıkça alınacak önlemler de buna göre azaltılabilir. Dolayısıyla vaka sayısı artmaya devam ettikçe tüm dünyada olduğu gibi her türlü tedbiri konuşmaya başlıyoruz.

* Ama bu aşamada önceliğimiz aşılamadır. Aşı duyarlılığı istiyoruz. Ve eğer toplu bir kapanma istemiyorsak, doğal olarak bireysel önlemlerimize dikkat etmek isteriz.

* Burada en başından maske, mesafe ve hijyenin önemini vurguladık. Bu bir kafiye değil, herkesin uyması gereken bir kuraldır. Bireysel önlemler toplu önlemlere göre önceliklidir.

“ŞİDDET ARTIYOR”

Turan, virüsün yaşamını devam ettirebilmek için bazı varyantlardan geçtiğini belirterek şu değerlendirmede bulundu:

* Bir dizi varyant bu şekilde gelişir. Amaçları doğada devamlılıklarını sağlamaktır. Ve hastalığın şiddetini ve bulaşıcılığını artırarak bunu yapmaya devam ediyorlar.

* Bu aşı savaşında onlardan bir adım önde olmaya çalışıyoruz. İnsanların ciddi şekilde hastalanmamaları veya hastaneye gitmemeleri için aşılara özel önem veriyoruz.

* Varyantlar nedeniyle, ne yazık ki, hastalık şiddeti yüksek olan çok ciddi vakalar vardır; aşısız grupta Aslında aşı böyle görünüyor; Aşının geçmiş yıllardan bugüne amacı, insanların virüs bulaştığında hafif hastalık geçirmesidir.

3. HECHT DİKKAT

Yani ciddi hastalık olasılığını azaltır.Bugüne kadar yapılan aşı ve aşı çalışmalarının başlıca birincil bulgularından biri hastalığın şiddetini nasıl etkilediğidir.

* Yani ağır hasta sayısında azalmaya yol açarsa sorusuna yanıt arıyoruz. aşılamanın amacı budur. Özellikle yoğun bakım ünitesinde aşılara başladığımız andan itibaren etkilerini çok net bir şekilde gördük.

* 3. pikte 65 yaş ve üzeri hastaların ve sağlık personelinin aşı sonrası daha az hastalandığını ve daha az yoğun bakım veya hastanede yatış gerektirdiğini gördük.

YENİ VARYANT UYARISI

Prof. Virüsün yeni varyantlarının da enfeksiyon oranını artırmada etkili olduğunu anlatan DR. Turan, “Aslında bunların hepsi virüsün hastalık yapma ve şiddetini artırma yeteneğini kullanması nedeniyle. Hastalığa yakalandığınızda aşılanmazsanız, ciğerleriniz hızla iltihaplanır ve ciğerleriniz geniş çapta tutulur. Virüs böyle davranır. Hem çok bulaşıcıdır hem de hastalığın şiddetini arttırır. Aşının amaçlarından biri, virüs bulaşmış olsanız bile hafif bir hastalık şiddetine sahip olmaktır. verilen

Bilim Kurulu'na göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan dikkat çeken sınıf içi eğitim ve uyarıcı açıklamalar İlgini çekebilir Bilim Kurulu’na göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan dikkat çeken sınıf içi eğitim ve uyarıcı açıklamalar Bakan Koca, güncel korona verilerini açıkladı!  İşte günlük vaka ve ölüm sayısı İlgini çekebilir Bakan Koca, güncel korona verilerini açıkladı! İşte günlük vaka ve ölüm sayısı Vakalar artıyor, okullar kapanacak mı?  Milli Eğitim Bakanı Özer kendinden emin konuştu İlgini çekebilir Vakalar artıyor, okullar kapanacak mı? Milli Eğitim Bakanı Özer kendinden emin konuştu

Bilim Kurulu üyesi açıkladı! Kapalı alanlar kısıtlanabilir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK