Kritik uyarı: Omicron tsunamisine hazır mıyız?

Kritik uyarı: Omicron tsunamisine hazır mıyız?

58
0
PAYLAŞ

Kritik Uyarı: Omicron Tsunamisine Hazır mıyız?

Kritik Uyarı: Omicron Tsunamisine Hazır mıyız?

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Omicron varyantının birçok ülkede, örneğin ilk tanımlanmasından bir ay sonra, çok kısa sürede eşi benzeri görülmemiş bir hızla yayılmasına dikkat çekti: “Omicron tsunamisine hazır mıyız? ” diye sordu, vakalar aniden patlarsa durumun kontrolden çıkabileceği konusunda uyardı.

Kritik Uyarı: Omicron Tsunamisine Hazır mıyız?

Omicron varyantının pandeminin çehresini hızla değiştirmeye başladığı göz önüne alındığında KLİMİK, Omicron dalgasını en az hasarla atlatmak için son bilimsel veriler ışığında yaptığı tavsiyeleri açıkladı ve kritik uyarılarda bulundu.

Açıklamada, Omicron varyantının, yayılma hızı açısından sağladığı avantaj ve şu anda baskın olan Delta Varyantına karşı bağışıklığı artırma yeteneği sayesinde, 2022’nin ilk iki ayında AB ülkelerinde baskın varyant olacağı öngörülüyor.

Omicron varyantının ülkemizde nasıl bir yol izleyeceği tam olarak bilinmese de toplumun ve tüm kurum ve kuruluşların olabilecek en kötü senaryoya göre bir an önce hazırlıklarını tamamlamaları konusunda uyarıldı.

“DURUM KONTROL DIŞINDA OLABİLİR”

KLİMİK’ten yapılan açıklamada, vaka sayısındaki patlamanın hızla yıpranan sağlık sistemlerine ve durumun kontrolden çıkmasına neden olabileceği belirtildi.

“Önümüzdeki birkaç ay için, salgının kontrolünü kaybetmemek için etkili önlemlerin zamanında planlanması ve uygulanması büyük önem taşıyor.

Bu noktada enfeksiyonun ülke geneline yayılmasını en kısa sürede kontrol altına almak için etkili tedbirlerin hazırlanması, kamuoyuna şeffaf bir şekilde anlatılması ve uygulanması önemlidir.

Nitekim birçok Avrupa ülkesi bu yönde adımlar atmış, ciddi ve etkili tedbirler almıştır.

“Sadece aşılarla salgını kontrol etmek mümkün değil”

Açıklamada, aşıların salgını kontrol altında tutmakta yetersiz kaldığını belirtmek için şu ifadeler kullanıldı;

“Son 1 yılda elde edilen Kovid-19 aşılarına ilişkin bilimsel veriler, salgınla tek başına aşılarla mücadelenin mümkün olmadığını, hızlı aşılamaların yanı sıra sosyal mesafe, kalabalıkların azaltılması gibi ilaç dışı önlemlerin de alındığını açıkça göstermektedir. zorunludur.

Bu, önceki varyantlardan önemli ölçüde daha bulaşıcı olan Omicron için de geçerlidir. Ek dozlarla dahi olsa tek başına aşılamanın salgını kontrol altında tutmak için yeterli olmadığı ve hareketliliği sınırlayacak önlemlere acilen ihtiyaç duyulduğu iyi bilinmektedir.

Bu nedenle toplum, yaklaşan tehdit konusunda şeffaf bir şekilde bilgilendirilmeli ve önlemler planlandığı gibi, tüm olanaklar seferber edilerek uygulanmalıdır.

Uzmandan kritik uyarı: Türkiye'de kapanma olabilir İlgini çekebilir Uzmandan kritik uyarı: Türkiye’de kapanma olabilir Soğuk, Omicron veya sadece stres? İlgini çekebilir Soğuk, Omicron veya sadece stres?

Kritik Uyarı: Omicron Tsunamisine Hazır mıyız?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK