Okuma gözlüklerine alternatif göz damlaları piyasaya çıktı

Okuma gözlüklerine alternatif göz damlaları piyasaya çıktı

87
0
PAYLAŞ

Okuma gözlüğü için alternatif göz damlası yayınlandı

Okuma gözlüğü için alternatif göz damlası yayınlandı

Yakını görmekte zorluk çeken kişilere yardımcı olabilecek günde bir kez Vuity, FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) onayının ardından temizlendi.

Okuma gözlüğü için alternatif göz damlası yayınlandı

Vuity, reçeteyle alınabilir ve günde bir kez alındığında, kullanıcıların uzak görüşlerinden ödün vermeden yakından görmelerini sağlar.

Rochester Üniversitesi Görsel Bilimler Merkezi’nden göz doktoru Dr. Scott M. MacRae, “Okuma gözlükleriyle uğraşmak istemeyen herkes için bu gerçekten yararlı bir alternatif olabilir” diyor.

45 yaşın üzerindeki ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 90’ı, genellikle zamanla kötüleşen presbiyopi olarak bilinen yakın görme sorunları yaşıyor. Yakın nesnelere odaklanmak, göz merceğinin şekil değiştirmesini gerektirir, ancak yaşla birlikte daha az esnek hale gelir ve bu süreci zorlaştırır.

OKUMA GÖZLÜĞÜNE ALTERNATİF

Waring Vision Enstitüsü’nün tıbbi direktörü Dr. George O. Waring IV, presbiyopisi olan kişilerin genellikle bir kitabı kol mesafesinde tutmaları veya okumak için parlak bir ışık yakmaları gerektiğini düşündüklerini söyledi: Yakından görmeye ihtiyaçları var ama Vuity onlar için de bir seçenek olabilir.”

Vuity’nin etken maddesi pilokarpin adı verilen bir ilaçtır ve yeni bir ilaç değildir. DR. Orlin, aslında “oftalmolojide sahip olduğumuz en eski damlalardan biri” dedi. DR. Waring, Vuity’nin presbiyopi tedavisi için türünün ilk örneği olmasına rağmen, presbiyopi tedavisi için en az dokuz benzer göz damlası ürününün klinik geliştirme aşamasında olduğunu ve gelecekte kullanıma sunulabileceğini söyledi.

10 SAATLİK İYİLEŞME

DR. Waring ve meslektaşları, henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan Amerikan Katarakt ve Refraktif Cerrahi Yıllık Toplantısı 2021’de Faz 3 klinik çalışmalarının sonuçlarını sundular. Her göze tek bir damla Vuity, deneklerin yakın görmelerini altı saat, bilgisayar çalışmaları için önemli olan ara görmelerini ise 10 saat iyileştirdi.

Vuity’nin okuma gözlüğüne göre avantajı, okuma gözlüğünde olduğu gibi uzak görüşü bozmamasıdır. Tipik olarak, bir kişi başka bir şey yapmak için okumayı bıraktığında, çevresini doğru bir şekilde görebilmek için okuma gözlüklerini de çıkarmalıdır.

DR. MacRae ayrıca Vuity’nin yalnızca hafif ila orta dereceli presbiyopisi olan kişilerde işe yarayacağını ve bunun da 45 ila 55 yaş arasındaki kişilerin damlaları kullanmakta rahat olacağı anlamına geldiğini belirtti.

DİKKAT YAN ETKİLERİ

DR. Waring, damlaların okuma gözlüklerini tamamen değiştirmeyi amaçlamadığını söyledi. Presbiyopisi olan kişiler de muhtemelen okuma gözlüğü isteyecektir, ancak Vuity gözlük takma sürelerini kısaltabilir.

Klinik çalışmalarda ciddi bir yan etki bildirilmemesine rağmen, Vuity alan hastaların yüzde 14,9’u hafif baş ağrıları bildirdi. Vuity alan hastaların yüzde 5’e kadarı göz kızarıklığı, bulanık görme, göz ağrısı, bulanık görme, göz tahrişi ve artan gözyaşı üretimi gibi diğer yan etkileri bildirdi.

DR. Waring’e göre, göz damlaları göz bebeklerinin boyutunu küçültür ve karanlıkta görmeyi zorlaştırır. Bu nedenle, gece araç kullanan veya başka nedenlerle düşük ışıkta iyi bir görüşe ihtiyaç duyan kişiler için önerilmez.

Bilim dünyasından çığır açan çalışma: Ona beyin implantı ile gösterdiniz İlgini çekebilir Bilim dünyasından çığır açan çalışma: Ona beyin implantı ile gösterdiniz Nike sanal ayakkabı şirketi RTFKT'yi satın aldı İlgini çekebilir Nike sanal ayakkabı şirketi RTFKT’yi satın aldı Kirli havada egzersiz yapmak beyni olumsuz etkiliyor İlgini çekebilir Kirli havada egzersiz yapmak beyni olumsuz etkiliyor

Okuma gözlüğü için alternatif göz damlası yayınlandı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK