Mu varyantı belirtileri neler? Mu varyantı PCR testinden kaçabiliyor

Mu varyantı belirtileri neler? Mu varyantı PCR testinden kaçabiliyor

82
0
PAYLAŞ

Mu varyantının belirtileri nelerdir? Mu varyantı PCR testinden kaçıyor

Mu varyantının belirtileri nelerdir? Mu varyantı PCR testinden kaçıyor

Mu varyantının semptomları arasında diğer varyantlarda olduğu gibi virüs ateşi, öksürük, nöbetler ve koku ve tat alma süreçlerinde bozukluklar görülür. Mu varyantı uzmanlar arasında endişe kaynağı olsa da, geçirdiği mutasyonların onu aşılara karşı daha dirençli hale getirme olasılığı var.

Mu varyantının belirtileri nelerdir?  Mu varyantı PCR testinden kaçıyor

Tüm dünya koronavirüs salgınından korunmaya çalışırken mutasyona uğrayan virüs riski daha da artırıyor. Mu varyantı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yakın zamanda ilk kez görüldü. Bakan Koca, mu varyantı ile ilgili olarak, “Mu varyantının 2 vakası var.

MU VARYANTLARIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

DR. Oğuztürk, “Mu varyantı ile yapılan birkaç çalışma sonucuna göre çok farklı şikayet ve semptomlara yol açmadığına dair açıklamalar var. Mu varyantında da diğer varyantlarda olduğu gibi virüsler, ateş, öksürük nöbetleri, koku ve tat alma süreçlerindeki bozukluklardan bahsedilir. Yani Mu varyantının belirli klinik belirti ve semptomları olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz ancak kesinlikle yeni bir virüsten başka bir şikayet olarak ortaya çıkmamıştır.”

BAKANLIK HASTANESİ’NDEN MÜ VARYANT BEYANNAMESİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalardan manşetler şöyle:

* Özellikle varyantlar söz konusu olduğunda vatandaşlarımızın tedirgin olmaması gerekiyor. Çünkü varyantlara göre koruyucu önlemlerde bir fark yoktur. Başka bir deyişle, varyantlara karşı aşılanmak zorundayız.

* Sosyal dokunulmazlık oluşana kadar maskemizi ihmal etmeliyiz, mesafe noktasında hassasiyetimizi korumalıyız.

* Bizim açımızdan varyantların olması ve nasıl önlem alınacağı bilimsel olarak önemlidir. Toplulukta yüzde 90’ın üzerinde delta varyantı var. Şirket esas olarak Delta varyantını sunmaktadır.

* Mu varyantı 2 durum vardır. İstanbul’da ve ayakta takip ediliyorlar. Ciddi bir vaka olduğu söyleniyor ama bizim takip ettiğimiz vatandaşlarımızda durum böyle değil.

MU VARYANTI NEREDE GÖRÜLEBİLİR?

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen ve Güney Amerika ve Avrupa’da tespit edilen varyantla ilgili olarak: “Bu varyanttaki mutasyonlar virüsü aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Ancak beta sürümünde olduğu gibi bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

Hakan Oğuztürk, “Yaklaşık 2 gün önce Dünya Sağlık Örgütü Mu varyantı adı verilen yeni bir virüs varyantı yayınladı. Aslında bu virüs ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da keşfedildi ve daha sonra bu varyantın Güney Amerika’da birçok ülkede görüldüğü tespit edildi. Kesin olan şu ki, bu virüs 40’tan fazla, belki de daha fazla ülkede dolaşmaya devam ediyor. Sonuç olarak hem Güney Amerika ülkelerinde hem de İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya gibi Avrupa ülkelerinde hastalıklara neden olmaktadır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Türkiye’de iki kişide mu varyantı bulundu” dedi.

“AŞIYA DAYANIKLI OLABİLİR”

Dünya Sağlık Örgütü de “aşıya dirençli” hale getirilen mutasyona uğramış varyantın adının Mu olduğunu ve bilimsel olarak B.1.621 olarak adlandırıldığını açıkladı.

İlk olarak Kolombiya’da keşfedilen ve Güney Amerika ve Avrupa’da tespit edilen varyantla ilgili olarak Dünya Sağlık Örgütü, “Bu varyanttaki mutasyonlar virüsü aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Ama beta sürümünde olduğu gibi bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

VARIANT 5 ON WER RADAR

“İlk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edilen ve başka yerlerde de gözlemlenen Mu varyantı, Güney Amerika ve Avrupa’da da büyük salgınlara yol açtı. Mu varyantının dünya çapında yayılması yavaşken, Kolombiya ve Ekvador’da artmaktadır. Güney Amerika’da Mu varyantının hastalık insidansının araştırılmasını Delta varyantının yayılması izleyecektir.

Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan resmi bilgilere göre mu varyantı, alfa, beta, gama, delta varyantı ile birlikte kurumun yakından takip ettiği varyanttı. Resmi bilgilere göre alfa varyantı şu anda 193 ülkede, beta varyantı 141 ülkede, gama varyantı 91 ülkede ve delta varyantı 170 ülkede tespit edildi.

MÜ VARYANT HAKKINDA BİLGİ

Devam eden koronavirüs pandemisi ile dünya çapında ortaya çıkan mu varyantı ile ilgili araştırmalar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’de vaka sayısının 20.000’in üzerine çıktığı günümüzde Mu varyantının etkileri tuhaftır. Meme Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, tamamen yeni olan bu varyant hakkında şu bilgileri verdi:

YAYILMAYA BAŞLADI

Koronavirüs pandemisinin ikinci yılını kapatırken hızlanan küresel aşılama oranlarına rağmen salgın henüz istenilen düzeyde kontrol altına alınamadı. Bu kontrol eksikliğinin başlıca nedenleri, virüsün doğası gereği sık görülen mutasyonları, nüfusun yoğun olduğu ülkelerde etkin aşılama politikalarının uygulanamaması ve ülkeler arasındaki sınır kontrollerinin etkisizliğidir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) son 3 ayda yakından takip ettiği 5 büyük mutasyon var. Bugünlerde tüm dünyada yaygınlaşan ve varyant oluşturan Delta/Delta Plus mutasyonları varken, Kolombiya’ya yayılan ve yakından takip edilen B.1.621 suşu (Mu varyantı) yavaş yavaş İspanya, Hollanda’da yaygınlaşmaya başladı. ve Danimarka. WHO, “Bu varyanttaki mutasyonlar virüsü aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Ama beta sürümünde olduğu gibi bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

KAS AĞRISI VE ZAYIFLIĞINA DİKKAT

Mu varyantı yakın zamanda Türkiye’de de 2 vaka ile tespit edilmiştir. Olası bir riskli varyant olarak önümüzdeki günlerde sahaya yayılacak gibi görünüyor. Mu varyantının genellikle Beta varyantına benzer olduğunu, daha hafif semptomlarla başlayıp, tat ve koku kaybının eşlik ettiği, zayıflık, yaygın eklem ve kas ağrısının eşlik ettiği klinik bir seyirle ilerlediğini görüyoruz.

COVID SONRASI TEPKİLER ÖNEMLİ

Bu yeni varyantlar ve diğer suşlar arasındaki temel fark, geç reaksiyonun (hastalığın karantinaya alınmasından sonraki süre) yaygın olmasıdır. Yani hastalar iyileştiklerine inandıkları 14. günden sonra birçok farklı klinikte ciddi bir hastalığa dönebilirler. Bu nedenle yeni dönemin ilk 3 ayında covid sonrası takipler yapılmalıdır.

Mu varyantının belirtileri nelerdir? Mu varyantı PCR testinden kaçıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK