Delta virüs belirtileri: Delta corona virüs belirtilerini değiştirdi

Delta virüs belirtileri: Delta corona virüs belirtilerini değiştirdi

63
0
PAYLAŞ

Delta Virüs Belirtileri: Delta, koronavirüs belirtilerini değiştirdi

Delta Virüs Belirtileri: Delta, koronavirüs belirtilerini değiştirdi

Delta virüsünün belirtileri klasik Covid belirtilerine göre değişiklik gösteriyor. Uzmanlar, Delta ve Delta Plus varyantlarının orijinal Covid-19’dan çok daha hızlı yayıldığını belirtiyor. Delta virüsü semptomları başlıca baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısıdır.

Delta Virüs Belirtileri: Delta, koronavirüs belirtilerini değiştirdi

Baskın varyant haline gelen delta virüsü yayılarak etkisini sürdürüyor. Delta varyantı, koronavirüse göre daha şiddetli olsa da semptomları normal bir hastalığın semptomlarına benzer.

DELTA VİRÜS BELİRTİLERİ

Koronavirüs salgınıyla mücadelede en büyük sorunlardan biri de bazı ülkelerde virüsün mutasyona uğraması oldu. İngiltere mutasyonunun kış aylarında ortaya çıkan Hint varyantı, salgınla mücadelede dengeleri değiştirdi. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Delta ve Delta Plus varyantları klasik Covid-19’dan daha yaygın. Yaz mevsimiyle birlikte kısıtlama kurallarının gevşetilmesi de vaka sayılarının artmasına neden oldu. Delta ve Delta Plus varyantları, orijinal Covid-19’dan çok daha hızlı yayılıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, Delta ve Delta Plus hakkında şunları söyledi:

Klasik Covid-19 semptomları ağırlıklı olarak yüksek ateş, yeni ve inatçı öksürük ve tat ve/veya koku kaybı iken, delta varyantı klasik Covid-19 virüsüne kıyasla daha çok baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde şiddetli bir soğuk algınlığı belirtisi olarak kendini gösterir. Delta varyantında da tat ve koku kaybı gözlenir. Hepsinin bulaşma yolları aynı ama Delta ve Delta Plus varyantlarının çok daha bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz.

BIONTECH DELTA VİRÜSÜNE KARŞI DAHA ETKİLİ

Delta ve Delta Plus mutasyonlarına karşı aşılanmamış kişiler, kronik hastalıkları olan ve 65 yaş üstü kişiler risk altındadır. Çalışmalar, iki doz BioNTech aşısının delta mutasyonundan yüzde 79 koruma sağladığını göstermiştir. Mutlaka Covid-19 ve mutasyonlara karşı aşı olmalısınız. Ergenlerde ve çocuklarda Covid-19 vakaları artıyor. Bu artışın nedeni, Delta ve aşısız çocuklardan bulaşma riskinin yüksek olmasıdır. Özellikle Delta ve Delta Plus varyantlarına karşı aşılanmış ve yaşı gereği aşılanmış olanların aşılanmaları önemlidir.

DELTA VİRÜS BELİRTİLERİ KONTROL EDİLDİ

Pandemi devam ederken, virüsü önlemeye çalışan ve yeni varyantları araştıran araştırmacılar nihayet Delta varyantına odaklandı.

Zoe Covid Semptom Çalışmasını yöneten Profesör Tim Spector, Delta varyantı ile bulaşmanın daha çok genç insanlar için kötü bir soğuk algınlığı gibi hissedebileceğini söylüyor. Prof. Spector, Delta varyantına sahip gençlerin, kendilerini çok hasta hissetmeseler bile virüsü bulaştırabileceğine ve başkalarını riske atabileceğine dikkat çekiyor.

Tim Spector, virüsün semptomlarındaki değişiklikleri de yeniden değerlendirdiklerini belirtiyor.

Baş ağrısı (yaygın)

Boğaz ağrısı (yaygın)

Burun akıntısı (yaygın)

Ateş

Tat ve koku kaybı semptomlara dahil değildir.

BELİRTİLER DEĞİŞİKLİK

NHS, öksürük, ateş, koku veya tat kaybı gibi insanların dikkat etmesi gereken klasik Covid semptomlarını sıraladı. Ancak Prof. Spector, semptomlarını bir uygulamaya kaydeden binlerce kişiden alınan verilere dayanarak artık daha az yaygın olduklarını söylüyor: “Mayıs ayının başından beri, uygulama aracılığıyla kullanıcıların ana semptomlarını araştırıyoruz ve bunlar öncekinden farklı. “

Prof. Spector; Semptomlardaki değişikliğin, ilk olarak Hindistan’da tanımlanan ve şu anda Birleşik Krallık’taki Covid vakalarının yüzde 90’ını oluşturan delta varyantındaki artışla ilgili olduğunu belirtiyor.

SOĞUK OLMAMALIDIR

Prof. Spector, ateşin oldukça yaygın olduğunu, ancak koku kaybının artık ilk 10 semptom olmadığını söylüyor:

“Bu varyant biraz farklı çalışıyor gibi görünüyor. İnsanlar mevsimsel soğuk algınlığı geçirdiğini ve yaşamları boyunca virüsü diğer insanlara geçireceklerini düşünebilirler. Gençken hafif belirtiler ortaya çıkabilir. Kulağa kötü bir soğuk algınlığı gibi gelebilir ama evde kalın ve test yaptırın.”

Alfa veya Birleşik Krallık varyantının baskın olduğu Birleşik Krallık’ta bir milyondan fazla insanın katıldığı Imperial College London React araştırmasında, Covid ile ilgili çok çeşitli ek semptomlar tespit edildi.

Klasik semptomlara ek olarak; Titreme, iştahsızlık, baş ağrısı ve kas ağrısı gibi etkiler de ortaya çıkabilir.

SOĞUK GİBİ BELİRTİLER

Meme Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Vefa Öztürk ise semptomlarla ilgili şu görüşlere sahip; “Delta varyantının en sinsi özelliği, enfekte kişinin boğazında çok yüksek bir viral etkiyi hızla tetiklemesidir. Bu nedenle insanlar, enfekte olduklarının farkında bile olmadan virüsü başkalarına bulaştırabilirler. Hastaların klinik semptomları burun akıntısı, ateş, yorgunluk, soğuk algınlığı gibi kas ağrıları ile başlar ve akciğerleri etkiliyorsa kuru öksürük ve nefes darlığı vardır.

Baş Ağrısı BioNTech Corona Corona Virüsü İnfluenza Hindistan İngiltere Soğuk Soğuk Türkiye Uygulaması

Delta Virüs Belirtileri: Delta, koronavirüs belirtilerini değiştirdi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK