Covid-19 aşılarıyla ilgili 6 soru 6 cevap

Covid-19 aşılarıyla ilgili 6 soru 6 cevap

55
0
PAYLAŞ

Covid-19 aşıları hakkında 6 soru 6 cevap

Covid-19 aşıları hakkında 6 soru 6 cevap

Covid-19 aşıları, koronavirüse karşı en etkili korumadır. Ancak ne kadar güvenli ve etkili oldukları merak konusu… Bu noktada enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı Prof.Dr. Çağrı Büke en sık sorulan soruları yanıtladı.

Covid-19 aşıları hakkında 6 soru 6 cevap

Koronavirüsün neden olduğu Covid 19 hastalığı, başta solunum yolları olmak üzere tüm vücudu etkileyebiliyor ve çok ciddi sonuçları olabiliyor. Ancak aşılar sayesinde hastalıkla mücadelede etkili sonuçlar alınmaktadır. Öyle olsa bile, aşıların etkinliği ve güvenliği konusundaki tartışmalar burada bitmiyor. İşte konuyla ilgili merak edilen sorular ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke’nin yanıtları…

Prof. Dr. Çağrı Büke

1-Üçüncü doz gerekli mi?

Şu anda, Omicron varyantının neden olduğu hastalık, ön verilere göre Delta varyantından daha hafiftir. Ancak bu varyantın tetikleyeceği hastalığın seyri hakkında somut bir açıklama yapmak için henüz çok erken. Pfizer-BioNTech, Moderna ve Astra Zeneca’dan Covid-19 aşılarının etkilerine ilişkin yeni bilimsel araştırma sonuçlarına göre; Delta varyantının yüzde 1,8 oranında baskın olduğu dönemde uygulanan tam doz (en az iki doz) sonucunda söz konusu aşıların Covid-19’a karşı etkinliği ortalama yüzde 93,4 olurken, Delta varyantının baskın olduğu dönemde aşı sayısı yüzde 85,3’e düştü. Mevcut yeni veriler, aşının 3. dozundan sonra Omicron’a karşı korumanın artabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle hatırlatma dozunu ikinci dozdan en geç 3 ay sonra vermek mantıklı olacaktır.

2-Koronavirüse karşı sadece aşılarla kendimizi koruyabilir miyiz?

Mevcut Covid-19 aşılarının hiçbiri virüsün aşılı bir kişiye bulaşmasını tamamen engelleyemez. Dolayısıyla virüsün bulaşmasını önlemede; doğru maskeyi doğru kullanmak, mesafe ve hijyene dikkat etmek önemlidir. Ancak aşının ciddi hastalıkların gelişimini ve hatta ölümü önlemede oldukça etkili olduğu unutulmamalıdır.

3- Anne karnındaki bebeğe zarar verir mi?

Covid-19 hamilelik sırasında şiddetlidir. Acil aşı çalışmaları, aşının ek zarar vermediğini ve hamilelikte ve hamileliğin hemen hemen her döneminde kullanılmasının güvenli olduğunu göstermiştir.

4- Kısırlığa neden olur mu?

Covid-19 aşılarının çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlarda kısırlığa neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamakta olup, gebelikte önemli rol oynayan ve aşılarda bulunduğu söylenen Syncytin-1 hiçbir Covid-19 aşısında bulunmamaktadır. Dolayısıyla Covid-19 aşıları bu yapıya karşı antikor üretmediği için Covid-19 aşılarının kısırlığa neden olduğu kabul edilmektedir.
Bu bir durum değil.

5-Kanın pıhtılaşmasına neden olur mu?

CoronaVac aşısından bildirilen yan etkiler, enjeksiyon bölgesinde ağrı ve kızarıklık gibi bilinen yan etkilerdir ve anafilaksi gibi ciddi alerjik reaksiyonların gelişimi son derece nadir olarak bildirilmiştir. Comirnaty aşısı ile meydana geldiğine inanılan miyokardit (kalp kası iltihabı)/perikardit (kalp zarı iltihabı) milyonda 27’sinde, çoğunlukla genç erkeklerde ve ikinci doz aşıdan sonra meydana geldi. Bu da tedavi ile tamamen düzeldi.

Miyokardit / perikardit gelişimi, hastalığı olanlarda çok daha sık görülür. Covid-19 yüksek kan pıhtılaşma riski taşır. Aşılarda bu risk çok azdır. Bu, Johnson & Johnson ve AstraZeneca aşılarında en sık bildirilen bir yan etkidir ve 1 / 1.000.000 oranında meydana gelir. Ayrıca Pfizer BioNTech aşısındaki mRNA materyali, genlerimizi oluşturan DNA’yı değiştiremez. mRNA hücre çekirdeğine nüfuz edemez ve insan DNA’sı olan 46 kromozomun olduğu yere yerleşemez. Aşı ile vücuda giren mRNA’nın tespit süreci tamamlandıktan sonra vücuttan atılır. Yani dakikalarla tanımlanabilecek bir sürede vücutta yok edilir.

Kim yapılmamalı?

Aşılanmaması gereken kişiler, daha önce Covid-19 aşısı olmuş ve ciddi bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi geçirmiş kişilerdir. Vücut sıcaklığının 38,5 °C’yi (yüksek ateş) geçtiği durumlarda, yüksek ateş kontrol altına alınana ve akut semptomlar düzelene veya kesin veya muhtemel Covid teşhisi olan kişiler için izolasyon süresi bitene kadar aşı ertelenmelidir. 19.

Endişe verici Covid-19 araştırması: Omicron 70 kat daha hızlı bulaşıyor İlgini çekebilir Endişe verici Covid-19 araştırması: Omicron 70 kat daha hızlı bulaşıyor Avam Kamarası yeni Covid-19 kısıtlamalarını onayladı İlgini çekebilir Avam Kamarası yeni Covid-19 kısıtlamalarını onayladı

Covid-19 aşıları hakkında 6 soru 6 cevap

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK