Prof. Dr. Enginyurt: Bu virüs herkesi hasta etseydi insan ırkı kalmazdı

Prof. Dr. Enginyurt: Bu virüs herkesi hasta etseydi insan ırkı kalmazdı

69
0
PAYLAŞ

Prof. Dr. Enginyurt: Bu virüs herkesi hasta etseydi insan ırkı olmazdı

Prof. Dr. Enginyurt: Bu virüs herkesi hasta etseydi insan ırkı olmazdı

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Aşı bizi hastalıktan değil, hastaneye yatmaktan korur. Vatandaşlarımız anlamalı ki bu virüs herkesi hasta etseydi dünyada insan ırkı olmazdı.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda en az iki doz aşı yaptıran nüfusa ilişkin illeri söyledi. Bakan Koca’nın paylaştığı tabloya göre Ordu yüzde 85,7 ile Türkiye’de nüfusa göre en yüksek aşılama oranına sahip il oldu.

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt da Ordu’da vakaların artmasının nedeninin, insanların kapalı ortamlarda aşı yaptırmaya çok güvenmeleri ve kurallara uymamaları olduğunu söyledi.

“KAPALI ORTAMA GİRMEYİN”

Prof. Dr. Özgür Enginyurt, kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasının koronavirüsün yayılma hızını artırdığını söyledi.

Soğuk havalarda içeride geçirilen zamanın yayılmayı artırdığını kaydeden Enginyurt, “Kapalı alanlarda sosyal mesafeye dikkat etmiyoruz. Özellikle Ordu’da vakaların artmasının nedeni vatandaşlarımızın sıklıkla aşı olduğunu düşünerek kapalı ortamları kullanmasıdır. Sosyal mesafenin yanı sıra sosyal zamana da dikkat etmemiz gerekiyor. İçeride geçirdiğimiz zamanı sınırlamalıyız. Kış aylarında her türlü kapalı alan bizim için tehlikelidir. Çünkü içeride kalanların sayısı arttı. İhtiyaçlarımızı karşılamak için sadece kısa bir süre kapalı ortamlarda kalmamız gerekiyor.”

“Aşı olmak virüsü geçemeyeceğimiz anlamına gelmiyor, pandemiden kurtulmak için tüm dünyanın aşı olması gerekiyor”

“6 AYDA BİR DAHA FAZLA AŞI YAPILIYOR”

Enginyurt, koronavirüsle mücadelede aşının son derece önemli olduğunu ancak aşı olan kişilerin de virüsü taşıyabileceğini söyledi:

“Aşı olmak virüsü geçmeyeceğimiz anlamına gelmez. Artık vatandaşlarımızın 6 ayda bir aşı yaptırmaları gerektiğini ve aşıyı gündeme almaları gerektiğini bilmeleri çok önemli. Avrupa’da tamamen kapanan ülkeler oldu ve Hollanda tamamen kapandı. Pandemiden kurtulmak için tüm dünyanın aşı olması gerekiyor. Mutasyonların aşısı olmayan toplumlardan geleceğini söyledim ve bu varyantlar Güney Afrika’dan geldi. Dünya çapında aşılama tam olarak tamamlanmazsa pandemiden kurtulamayız. Onunla yaşamaya devam edeceğiz. Ne yazık ki artık pandeminin ne zaman biteceğini söyleyemem. 6 ayda bir aşı olmaya devam edeceğiz” dedi.

“BU EK GÜVEN”

“Karadeniz bölgesindeki insanlarımız sosyalleşmeyi çok seviyor. Ordu’da ve özellikle aşı olan vatandaşlarda ekstra bir benlik duygusu var” dedi. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Dr. Özgür Enginyurt şu açıklamalarda bulundu:

“Maalesef gözlemlediğim vakalarda kaybettiğimiz vatandaşlarımız aşısız, yoğun bakımda yatanlar maalesef aşısız. Aşı bizi hastalıktan değil, hastaneye yatıştan korur. Vatandaşlarımız anlamalı ki bu virüs herkesi hasta etseydi dünyada insan ırkı olmazdı.

“Akrabam hastalandı ama çok iyi vakit geçirdi” demek, virüsün tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Her 10 kişiden 1’inde hastalık ağırlaşıyor. Artık kaçışımız yok, sadece kurallarda ve kapalı ortamlarda çok az olmamız yeterli. Grip olduğunu hisseden herkes kesinlikle test yaptırmalıdır, çünkü farklılaşmamız tamamen teste bağlıdır. Grip semptomu ve koronavirüs semptomu birlikte çok iyi gider. Bu nedenle bir sağlık profesyonelinin bile ayırt etmesi mümkün değildir. Tek çözümümüz koronavirüs olup olmadığını görmek için test yaptırmak.”
HA

Prof. Dr. Enginyurt: Bu virüs herkesi hasta etseydi insan ırkı olmazdı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK