Omicron Avrupa’yı sardı: Kapanma ve seyahat yasakları başladı

Omicron Avrupa’yı sardı: Kapanma ve seyahat yasakları başladı

65
0
PAYLAŞ

Omicron Avrupa’yı kasıp kavurdu: sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasakları başladı

Omicron Avrupa’yı kasıp kavurdu: sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasakları başladı

Avrupa, Omicron varyantına teslim oldu… Avusturya üç aşı istiyor. İsviçre iki aşı ve bir test için başvururken, Almanya daha katı aşı düzenlemeleri getirdi. Hollanda’da Noel ve Yeni Yıl Arifesinde ziyaret yasaktır. İngiltere, “Omicron’un tsunami gibi vuracağını” ilan etti. Avrupa Birliği, “Omicron Ocak ayında baskın varyant olacak” diyor. Burada Omicron ülkeyi ülkeye göre ölçer…

Omicron Avrupa'yı kasıp kavurdu: sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasakları başladı

Koronavirüsün en mutasyona uğramış yeni varyantı olan Omicron, Avrupa’yı baştan sona kapladı. Her ülkede vaka sayısı hızla artarken, bazı ülkeler kapatma kararı alırken, diğerleri “temassız ve zorunlu aşılama” getirdi. Seyahat ve turizm yasağı olan yerler de var.

İşte ülkeden ülkeye Omicron kuralları…

AVUSTURYA: Üç aşılama yönetmeliği getirildi. Avrupa tarafından tanınan aşılar arasında yer almayanlar ise sadece karantina koşullarında ülkeye getiriliyor. İki aşısı olanlar da negatif PCR testi sonucu vermelidir. Aksi takdirde kamu hizmetlerinden yararlanamayacak ve restoran, bar, sinema, tiyatro gibi yerlere giremeyeceklerdir. Yeni kurallar Pazartesi (bugün) başlıyor.

Almanya’da Omicron varyantına getirilen kısıtlamaların artması bazı çevrelerin tepkisini tetikledi.

ALMANYA: Noel’den önce kapatma planı yok. Ancak aşılanmamış kişilerin artık restoranlara veya kapalı mekanlara girmesine izin verilmemektedir. Hızlı testlerin geçerlilik süresi 24 saate düşürüldü. 2G kuralına uymayan “Corona aşıla veya iyileş” kuralına uymayan hiç kimsenin restoranlara, barlara, sinemalara, tiyatrolara veya halka açık alanlara girmesine izin verilmiyor. Sağlık sektöründe çalışanlara zorunlu aşı uygulaması getirildi.

İsviçre’de yasakların gevşetilmesi şaşırtıcı oldu.

İSVİÇRE: Avusturya’nın aksine İsviçre, koronavirüs salgını için kuralları yumuşattı. Seyahat için iki aşı yaptıranlar için eklenen PCR testinin tonu düşürüldü. İki aşınız varsa hızlı antijen testi sonucu ile de seyahat edebilirsiniz. Aksi takdirde karantina gerekir. Hızlı test sadece 24 saat geçerlidir. İki aşısı ve testi olanların 4-7 gün karantinaya alınmasına gerek yoktur. Vaka sayısı yüz binde 777’de duruyor ancak yine de gevşeme nedeniyle eleştiriliyor.

HOLLANDA: Ocak ortasına kadar kapanma kararı alan Hollanda’da Noel ve Yeni Yıl tatilleri de suya düşüyor. Ailelerin diğer ailelerle görüşmesi yasaklandı. Bir aile en fazla iki kişiyi ağırlayabilir. Noel ve Yeni Yıl arasındaki ziyaretçi sayısı 4’ü geçmeyecek. Sadece Amsterdam’da vaka sayısı her üç günde bir ikiye katlanıyor. Ülkedeki enfeksiyon oranı 617 idi.

Danimarka’da yeni yasaklar ve kısıtlamalar başladı.

DANİMARKA: Dünden beri ülkede kısıtlamalar uygulanıyor. Tiyatro, sinema, hayvanat bahçesi, eğlence ve spor tesisleri kapatıldı. Restoranlar en geç 23:00’e kadar açıktır. Ocak ortasına kadar katı kurallar geçerlidir. Ülkede vaka sayısı hızla artarak rekor kırarak günde 12 bin vakaya ulaşıyor. Vakaların beşte biri Omicron varyantından geliyor.

İNGİLTERE: Vakaların yüzde 60’ına yeni Omicron varyantı neden oluyor. Sadece Cumartesi günü, Omicron varyantlarına sahip 10.059 vaka tespit edildi. İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, “Önümüzdeki günlerde tsunami gibi bir mikron dalgasıyla karşı karşıyayız” dedi. Ülkedeki kapatma kararı ve katı kurallar devam ediyor.

Fransa’da yeni yasaklar kabul edildi.

FRANSA: Omicron varyantına karşı mücadele hız kazanıyor. Üçüncü aşıyı alma süresi 4 aya indirildi. Sağlık ve itfaiye personeli için üçüncü bir zorunlu aşı uygulaması başlatıldı. Birkaç gün önce 5-11 yaş arası çocuklara aşı yapılmaya başlandı. Elysee Sarayı çevresinde havai fişekli yılbaşı kutlamaları yasaktır.

AVRUPA BİRLİĞİ: Omicron varyantı, Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinde de etkinliğini artırıyor. Aşı yığılması olan ülkeler Romanya ve Bulgaristan’dır. Romanya’da aşılama oranı yüzde 40’ın altında, Bulgaristan’da yüzde 30’un altında. AB Komisyonu, “Omicron, Ocak ayında tüm Avrupa’da baskın varyant olacak” dedi.

Boris Johnson'ın fotoğrafları ülkeyi şok etti İlgini çekebilir Boris Johnson’ın fotoğrafları ülkeyi şok etti Omicron kabusa dönüştü!  Olağanüstü hal ilan edildi... Tüm dükkanları kapatın İlgini çekebilir Omicron kabusa dönüştü! Olağanüstü hal ilan edildi… Tüm dükkanları kapatın Gören hayretler içinde kaldı: Futbol topu karada balığa çarptı İlgini çekebilir Gören hayretler içinde kaldı: Futbol topu karada balığa çarptı

Omicron Avrupa’yı kasıp kavurdu: sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasakları başladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK