Şeker vücudu oksijensiz bırakır

Şeker vücudu oksijensiz bırakır

101
0
PAYLAŞ

Şeker oksijeni vücuttan uzaklaştırır

Şeker oksijeni vücuttan uzaklaştırır

Dr. Çoruhlu, “Bu durum sağlığımız için ciddi bir tehdittir. Bu riske karşı şekerli ve unlu gıdalardan kaçınılmalıdır.

Şeker oksijeni vücuttan uzaklaştırır

Basit Karbonhidrat olarak tanımlanan şekerli ve unlu besinler kan şekerini aniden yükseltip düşürür. Kandaki yüksek şeker ise sağlığımızı bozarak damar hasarından şeker hastalığına ve dolayısıyla hızlı yaşlanmaya kadar birçok olumsuzluğa yol açabilir. “Yüksek kan şekeri vücuttaki oksijeni azaltır ve bizi hasta eder” diyen biyokimya.
Yaşlanma karşıtı uzman Dr. Ayşegül Çoruhlu’ya merakını sordum. İşte açıklamalar…

Dr.Aysegül oruhlu

10 nefesten 9’u boşa gidiyor

Kandaki oksijen doygunluğu neden önemlidir?

Oksijeni vücudumuzun en ücra köşelerine taşıyan sistem, damarlarımızdaki kandır. Her nefeste aldığımız oksijen akciğerlerden kana geçer. Kanda çok az oksijen sıvı haldedir. Gerçek oksijen, kanda bulunan kırmızı kan hücreleri dediğimiz hücrelerimiz tarafından taşınır. Bu hücreler yani eritrositler kemik iliğinde oluşur ve kana karışır. Sağlıklı bir yaşam için vücuttaki dokuların yeterince oksijenle beslenmesi gerekir. Kandaki oksijen seviyesi çok düşük olduğunda, vücut düzgün çalışamaz.

Şeker bu oksijen kaynağını nasıl bozar?

Eritrositlerin (kırmızı kan hücrelerinin) görevi, solunan oksijeni akciğerlerden dokuya taşımaktır. Ancak, görevlerini yerine getirme yeteneklerini etkileyen durumlar olabilir. Yüksek kan şekeri de bunlardan biri… Oksijen (hemoglobinde bulunan demir porfirin proteini) ile şeker yapan kırmızı kan hücrelerinin “hem” grubu arasında rahatsız edici bir kimyasal olay meydana gelir. Artan kan şekeri, eritrositlerin hem grubu olan “şeker”. Tıbbi adı glikasyon olan bu durum karamelizasyon gibidir. Bilindiği gibi şekeri yüksek ateşte pişirdiğimizde karamelize oluyor. Bu etkileşim, kandaki yüksek şeker ile eritrositlerin hem grubu arasında da meydana gelir. Şekerlenmiş eritrositler, yapısı bozulmuş eritrositler haline gelir. Bu eritrositler dokuya taşıdıkları oksijeni serbest bırakamazlar. Yani 10 nefesten 9’u boşa gitmiş olur. Kan şekeri ne kadar yüksek olursa, bu şeker ne kadar yükselirse, bizden o kadar fazla oksijen çekilir.

HbA1c’NİZ NE KADAR DÜŞÜK, HAYAT UZUN YAŞAACAKSINIZ

Kırmızı kan hücrelerinizin şekerli olup olmadığını nasıl anlarsınız?

HbA1c yani hemoglobin A1c testi bize bu değeri gösterir. Eritrositlerimizde şeker hemoglobin (kandaki kırmızı kan hücrelerine bağlanan, yapısında demir içeren ve oksijen molekülleri taşıyan kompleks bir protein) ne kadar fazlaysa, dokulara oksijen taşımaktan sorumlu kırmızı kan hücreleri, HBA1c testi o kadar yüksek olur. Aslında bu test şeker hastalığında şeker seviyelerini izlemek için kullanılır. Eritrositler ortalama 3 ay yaşadığından, bu test bize 3 aylık ortalama kan şekeri seviyesinin ekstrapolasyonunu gösterir. HbA1c yükseldiğinde kan şekerimiz yüksek kalır. Aynı zamanda eritrositlerimiz şeker yoluyla dokularımıza daha az oksijen bırakır. Diyabetle ilgili birçok zarar bu mekanizmadan kaynaklanır. Tedavi HBA1c’yi düşürmeyi amaçlar. Bu amaçla beslenme önerileri verilir ve ilaç kullanılır.

HbA1c değerimiz ne kadar yüksek olmalı?

Laboratuarlar üst limit için 5.7 değerini verir. Şeker hastalığının bu sayının üzerinde olabileceği söyleniyor. Ancak sağlıklı olduğunu düşündüğümüz kişilerde HbA1c düzeylerinin daha düşük olmasını hedeflemeliyiz. Sonuç 5.6 ise “kan şekerindeki artış bizi etkilemez” diyemeyiz. Aslında, ne kadar düşükse o kadar iyi. Ne kadar düşükse, dokuya oksijen beslemesi o kadar yüksek olur. HBA1c değeriniz uzun ömür için bir parametredir. Ne kadar düşükse, o kadar uzun yaşayacaksınız.

SAĞLIKLI OLDUĞUNDA BİLE ŞEKER GİBİ YEMEK

Peki kan şekerimizi nasıl düşürebiliriz?

Öncelikle kana kolay karışan şekerli hamur işlerinden uzak durmak gerekir. İşlenmiş basit karbonhidratlar kan şekerini en hızlı yükselten besinlerdir. Bunun yerine kompleks karbonhidratlar, sebzeler, meyveler, kuruyemişler, baklagiller, sağlıklı yağlar ve sağlıklı proteinler tüketmelisiniz. Aslında diyabet tedavisinde beslenme önerileri her birimiz için geçerlidir. Üst sınır aşılmamış olsa bile HbA1c değeri 5’in üzerindeyse işlenmiş basit karbonhidratları diyetimizden çıkarmalıyız. Diyabet teşhisi konmadan yıllar önce, yanlış yediğimiz için değerimizin bu küçük kısmı artıyor. Hasta olmadığımız zamanlarda bile şeker hastasıymış gibi yemek yememizde fayda var. Sonuç olarak düşük bir HbA1c değerine ulaşıyoruz ve kanımızdaki eritrositlerin şekerli olmadığını ve gerekli dokuya yeterli oksijeni ulaştırabildiğini biliyoruz. Ne zaman kötü bir yemek yesek, ne zaman kısa bir tatile çıksak, menümüzdeki sağlıksız unlu ve şekerli yiyeceklerin vücudumuzdaki oksijeni çaldığını unutmamalıyız.

Şeker oksijeni vücuttan uzaklaştırır

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK