Bütün varyantlara karşı savunma sağlayan Covid-19 aşısı geliyor

Bütün varyantlara karşı savunma sağlayan Covid-19 aşısı geliyor

63
0
PAYLAŞ

Tüm varyantları önlemek için Covid-19 aşısı geliyor

Tüm varyantları önlemek için Covid-19 aşısı geliyor

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün desteğiyle bir şirket, kendi kendini geliştiren mRNA tabanlı bir koronavirüs aşısı geliştirdiğini duyurdu. Dozu daha düşük olan aşı vücutta gelişebilir ve tüm varyantlara karşı koruma sağlayabilir.

Tüm varyantları önlemek için Covid-19 aşısı geliyor

Bilim insanları dünya genelinde 229 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs salgınına kesin bir çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ederken, ABD’den dikkate değer bir açıklama geldi.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden de destek alan biyomedikal şirketi Gritstone, GRT-R910 adlı yeni bir aşı geliştirdiğini duyurdu. Bilim adamları, Pfizer / BioNTech ve Moderna tarafından geliştirilen benzer bir mRNA tabanlı aşıyı kullanarak bu aşının geliştirilmiş bir versiyonunu oluşturmayı başardılar.

“YAN ETKİ RİSKİ DÜŞÜK”

MRNA temelli aşıyı geliştiren ve vücutta gelişerek olası virüslere karşı uyum sağlayarak bir savunma mekanizması oluşturan aşının insanlar üzerinde denendiği bulundu. Bu yeni aşının enjeksiyondan sonra kendi kendine geliştiği ve adapte olduğu bulundu. Bu özelliğin insanlara aşının çok daha küçük dozlarda enjekte edilmesini sağladığını söyleyen uzmanlar, “Daha az doz verildikçe yan etki riski azalabilir” dedi.

Uzmanlar, Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın mRNA tabanlı aşılarının bir bağışıklık tepkisini tetiklediğini ancak kendilerini yenileyemediklerini belirtti. Şirket, bu aşının çok daha ucuza geleceğini belirtirken, şirket, “Bu aşı, birinci nesil Covid-19 aşılarının bağışıklık tepkisini artıracak” dedi. Andrew Allen, “Aynı marka aşıdan ek bir aşıdan çok daha büyük bir katkı yapacak” dedi. Bilim adamları, uyarlanabilir mRNA aşılarının büyük fabrikalarda üretilmesi gerekmediğini ve hastanelerdeki salgın hastalıklar için özel olarak geliştirilebileceğini açıkladı.

İngiltere’den 63 yaşındaki Andrew Clarke ve 64 yaşındaki eşi Helen Clarke’ın GRT-R910 adlı aşıya sahip oldukları ve bilim insanlarının gelişmeleri takip ettiği belirtildi.
Özlem Türeci ve Uğur Şahin'e büyük onur İlgini çekebilir Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e büyük onur

Koronavirüs aşısında çirkin oyun: aylar sonra ortaya çıktı İlgini çekebilir Koronavirüs aşısında çirkin oyun: aylar sonra ortaya çıktı Pfizer / BioNTech'ten Covid-19 aşısı üzerine dikkat çeken araştırma: Delta varyantını azaltıyor İlgini çekebilir Pfizer / BioNTech’ten Covid-19 aşısı üzerine dikkat çeken araştırma: Delta varyantını azaltıyor

Tüm varyantları önlemek için Covid-19 aşısı geliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK