Kapalı alanlara dikkat!

Kapalı alanlara dikkat!

95
0
PAYLAŞ

Kapalı alanlara dikkat!

Kapalı alanlara dikkat!

Delta varyantının kapalı ve klimalı ortamlarda daha bulaşıcı olduğunu hatırlatan meme hastalıkları uzmanı Dr. Nilüfer Aykaç, “Kapalı alanların etkin bir şekilde havalandırılması artık çok önemli” dedi.

Kapalı odalara dikkat!

COVID-19 salgını ne ülkemizde ne de dünyanın geri kalanında henüz kontrol altına alınmış değil. Meme hastalıkları uzmanı Dr. Nilüfer Aykaç bu konuda önemli bilgiler verdi ve önemli uyarılarda bulundu. İşte açıklamalar…

Nil’in Aykaç bankası

Endişe verici varyantlar, artan bulaşıcılık ve farklı klinik tablolara sahip varyantlardır. Bu varyantlar, Covid-19 bulaşma oranları, hastalığın şiddeti ve aşılama üzerindeki etkisinin nasıl azaltılacağı açısından değerlendirilmelidir. Delta varyantı da endişe verici varyantlar arasında yerini aldı. Dünya Sağlık Örgütü en son raporunda, Güney Amerika’da Kolombiya’da etkili olan “B.1.621” (Mu) varyantını resmen duyurdu ve şu anda Türkiye’de tüm endişe verici varyantlar var.

ÖNLEMLER HER ZAMAN DAHA ÖNEMLİ

Delta varyantı ile gelişen klinik Covid-19 bulguları klasik klinik Covid-19 bulgularından farklı bir seyir izleyebilir ve üst solunum yolu enfeksiyonu ile karıştırılabilir. Ne yazık ki, hastane başvuruları ancak hastalık ilerledikten sonra yapılmaktadır. Delta varyantı alfa varyantına göre yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu için aşı ile birlikte maske, mesafe, hijyen ve oda havalandırması gibi önlemlere daha fazla dikkat edilmelidir.

STANDART TIBBİ MASKE YETERLİ DEĞİL

Delta varyantından korunmak için havalandırmaya maske, fiziksel mesafe ve hijyen önlemleri eklendi. Kapalı alanların etkin bir şekilde havalandırılması, özellikle doğal olması, korumanın temel bileşenlerinden biridir. Kapalı alanlarda çalışan kişiler için standart tıbbi maskenin yeterli olmadığı yönünde araştırmalar yayınlandı. Bu nedenle mümkünse virüsün yüzde 95’inin havada geçişini engelleyen standart cerrahi maske yerine özel bir maske (N95, FPP2) kullanılmalıdır. Ayrıca mümkünse aşırı kalabalık ve kapalı odalarda bulunmamalısınız.

HIZLI AŞILAMA DURUMU

Aşıların yeni varyantlara karşı etkinliği konusunda sınırlı ve devam eden birçok çalışma olmasına rağmen, varyantların aşıların etkinliğini azalttığı bilinmektedir. Ancak burada önemli olan özellikle kliniklerimizde uğraştığımız ağır vakalarda koruyucu bir etkinin varlığıdır. Bu yüzden şimdi her zamankinden daha fazla hızlı bir aşıya ihtiyacımız var. Ayrıca hastalık kontrolünün temel taşı olan filiasyon çalışmaları artarak devam edecektir. Türkiye için virüse yönelik genetik tarama testlerinin yaygınlaştırılması yoluyla hangi varyantların, ne kadar hazırlanacağı ve verilerin paylaşılacağı konusunda çalışmalar yapması çok önemlidir. Ne bu varyanta ne de ortaya çıkabilecek yeni varyantlara karşı başka bir silahımız olmadığı için yaygın aşılama programı acilen hayata geçirilmelidir.

Amerika Dünya Genetik Güney Amerika Hastanesi Kolombiya Maske Nilüfer Sağlık Türkiye

Kapalı odalara dikkat!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK