Grip aşısı geldi mi? Grip aşısı fiyatı ne kadar?

Grip aşısı geldi mi? Grip aşısı fiyatı ne kadar?

68
0
PAYLAŞ

Grip aşısı geldi mi? Grip aşısı ne kadar tutar?

Grip aşısı geldi mi? Grip aşısı ne kadar tutar?

Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte grip salgını da arttı. Grip aşısı olmak istiyorsanız, “Grip aşısı var mı” ve “Grip aşısı ne kadar tutar?” sorularına cevap vermeniz gerekiyor. Grip aşısı geçen yıl 72,64 TL iken bu yıl yüzde 62,50 yani yaklaşık 45 TL artarak 117 TL’ye yükseldi.

Grip aşısı geldi mi?  Grip aşısı ne kadar tutar?

Grip aşısı, zamların son yağmurlarından nasibini alarak yüzde 62 yükseldi. SÖZCÜ’ye konuşan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu yılki grip aşısının 117 TL olduğunu belirtti. Geçen yılki depo sıkıntısının bu yıl kalmayacağını vurgulayan Sarıalioğlu, depolara gelen 2 milyon 400 bin aşının en geç 16 Eylül sabahına kadar üretilebileceğini ifade etti.

Geçen yıl grip aşısı tedariğinde bir sorun vardı. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu yılki durumu SÖZCÜ ile değerlendirdi.

“BU YIL 2 MİLYON 400 BİN KUTU OLACAK”

Sarıalioğlu, aşıların 15 Eylül Çarşamba gününden itibaren ecza depolarına ulaşacağını belirterek, “Geçen yıl 1 milyon 350 bin doz civarındaydı; bu yıl toplam doz 2 milyon 400.000 civarında olacak. Neredeyse iki katına çıkacak. Geçen seneki gibi stok sıkıntısı olacağını düşünmüyoruz, 2019 rakamı o seviyelerde olduğu için sıkıntı olmayacağını düşünüyorum, sıkıntı olmadı.

“KISITLAMALAR BU YIL YAYINLANDI”

Sarıalioğlu, “Bu yıl bir fark daha var” diyen Sarıalioğlu, “Geçen yıl devlet kimlere grip aşısı yaptırabileceğine, kronik hastalığı olanlara vs. karar verdi. Bu yıl bu kısıtlama kaldırıldı. İhtiyacı olan herkes aşı alabilir. (Aşılar) 15’inde olacak. En kötü ihtimalle 16’sı sabahı eczanelerde olacak.”

“OKULLARIN AÇILMASIYLA BAZI (grip) VAKALARI GÖRÜLDÜ”

Okullarda yüz yüze derslerin başlamasıyla birlikte daha az da olsa grip vakaları görüldü; Sarıalioğlu, bu çocukların hastalığı evdeki diğer insanlara da bulaştırabileceğini vurgulayarak, “Bu nedenle onları bir an önce aşı yaptırmanızı öneriyoruz.”

“MÜMKÜNSE AYNI GÜN AŞI YAPTIRMAYIN”

Sarıalioğlu, “Covid aşısı ile grip aşısını aynı anda yaptırabilir miyiz?”

“Bilimsel olarak, bu bir sorun değil. Ama biz şöyle düşünüyoruz: Hem Covid aşısı hem de grip aşısı inaktif virüslerdir. Vücuda aynı gün içinde iki farklı inaktif virüsün verilmesi, alerjik reaksiyon olasılığını artırır. Bu nedenle hastalarımıza mümkünse aynı gün orada olmamalarını öneriyoruz. Vatandaşların aşı olması gerekiyor. Covid ve influenzayı birlikte kaparsanız, risk keskin bir şekilde artar. Bu nedenle hem aşı (hem Covid hem de grip aşısı) yaptırmak ve önlem almak mantıklı.”

çarşamba grip istanbul Sözcü yüz yüze zam

Grip aşısı geldi mi? Grip aşısı ne kadar tutar?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK