Çocuklarda Delta varyantı tehlikesi

Çocuklarda Delta varyantı tehlikesi

61
0
PAYLAŞ

Çocuklarda Delta varyantının tehlikesi

Çocuklarda Delta varyantının tehlikesi

Amerika Birleşik Devletleri’nde okulların açılmasıyla birlikte çocuklar arasında Covid vakalarındaki artış da dikkat çekti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 15 Eylül itibariyle 150.000’den fazla yeni vaka kaydedildi. Kuzey Teksas’ta da durum farklı değildi. Yüzlerce ilkokul çocuğu Covid için pozitif test ederken, Dr. İnci Yıldırım, özellikle çocuklarla Delta varyantı konusunda uyardı.

Çocuklarda Delta varyantının tehlikesi

Birçok ülkede yüz yüze dersler başlarken, çocukların virüse yakalanmak için okula dönme riski yeni tartışmaları da beraberinde getiriyor.

ABD’de okullarda maske takma konusundaki kafa karışıklığı sürerken uzmanlar özellikle velileri Delta varyantına karşı uyarıyor. Yale School of Medicine’de bir hastalık uzmanı olan Dr. İnci Yıldırım, aşı onayı verilmeyen yaş grubundaki küçük çocukların riskine de dikkat çekiyor.

DELTA VARYANT DAĞITIMI 18 ALTINDA KOLAYCA

Yıldırım, yaşlı Amerikalıların çoğunlukla aşılarla korunduğundan ve bazı kanıtlar Delta varyantının 18 yaşın altındaki diğer varyantlardan daha kolay yayıldığını gösterdiğinden, aşılanmamış çocukların artık COVID kapma riski en yüksek gruplar arasında olduğunu söyledi.

Amerika’da açılan okulların sayısındaki artış da Yıldırım’ın sözlerini doğruluyor.

Özellikle Kuzey Teksas’ta aşı olmak için çok küçük çocukların ebeveynleri, çocuklarının Delta varyantını geliştirme riskiyle karşı karşıyadır. Bölgede okullar açıldığından beri yüzlerce çocuğun testi pozitif çıkarken, vakalar sonucunda birçok okul kapandı.

OKULDA MASKE TAKILMAZ

Dallas Morning News’e konuşan Denton’dan Michael Madsen, oğluna koronavirüs bulaştığında neler yaşadığını da anlattı. Michael Madsen’in oğlu Matthew Madsen, 10 yaşında bir ilkokul öğrencisidir.

Okula maske takarak gidiyor, ancak okul topluluğunun aktif bir üyesi olan babası, öğrencilerin yaklaşık üçte ikisinin maske takmadığını tahmin ediyor.

Michael Madsen durumu şöyle özetliyor: “Matthew hasta eve döndükten sonraki gün, sınıfından birinin testinin pozitif çıktığına dair bir e-posta aldım. E-posta, Matthew için 18 aydır hepimizin korktuğu anın geldiğinin bir göstergesiydi. Bu noktada Matthews’un ateşi yükseldi ve soğuk algınlığı belirtileri göstermeye başladı. 48 saat sonra test pozitif çıktı. 84 yaşındaki annem bizimle yaşıyor ve aşılı olmasına ve hafif semptomları olmasına rağmen bu semptomların onu öldürmeye yeteceğinden korktum.”

Okullarda maske takma konusunda kafa karışıklığı: Öğrenciler gergin ve stresli İlgini çekebilir Okullarda maske takma konusunda kafa karışıklığı: Öğrenciler gergin ve stresli İlgini çekebilir “Vakalar arttı, yoğun bakım üniteleri doldu, okullar risk altında” Öğretmen maskesini çıkardı, sınıfın yarısına virüs bulaştı İlgini çekebilir Öğretmen maskesini çıkardı, sınıfın yarısına virüs bulaştı

Çocuklarda Delta varyantının tehlikesi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK