Pfizer sigara bırakma ilacını topluyor: Kanser riski var

Pfizer sigara bırakma ilacını topluyor: Kanser riski var

137
0
PAYLAŞ

Pfizer Sigarayı Bırakma İlacını Topladı: Kanser Riski

Pfizer Sigarayı Bırakma İlacını Topladı: Kanser Riski

Yakın zamanda BioNTech ile geliştirdiği koronavirüs aşısı ile gündemden düşmeyen Pfizer, bir süredir piyasada olan “sigarayı bırakma ilacı” Chantix’i toplama kararı aldı.

Pfizer Sigarayı Bırakma İlacını Topladı: Kanser Riski

ABD’li ilaç ve biyoteknoloji şirketi Pfizer, insanlarda kanser riskini artırma potansiyeline sahip olan Chantix adlı bir sigara bırakma ilacı toplamaya karar verdi.

Şirket, Chantix paketlerinin tamamını toplamaya başladı ve hapların kanserojen nitrozamin açısından yüksek olduğunu duyurdu. Pfizer, bu ilacın hastalara hemen zarar vermeyeceğini iddia ederken, uzun süreli kullanımının kansere neden olabileceğini de vurguladı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 0,5 miligram ve 1 miligram tablet olarak bilinen Pfizer ilacıyla ilgili olarak, “Uzun süreli kullanım insanlarda kanser riskini artırabilir. Ancak bu ilacı kullananlarda ani bir risk yoktur, “dedi.

FDA, hastalardan doktorlarıyla konuşmalarını ve bu ilacın yerine başka bir ilaca geçmelerini istedi.

Pfizer, bu ilacın satışını Haziran ayında durdurdu ve daha sonra bazı ilaçları topladı. Pfizer o sırada test sonuçlarını bekleyeceğini açıklamıştı.

İlaç 2006 yılında FDA tarafından onaylandı ve 18 yaş ve üstü yetişkinler için reçete gerektiriyor. Sigarayı bırakmak isteyenler bu ilacı 12 ila 24 hafta boyunca aldılar.

Pfizer BioNTech Aşısının Üçüncü Dozuna İlişkin FDA Danışma Kurulu Kararı: Yalnızca 65 yaş üstü ve yüksek risk altındaki kişiler için gereklidir İlgini çekebilir Pfizer BioNTech Aşısının Üçüncü Dozuna İlişkin FDA Danışma Kurulu Kararı: Yalnızca 65 yaş üstü ve yüksek risk altındaki kişiler için gereklidir Pfizer Covid-19 Aşı Açıklaması: Etkinliği zamanla azalıyor İlgini çekebilir Pfizer Covid-19 Aşı Açıklaması: Etkinliği zamanla azalıyor Aylar Sonra Açıklandı: Pfizer, BioNTech'in Covid-19 Aşısını Reddetti İlgini çekebilir Aylar Sonra Açıklandı: Pfizer, BioNTech’in Covid-19 Aşısını Reddetti

ABD Almanya Bilim BioNTech Corona Kanser mRNA Reuters Sigara İçme

Pfizer Sigarayı Bırakma İlacını Topladı: Kanser Riski

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK