Bilim Kurulu üyesinden ‘yan etki’ açıklaması

Bilim Kurulu üyesinden ‘yan etki’ açıklaması

78
0
PAYLAŞ

Bilimsel Komite üyesinden “yan etkilerin” açıklaması

Bilimsel Komite üyesinden “yan etkilerin” açıklaması

Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, Kovid-19 aşısının önemine vurgu yaparak, “Milyonlarca aşı üretildi, ciddi bir yan etki görülmedi” dedi.

Bilimsel Komite üyesinden

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, aşıdan kaçınmanın virüsün yayılmasını hızlandıracağı konusunda uyardı ve yeni varyantların ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.

Bilimin pandemide tek ışık olduğunu vurgulayan Prof. DR. Gündüz, ilk aşı yapılan grup olan yaşlılarda bu korkunun bir nebze azaldığına dikkat çekti.

Gündüz, 50 yaş altı kişilerin yan etkilerinin hala görülebileceğini düşündükleri ve sosyal medyada yanlış bilgilerin yayıldığını düşündükleri için aşıdan kaçındıklarını ifade etti.

“Sosyal medya aşı korkusu nedenidir”

Yan etkilerinin altını çizen Prof. DR. Gündüz, şunları söyledi:

* Dünyada yüz milyonlarca aşı üretilmiş olup, bugüne kadar ciddi bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

* İnsanların aşılardan korkmasının nedenlerinden biri de sosyal medyada hızla yayılan yanlış bilgilerdir. Bu işler birkaç saat içinde yüz binlerce kişiye ulaştığı için sağlık çalışanları da zor durumda.

* Sonuç olarak aşının kullanılmaması salgının devam etmesine ve birçok kişinin mağdur olmasına neden olacaktır. Hastanelere gidiyor ya da ölüyor.

* En doğru bilgi bilimsel bilgidir. En ufak bir tereddütünüz varsa sağlık kuruluşlarına ve doktorlara başvurmalısınız. Oradan doğru bilgiyi alın.

* Herhangi bir kulaktan dolma bilgiye, bazı sosyal medya haberlerine inanmamalı ve güvenmemelisiniz.

* Bilim, tek ışığımız, buraya gelmemizin tek yolu. Herkes bilime inanmalı, herkes bilime güvenmeli.

“Yoğun bakımda hastalığı olmayan gençler de var”

DR. Gündüz, toplumun bir kesiminde bana bir şey olmayacak algısının devam ettiğini ifade etmek için virüsün bu algı nedeniyle daha da yayıldığını söyledi.

Direnç devam ederse yeni varyantların varlığının kaçınılmaz olacağına dikkati çeken Gündüz, “Gençler aşı olmazsa aşılıları tehlikeye atıyorlar. Gençler de aşılanmalıdır. Zaman zaman yoğun bakımlarda hasta olmayan gençlerin bile kötüleştiğini ve akciğer tutulumu olduğunu görüyoruz. Toplum bağışıklığının kazanılması için aşılama son derece önemli ve hayati bir koşuldur. (DHA)

Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı İlgini çekebilir Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı

Bilim Hamile İstanbul Sağlık Sosyal Medya

Bilimsel Komite üyesinden “yan etkilerin” açıklaması

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK