Kanser neden artıyor?

Kanser neden artıyor?

54
0
PAYLAŞ

Kanser neden artıyor?

Kanser neden artıyor?

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. DR. Osman Erk, günlük hayatımızda bazen bilinçli bazen de bilinçsiz olarak kansere neden olan maddelerle yaşadığımızı belirterek, “Dolayısıyla sağlığımız ciddi şekilde tehdit altında” dedi…

Kanser neden artıyor?

Zamanın vebası olarak bilinen kanserin oluşmasında genetik faktörlerden kirliliğe, sigaradan kötü beslenmeye kadar birçok faktör rol oynuyor. Prof. Dr. Osman Erk kansere neden olan nedenleri ve alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

Osman Erk

SİGARA

50’si kanserojen olan yaklaşık 4.000 kimyasal içerir. Sanılanın aksine nikotin kanserojen değil, bağımlılık yapan kimyasal bir maddedir.Sigaradaki ana kanserojen PAH’lardan (polisiklik aromatik hidrokarbonlar) 3,4-benzopirendir. Sigaranın yanı sıra pipo, puro ve nargile de tüketim miktarı ve süresi ile doğru orantılı olarak kanser riskini artırmaktadır. Kanserojen etkisi tamamen terk edilse bile 15 yıla kadar sürer.

ALKOL

Tüketimi, dozu ve süresi ile ilgili olarak kanseri tetikler. Sigara içmek de bir seçenekse, bu risk büyük ölçüde artar. Günde iki bardaktan fazla alkol kanser riskini artırır.

DDT

Güçlü bir insektisit olan bu beyaz tozun kullanımı yasaktır. Kullanıldığı yıllar içinde özellikle kırsal kesimdeki insanlarda kansere neden olmuştur. İlacını tarımsal amaçlı kullananlarla birlikte; Gıda ve su ile karıştırılarak oluşturulan kanserojen etkiye sahiptir.

VİRÜS

Viral enfeksiyonlar tüm kanserlerin yüzde 15-20’sinden sorumludur. Bunlar insan papilloma virüsü (HPV), hepatit B virüsü (HBV), Helicobacter pylori, Epstein-Barr virüsü (EBV) ve AIDS virüsleridir. Böbrek üstü bezi, rektum, mesane, meme ve serviks kanserlerinin bir veya daha fazla virüsle ilişkili olduğu anlaşılmaktadır.

OBEZİTE

metabolik sendrom (metabolik hastalık); Obezite ve göbek yağı, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kan yağı ve düşük iyi huylu kolesterol ile karakterize klinik bir durumdur. Bu sendromun kanser gelişimi ile yakından ilişkili olduğu bulundu. Erkeklerde pankreas kanseri, kadınlarda kolon ve meme kanserinin nedenlerinden biridir.

RADYASYON

Bazı araştırmalar, yüksek düzeyde radyasyonun hormonları bozabileceğini, oksidatif strese neden olabileceğini ve bunun sonucunda kansere neden olabileceğini göstermiştir.

perspektif

Dizel ve benzinli motorlardan, tütün ve tütün ürünlerinden çıkan egzoz gazları ve derin kızartma gıdalarından çıkan duman, PAH’lar (polisiklik aromatik hidrokarbonlar) içerir ve kanserojendir. Döner üretimi sırasında ızgara etlerde yüksek oranda PAH oluşur.

ASBEST

Vücuda solunum yolu veya içme suyu yoluyla girdiğinde kansere neden olur. Özellikle çimento ve tekstil sanayinde, ısı ve ses yalıtım malzemelerinde, otomobil fren balatalarında ve gemi sanayinde kullanılmaktadır. Soluduğumuz havada ve içtiğimiz suda çok düşük asbest seviyeleri vardır. Eski binalar yıkılırken oluşan asbest tozunun solunması kanser riskini artırıyor.

BENZEN

Petrol ürünlerinde, boyalarda, verniklerde ve yapıştırıcılarda bulunur. Yasak olmasına rağmen günümüzde bazı ayakkabı ve deri eşya atölyelerinde yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Başlıca yan etkisi kemik iliği hastalığına ve kansere neden olmasıdır.

dioksinler

Endüstriyel ve evsel atıkların işlenmesi ve yakılması sırasında ortaya çıkan dioksin içeren maddeler, su ve bitkisel ürünleri kirletir ve vücudun hormonal sistemi üzerinde kanserojen ve yıkıcı etkiye sahiptir.

PENÇELER

İçme sularını ve yüzme havuzlarını dezenfekte etmek için klorlama sırasında üretilen trihalometanlar kanserojen etkiye sahip bileşiklerdir.Klorun yanı sıra eski çağlardan kalma içme suyu boruları da kanserojen etkilere sahip olabilir.

aflatoksin

Sağlıksız koşullarda saklanan kuruyemiş, yer fıstığı, kuru baklagiller, yağlı tohumlar ve tahıllarla kontamine olmuş mantarlardan elde edilen bu kanserojen madde, özellikle karaciğer kanseri riski altındadır.

PLASTİK

Özellikle plastik şişelerde satılan asitli içecekler, salatalık, salça, pet şişedeki su ve plastik balonlar, son dönemde tüketicinin gündemine giren mikroplastik riski oluşturuyor.

UV IŞINLARI

Uzun süreli bilinçsiz güneşlenme, melanom (Me kanseri) ve diğer cilt kanseri türlerinin gelişimini tetikler.

ARSENİK

Tekstil, cam, madencilik, kimya ve pestisit endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan bu kimyasal madde, atıklar yoluyla gıda, içme suyu kaynakları, balık ve deniz ürünlerine ulaşabilmektedir. Bu sektörlerde çalışanlar, çok şarap içenler ve ahşap evlerde yaşayanlar arseniğe maruz kalıyor ve kanser riski artıyor.

NTRAT VE NİTROZAMİN

Salam, sosis, sosis, konserve, et ve balık ürünlerinde koruyucu katkı maddesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca tarımda kullanılan gübreler yüksek oranda nitrat içermektedir. Nitrit ve nitrat yiyecek ve içme suyuna geçerse midenin asidik ortamında kanserojen nitrozaminler haline gelebilirler.

HAVA KİRLİLİĞİ

Hava kirliliği, çeşitli solunum yolu hastalıklarının yanı sıra akciğer kanseri ve diğer birçok kansere neden olabilir.

NASIL ÖNLEYEBİLİRSİNİZ?

Aile geçmişimizi ve kansere genetik yatkınlığımızı bilmek, kanser tarama yöntemlerini kanser gelişmeden önce hazırlamamıza yardımcı olabilir, erken tanı ve tedavi şansı verebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ile sigara ve alkolden uzak durmak, mümkünse organik gıda tüketmek, işlenmiş gıdalardan kaçınmak, temiz su kaynakları tüketmek, kısa süre güneşlenmek, kimyasal kanserojenlerden uzak durmaya çalışmak, HPV, HIV, EBV, hepatit gibi virüslerden korunmak. B ve C. Aşılama ve tek eşlilik gibi önlemler kanser riskini azaltabilir.

Aile akciğer kanseri balık beyaz cilt kanseri genetik kanser kimya meme kanseri obezite otomobil endüstrisi şeker diyabet sigara içmek

Kanser neden artıyor?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK