Hamilelere delta uyarısı

Hamilelere delta uyarısı

82
0
PAYLAŞ

Hamileler için delta uyarısı

Hamileler için delta uyarısı

Köroğlu, hamilelerin yaşadıkları fizyolojik değişiklikler nedeniyle ağır korona riskinin biraz daha yüksek olduğunu belirterek, “Delta varyantı bu riski daha da artırıyor” dedi.

Hamileler için delta uyarısı

Delta varyantı hızla yayılmaya devam ederken, son günlerde Covid-19’a yakalanan ve ölen anne adaylarının sayısı arttı. Hamilelerin de aşı olması gerektiğini vurgulayan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Nadiye Köroğlu konuyla ilgili şunları söyledi:

ERKEN ARTIŞ RİSKİ

Covid-19 aşılarının kullanılması nedeniyle yoğun bakımda yatış oranı düşmüş olsa da virüsün mutasyona uğraması ve halen aşıya ulaşamayan ülkelerin varlığı nedeniyle pandemi devam ediyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda hamile kadınların diğer yetişkinlere göre Covid-19 enfeksiyonuna daha duyarlı olduğuna dair bir bilgi yok. Ancak hamile kadınların yaşadığı fizyolojik değişiklikler nedeniyle ciddi hastalıklara yakalanma riski biraz daha fazladır. Hamile kadınlar Covid-19 ile enfekte olursa erken doğum veya ölü doğum riski de vardır. Özellikle üçüncü trimesterdeki hamile kadınlar, hamile olmayan kadınlara göre ciddi hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Dünyanın dört bir yanındaki sağlık otoriteleri bu nedenlerle hamilelik sırasında Covid-19 aşılarını önermektedir.

AŞI ANNE VE BEBEĞİ KORUR

Amerika Birleşik Devletleri’nde 148.000 hamile kadına verilen aşıların hiçbir yan etkisi olmadı. Aşılı hamile kadınlarda Covid-19 antikorları tespit edilmiş ve bu antikorların bebeğe de bulaştığı ve Covid-19’a karşı korunduğu varsayılmıştır. Elbette hamile olmayan kadınlarda görülenlere benzer şekilde hamile kadınlarda da aşıya bağlı hafif yan etkiler gözlenmiştir. Covid-19 aşıları hamile kadına veya bebeğe zararlı olabilecek herhangi bir madde içermez. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, aşının hamilelik ve doğurganlık üzerinde hiçbir zararlı etkisi görülmemiştir. Hamilelikte yapılacak tüm aşılar kişinin iradesine bağlı olmakla birlikte; Covid-19 aşılarının gebelikte kullanılması ne teorik olarak ne de güncel klinik verilere göre bir zararı yoktur.

Kısırlığa Sebep Olmaz

Hamilelik planlayan tüm kadınlara da aşı önerilir. Son bilgiler, Covid-19 aşılarının kadınlarda veya erkeklerde üreme sorunlarına yol açmadığını, tüp bebek tedavisi için gebelik oranlarının aşılanmış ve antikoru olan kadınlarda, enfekte olan ve antikoru olan ve olmayanlarda ise; Bu üç gruptaki sonuçların birbirinden farklı olmadığı tespit edildi. Bu nedenle, mevcut veriler göz önüne alındığında, Covid-19 aşıları size şimdi veya gelecekte hamile kalma konusunda sorun yaratmamalıdır. Kovid-19 aşısı olan 45 sağlıklı erkeğin spermlerine bakan bir çalışmada, aşının sperm sayısını veya hareketliliğini etkilemediği gösterildi.

Hamileler için delta uyarısı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK