Kolajen takviyesiyle gençleşmek mümkün mü?

Kolajen takviyesiyle gençleşmek mümkün mü?

66
0
PAYLAŞ

Kollajen Takviyeleri İle Gençleşmek Mümkün mü?

Kollajen Takviyeleri İle Gençleşmek Mümkün mü?

Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr.Yeşim Erbil genellikle daha genç görünmek için kullanılan bu ürünler hakkında önemli bilgiler verdi…

Kollajen Takviyeleri İle Gençleşmek Mümkün mü?

Kollajen, çoğu doku ve organın, özellikle kemiklerin, cildin, kasların, tendonların ve bağların yapısında bol miktarda bulunan bir proteindir. Cilde esneklik kazandırır; Doku ve organların canlı kalmasına yardımcı olur. Ancak yaşla birlikte azalır. Endokrin cerrahı Prof. DR.Yeşim Erbil’e son yıllarda yaygın olarak kullanılan “gençlik iksirleri” olarak bilinen kolajen preparatlarını sordum. İşte açıklamalar…

Yeşim Erbil

HERKES KULLANABİLİR Mİ?

Bu takviyeleri herkes kullanamaz. Örneğin deniz ürünlerine, sığır eti ve tavuğa alerjisi olan kişiler ve şeker hastaları bu ürünlerden istenmeyen etkiler yaşayabilir. Bu nedenle bilinçsizce yutulmamalı ve doktora başvurulmamalıdır. Doktor önerdiği takdirde bu ürünlerin doğasına dikkat edilmelidir. Çünkü 20 çeşit kolajen vardır ama en bilinenleri 1-5 arası sayılardaki tiplerdir. Tip 1 kollajen ciltte en yaygın olanıdır. Bağ dokusunda ve kemiklerde bulunan kolajenin %80’i tip 2 kolajendir. Bu bilgiler göz önüne alındığında, cilt için kolajen takviyesi kullanıldığında daha fazla Tip 1’e sahip ürünler, bağ dokuları ve eklemler için kullanıldığında ise daha fazla Tip 2’ye sahip ürünler tercih edilmelidir. Çalışmalar kemik sağlığı için kullanımını önermemektedir. Tıbbi gözetim altında bağ dokularında ve eklemlerde de kullanılabilir.

NELER DAHİLDİR

Tip 2 kolajen tavukların ayaklarından ve horozların taraklarından elde edilir. Tip 1 kolajen sığır ve balıktan yapılır. Ağır metaller, genellikle hangi balıktan elde edildiği belirtilmediği için, kıyılmış balıklardan elde edilen kolajende bulunabilir.

GERÇEKTEN GENÇLERİN SEÇİMİ Mİ?

Cilt güzelliği için yaygın olarak kullanılan kolajen takviyelerinin bazı olumlu etkileri çalışmalarla gösterilmiş olsa da, yeterli kesin kanıt yoktur. Yaşla birlikte azalan kolajenin, aldığı takviyelerle kişiyi 20-30 yaşlarına geri getirmesi mümkün değildir.

KİMLER KULLANMAMALIDIR?

Hamileler, emziren kadınlar, kanser hastaları, böbrek hastaları, çocuklar ve ergenler için kolajen takviyesi önerilmez.

YAN ETKİLERİ VAR MI?

Kollajenin konuşulacak hiçbir yan etkisi yoktur. İçerdiği hyaluronik asit nedeniyle vücutta ödem oluşmasına neden olabilir. Takviye olarak alınan kolajen günde 2,5 gramdan az ise biyoyararlanımı çok düşüktür. Kollajen takviyeleri tablet, sıvı ve toz halinde mevcuttur. En fazla kolajen içeren form toz formdur. Daha sonra sıvıdır ve en azından tablet şeklindedir. Gece almak daha faydalıdır.

VÜCUTTA KOLAJEN ÜRETİMİ NASIL ARTIRILIR?

Günlük kolajen ihtiyacı 10 gramdır, belli bir miktar yemekle birlikte alınabilir. Brokoli, lahana, soğan, sarımsak, fasulye, karnabahar, pırasa, Brüksel lahanası, kemik suyu, balık ve tavuk gibi besinler vücudun kendi kolajen üretimini destekler. Düzenli, kaliteli uyku kolajen üretimini de artırır. Öte yandan sigara, alkol, UV ışınları, şeker, stres, sağlıksız beslenme ve hava kirliliği vücutta kolajen üretimini engeller. Bunlardan kaçınılmalıdır.

Covid-19'un bilinmeyen yeni bir etkisi ortaya çıktı İlgini çekebilir Covid-19’un bilinmeyen yeni bir etkisi ortaya çıktı

Kollajen Takviyeleri İle Gençleşmek Mümkün mü?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK