Kasım ayında İstanbul’da yapılan test sayısı açıklandı

Kasım ayında İstanbul’da yapılan test sayısı açıklandı

62
0
PAYLAŞ

İstanbul’da kasım ayında yapılan test sayısı belli oldu

İstanbul’da kasım ayında yapılan test sayısı belli oldu

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Laboratuvar Koordinatörü Doç. Cemal Kazezoğlu, “Kasım ayında İstanbul’da yapılan toplam test sayısı 2 milyon civarındaydı” dedi. Kazezoğlu, Omicron vakalarının görülmesinin ardından Güney Afrika’dan gelen tüm yolculardan numunelerin alındığı PCR testi yapıldığını söyledi.

İstanbul'da kasım ayında yapılan test sayısı belli oldu

Türkiye’de küresel koronavirüs salgınıyla mücadele hızla devam ediyor. İstanbul’da yaklaşık 110 Covid-19 laboratuvarı var. Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin en büyük Covid-19 laboratuvarında her gün yüzlerce numune analiz ediliyor.

Günde 10.000 test yapabilen laboratuvarda, uzmanlar dahil 35 çalışan haftanın 7 günü 24 saat çalışıyor. Hastaneye veya diğer numune alma merkezlerine gelen vatandaşlardan kurye ile gönderilen numuneler öncelikle alınacaktır. Daha sonra izole edilen örneklere PCR testi uygulanır. Numunelerin sonuçları da bilgisayar ekranında tek tek incelenir. Sonuçlar Sağlık Bakanlığı’na ait e-nabız ile 4-8 saat içerisinde hastalara ulaştırılmaktadır.

“BU BÖLGEDEN TÜM YOLCULARDAN NUMUNE ALIYORUZ”

Doç. Cemal Kazezoğlu, “İstanbul’da yaklaşık 110 kamu ve özel Covid-19 laboratuvarı var. Bunlardan 14’ü İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne aittir. Günde ortalama 75.000 ve 80.000 kasette Covid-19 testleri inceleniyor. İstanbul’un her yerinde kamu özel. Yarısı halka açık laboratuvarlarda çalışıyor.

Kanuni Sultan Süleyman’daki Covid-19 test merkezi, en yüksek kapasiteli laboratuvarımızdır. Uzun zamandır yurtdışından rastgele bir yolcu örneği üzerinde çalışıyoruz. Burada daha fazla araştırma için Ankara’daki ulusal viroloji laboratuvarına gönderdik ve burada pozitif ve şüpheli bulduk.

Omicron görüldüğünde bu bölgeden, Güney Afrika’dan, Kenya’dan tüm yolculardan numune alıp PCR üzerinde çalışacağız. Pozitif örneklerin dizilişini ve mutasyon olup olmadığını Ankara’ya iletmek gerekiyor çünkü nihai karar burada verilecek. Böyle bir çalışmaya girdik. Henüz çıkmadı. Türkiye’de delta mutasyonu baskın olmaya devam ediyor” dedi.

35 çalışanla 7 gün 24 saat hizmet verildiğini anlatan Kazezoğlu, “Laboratuvarda toplam 35 çalışanımız var. Bunların arasında deneyimli arkadaşlarımız, biyologlarımız ve laboratuvar teknisyenlerimiz var. Böyle bir grup olarak burası 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Kapasite olarak günde 10 bin test kapasiteli bir laboratuvardır.

Daha önce, pandeminin ikinci dalgasının zirvesi sırasında, bu laboratuvarda zaman zaman 10.000 11.000 test yapıldı, ancak neyse ki hala bu sayıdan çok uzağız. Burada günde bin 500 test, 2000 arasında test yapılıyor” dedi.

“KASIM AYINDA TOPLAM 2 MİLYON TEST YAPILDI”

Kasım ayında İstanbul’da 2 milyona yakın koronavirüs testi yapıldığını söyleyen Kazezoğlu, “Başlangıçta çok az laboratuvar vardı. Birkaç cihazımız vardı.

Başladığımız günlerde testlerin sonuçları 24 saatten fazla sürüyordu, ancak şimdi halka açık laboratuvarlara sonuçların sunulması için ortalama süre, laboratuvara geldikleri andan itibaren 4 saat ve zamandan 6-8 saat azaldı. test isteniyor. 14 laboratuvarımız var. Şimdi bu 14 laboratuvar 14 hastanede kurulu ama İstanbul’da 54 hastane var. İlçe sağlık müdürlüklerinde de dosyalama ekipleri bulunmaktadır.

Kimin nereye gönderdiğine dair bir algoritmamız var. Laboratuvarı olmayan hastanelerimiz var ve dosyalama ekiplerimiz günde iki kez belirlenen laboratuvarlara getirip teslim ediyor. Daha sonra burada incelenir ve sonuçlar çevrimiçi olarak iletilir. Kasım ayında İstanbul’da toplam test sayısı 2 milyon civarındaydı. Bunların yarısı kamu laboratuvarlarında incelendi. Kamu laboratuvarında incelenen 1 milyonun aşağı yukarı 100 bini bu laboratuvarda incelendi” dedi.HA)

Omicron varyantını 2 saat içinde tanıyan bir test kiti geliştirdiniz İlgini çekebilir Omicron varyantını 2 saat içinde tanıyan bir test kiti geliştirdiniz

Afrika Ankara Corona Covid-19 Güney Afrika Hastanesi Hindistan İstanbul Kenya Omicron Sağlık Bakanlığı Türkiye

İstanbul’da kasım ayında yapılan test sayısı belli oldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK