‘Omicron daha sinsi, tat-koku kaybı yapmıyor’

‘Omicron daha sinsi, tat-koku kaybı yapmıyor’

123
0
PAYLAŞ

“Omicron daha sinsidir, tadını ve kokusunu kaybetmez”

“Omicron daha sinsidir, tadını ve kokusunu kaybetmez”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji Doç. Ümit Savaşçı, ‘Omicron’ varyantı ile bazı semptomların değiştiğini fark ederek, “Koku ve tat kaybı biraz semptom oldu. Ne yazık ki yeni varyant biraz daha sinsidir. Koku fazla bir kayba neden olmuyor. tadı. ”

Sağlık Bilimleri Gülhane Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Omicron” varyantını derecelendirdi.

“5-11 YAŞ ARASI ÇOCUKLARA AŞI YAPILMALIDIR”

Doç. DR. Savaşçı, 6 ay sonra mRNA aşılarının da korumasının azaldığını söyledi:

“Bu yüzden ülkemizde 30 yaşın üzerindeki kişilerin üçüncü doz mRNA aşısı yaptırdığından emin olmalıyız. 5-11 yaş arası çocukların da aşı programına hızlı bir şekilde dahil edilmesi gerekmektedir. Dersin nasıl gideceğini bilmediğimiz için, molada antikor oluşturmak ve ilerleyen zamanlarda daha keyifli bir eğitim ve iş hayatı ile günlük hayatımızı devam ettirmek adına bu bizim için çok önemli.

Ölümlerimiz bu şekilde devam ederse, ‘Omicron’ varyantı ile bu sayı artmaya devam ederse, kanıtlanmadığı kanıtlanmış günde 500-1000 vaka olarak ölümlerimiz gerçekleşebilir. Bu, her ay yaklaşık 25.000 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanabilir.

Aynı zamanda akciğer dokusundaki birçok sistemi etkileyen bir hastalıktır, örneğin: B. nörolojik hastalıklar, böbrek yetmezliği, kalp hasarı. Bu nedenle, bu hastalığın hiç olmaması veya en azından bir aşı ile hafif akciğer tutulumu olmadan korunması önemli olacaktır.”

Doç. DR.Umut savaşçısı

“OMİKRON’DA YÜZDE 7 YOĞUN BAKIM BAŞVURUSU”

Doç. DR.Warrior, ‘Omicron’ varyantının baskın varyant olması durumunda ‘Omicron’ varyantının bitip bitmeyeceği konusunda şunları söyledi:

“Dikkatli olmak her zaman iyidir. ‘Omicron’ vakaları ölümsüz değildir; Afrika’da hayatını kaybedenler var, İngiltere’de de var. Ayrıca “Omicron” varyantında yoğun bakım ünitesinde hastanede kalış oranı yüzde 7’dir. Aslında, “yüzde 7” anlamına gelir; Günlük vaka sayısı 40.000, 100.000, 200.000 olduğunda ciddi bir rakam haline geliyor. Yoğun bakım hastalarında %30-40 kayıpla ölümler bile katlanarak artıyor.

Yani her şey hazır değil. Keşke virüs etkisini tamamen yitirip hafif bir grip gibi geçse ama şimdi bunu konuşmak için çok erken. Tedbirlerden asla vazgeçmeyeceğiz. Maalesef hastanemizde ‘Delta’ varyantından ölümler devam ediyor ve Omicron’daki vaka sayısı arttıkça hem hastane iş yükünü hem de sağlık çalışanı iş yükünü artıracak.

Ülkemize ekonomik ve sosyal olarak da ağır bir yük getirecektir. Dolayısıyla bugün vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken konu; Aşının üçüncü ve dördüncü dozunu almamız gerekiyor, hiç aşı yaptırmayanların da süratle aşılanması ve her yaş grubunda aşılanması gerekiyor” dedi.

“BU KİŞİLER PCR TESTİ YAPTIRMALIDIR”

Doç. Savaşçı, bazı semptomların ‘Omicron’ varyantında değişiklik gösterdiğini vurgulayarak, grip semptomları, baş ağrısı, kas ağrıları, öksürük, nefes darlığı ve ateşi olan kişilerin mutlaka PCR testi yaptırmaları gerektiğini vurguladı. Savaşçı sözlerini şöyle tamamladı:

“Halkımız dikkatli olmalı; Koku ve tat kaybı küçük bir semptomdu. Ne yazık ki, yeni varyant biraz daha dolambaçlı. Koku çok fazla tat kaybına neden olmaz. Koklayabilir ve tadabilirsiniz; ancak aniden öksürük, ateş ve nefes darlığı ile ilerleyebilir.

Grip belirtileri, baş ağrısı, kas ağrıları, öksürük, nefes darlığı ve ateşi olan kişiler mutlaka PCR testi yaptırmalıdır. Gerekli kan tetkikleri, tomografi ve akciğer grafileri ile teşhis konulmalı, destekleyici bakım gerekiyorsa hastanede takipleri yapılmalıdır.”

Bilimsel Komite Üyesi Prof. DR. Prägnant: Omicron dünyaya hükmedecek İlgini çekebilir Bilimsel Komite Üyesi Prof. DR. Prägnant: Omicron dünyaya hükmedecek

“Omicron daha sinsidir, tadını ve kokusunu kaybetmez”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK