Çocukları MIS-C’DEN nasıl koruyabiliriz?

Çocukları MIS-C’DEN nasıl koruyabiliriz?

96
0
PAYLAŞ

Çocukları MIS-C’den nasıl koruyabiliriz?

Çocukları MIS-C’den nasıl koruyabiliriz?

Prof. DR. Aydınlar, aileleri Covid-19’a yakalanan veya hafif semptomları olan ve çoklu organ yetmezliğine neden olan çocuklarda görülen MIS-C konusunda uyardı.

Çocukları MIS-C'den nasıl koruyabiliriz?

SARS-COV-2 Çocuklarda enfeksiyon sonrası ortaya çıkan Multisistem İnflamatuar Sendrom (MIS-C), çoklu organ yetmezliğine yol açan tehlikeli bir hastalıktır. Gözlerde ve orofarenkste kızarıklık, el ve ayaklarda şişme, ateş, kalp tutulumu gibi semptomları nedeniyle başlangıçta Kawasaki benzeri bir hastalık olarak adlandırıldı. Ancak birçok hastanın takibi sonucunda semptomların SARS-COV-2 enfeksiyonu ile ilişkili olduğu keşfedildiğinde MIS-C olarak tanımlandı.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Prof. DR. Ruhan Fikirsel, Delta varyantının hızla yayıldığı bu günlerde MIS-C semptomlarını ve hastalıktan korunma yollarını şöyle anlattı:

HANGİ YAŞ GRUPLARINDA?

Gözlenen vakalar daha çok 8-12 yaş gibi daha büyük çocuklarda (okul çağında) gözlenmiştir. Ancak Kawasaki hastalığı genellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Yetişkinlerde de bildirilen vakalar vardır.

TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

MIS-C’yi zamanında ve erken multidisipliner bir yaklaşımla tedavi etmek mümkündür. Şokla savaşmak, kalp fonksiyonunu korumak ve pıhtılaşmaya yardımcı olmak için tedaviler gerekli olsa da, antibakteriyel ve antiviral tedaviler de kullanılır. Tedavi edilmediği takdirde veya tedaviye geç başlandığında çoklu organ yetmezliği nedeniyle ölümcül olabilen hastalığın erken, doğru teşhis ve tedavisi çok önemlidir.

BU İŞARETLERE DİKKAT!

24 saat veya daha uzun süren 38 santigrat derece ateş, en az 3 gün süren ateş, deri döküntüsü, ciltte ve mukoza zarında iltihaplanma belirtileri, akut mide, ishal, kusma, kas ağrısı, halsizlik, düşüklük gibi gastrointestinal hastalık belirtileri tansiyon veya şok, Kalp Hastalığı En az iki veya daha fazla organ sistemi etkilendiğinde ve bu tabloyu açıklayan başka bir hastalık yoksa MIS-C düşünülmeli ve tanı testleri hızlı bir şekilde yapılmalıdır.

MASKE UZAKLIĞI VE HİJYEN AŞI KADAR ÖNEMLİ

MIS-C’nin Covid-19 ile ilişkisi kurulduğundan, aşılama gerektiği gibi önerilen kişisel ve sosyal önlemlere en üst düzeyde uyulmalıdır. Ülkemizde şu anda yetişkinlere ve 15 yaşından büyük çocuklara Covid-19 aşısı uygulaması yapıldığından böyle ölümcül bir hastalıkla karşılaşmamak için önerilen aşı takvimine göre aşı yapılmasına özen gösterilmelidir. Hastalığın belirti ve bulguları size söylenmeli ve şüpheleniyorsanız en kısa zamanda bir doktora veya sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Çocukları MIS-C’den nasıl koruyabiliriz?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK