İki Avrupa ülkesinde Omicron alarmı

İki Avrupa ülkesinde Omicron alarmı

54
0
PAYLAŞ

İki Avrupa ülkesinde omikron alarmı

İki Avrupa ülkesinde omikron alarmı

Danimarka ve Norveç, Omicron varyantının etkisiyle vaka sayısındaki hızlı artışı önlemek için sıkı Covid-19 önlemleri uyguluyor.

İki Avrupa ülkesinde omikron alarmı

Omicron varyantı hakkında dünya çapında endişeler olsa da, Danimarka ve Norveç Covid-19 önlemlerini artırmaya karar verdi.

Her iki ülkeden yetkililer, Omicron varyantının hızla yayıldığını ve birkaç gün içinde bazı AB ülkelerinde baskın varyant haline gelmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Birçok ülkede vaka sayılarında düşüş eğilimi gözlemlenirken, iki İskandinav ülkesinde vaka sayılarındaki hızlı artış dikkat çekiyor.

VAKA SAYISI İKİYE KATLANDI

Nüfusun yüzde 80’inden fazlasının iki doz aşı aldığı 5,8 milyon nüfuslu Danimarka, Omicron varyantının görüldüğü ülkeler arasında yer alıyor. Ülkedeki günlük vaka sayısı geçen haftaya göre ikiye katlanarak 7.000’in üzerine çıktı.

Danimarka hükümeti, vaka sayısındaki hızlı artışı önlemek için geçtiğimiz hafta okulları kapatarak çalışma hayatını ve sosyalleşmeyi yeniden azalttı. Üçüncü doz aşı uygulamasının da hızlandırılmasına karar verildi.

Norveç makamları, yeni önlemlerin işe yaramaması durumunda Omicron varyantının etkileri nedeniyle hastaneye kaldırılan insan sayısının iki katına çıkabileceği konusunda da uyardı. Ülkede bine yakın Omicron vakası tespit edilirken, hükümet sağlık çalışanlarına ve 45 yaş üstü vatandaşlara yeni doz aşı yapacağını duyurdu.

Ayrıca ülkede bar ve restoranlarda alkol satışı yasaklandı, uzaktan çalışma zorunlu hale getirildi ve bazı kamusal alanlara erişim kısıtlandı.

Sinovac ve Pfizer/BioNTech aşısı olanlara Omicron uyarısı İlgini çekebilir Sinovac ve Pfizer/BioNTech aşısı olanlara Omicron uyarısı Omicron mutasyonu Çin'e sıçradı İlgini çekebilir Omicron mutasyonu Çin’e sıçradı WHO: Omicron daha önce hiç görmediğimiz bir mutasyonla yayılıyor İlgini çekebilir WHO: Omicron daha önce hiç görmediğimiz bir mutasyonla yayılıyor

İki Avrupa ülkesinde omikron alarmı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK