TTB, çocuklarda covid-19 ve aşılamada merak edilen soruları yanıtladı

TTB, çocuklarda covid-19 ve aşılamada merak edilen soruları yanıtladı

60
0
PAYLAŞ

TTB, Kovid-19 ve çocuklarda aşılarla ilgili soruları yanıtladı

TTB, Kovid-19 ve çocuklarda aşılarla ilgili soruları yanıtladı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), çocuklarda aşılamanın virüsün yayılmasını ve virüs bulaşması durumunda çocukta ciddi hastalık riskini azalttığını ve virüsün diğer insanlara bulaşabileceği için diğer aile üyelerini ve arkadaşlarını koruduğunu duyurdu. semptomsuz.

TTB, Kovid-19 ve çocuklarda aşılarla ilgili soruları yanıtladı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kovid-19 ve çocuklara yönelik aşılarla ilgili yaptığı açıklamada, Kovid-19’un çocuklarda kolaylıkla önlendiği ve sanılanın aksine ölüme yol açmadığı bilgisinin bugün geçerliliğini kaybettiğini duyurdu. .

Enfeksiyon gibi durumlarda çocuğun kendisinin yaşam kalitesinin bozulmasından ölüme kadar çeşitli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını hatırlattı.

COVİD-19 SONRASI MIS-C’YE DİKKAT!

TTB açıklamasında, “Çocuklarda yorgunluk, uykusuzluk, burun akıntısı, kas ağrısı, baş ağrısı, konsantrasyon bozuklukları, egzersiz intoleransı, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi semptomların Covid-19’dan sonra 4 haftadan daha uzun sürebileceği ve ergenleri olumsuz yönde etkileyebileceği” belirtildi. yaşam kalitesini ve okul başarısını olumsuz etkilemektedir. Çocukları etkilediğini gösteren veriler var’ ve çocukları tehdit eden bir diğer durum olan MIS-C’ye (Covid-19 sonrası çocuklarda görülen sendrom) dikkat çekildi.

MIS-C’nin son derece tehlikeli bir klinik durum olduğu, hastaların %60-70’inde yoğun bakım ve hastaların %1-2’sinde ölüm gerektiren yeni tanımlanmış bir enfeksiyon sonrası hastalık olduğu bildirilmiştir.

AŞI ÇOCUKLARDA YÜKSEK ANTİKOR YAPAR

Milyonlarca yetişkinin aşılanmasının adolesan grubunda hastalığın görülme sıklığını artırdığını hatırlatan TTB açıklamasında, aşılanacak yaş grubunda da değişiklik yapılması gerektiği hatırlatıldı:

“Çocuklar herhangi bir rahatsızlık duymadan virüsü diğer insanlara bulaştırabildikleri için, çocukları aşılamak virüsün yayılmasını azaltabilir, virüs bulaşırsa çocuğun ciddi şekilde hastalanma riskini azaltabilir ve diğer aile üyelerini ve arkadaşlarını koruyabilir. Bu bağlamda, Mart 2021’de 12 ila 15 yaşları arasındaki 2.260 ABD’li çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, aşının Covid-19’u önlemede yüzde 100 etkili olduğunu bildirdi. Araştırma ayrıca, ergenlerin aşılamadan sonra yetişkinlere göre daha yüksek düzeyde antikor geliştirdiğini buldu.”

SORULAR VE CEVAPLAR

Ayrıca TTB uzmanları, kamuoyunda Covid-19 ve çocuklar hakkında merak edilen soruları yanıtladı. İşte bu sorular ve cevapları:

HANGİ AŞI YAPILMALIDIR?

Çeşitli aşıların çocuklarda uygulanabilirliği ile ilgili çalışmalar halen devam etse de 12 yaş ve üzeri çocuklar için onaylanan tek aşı halen Pfizer/BioNTech aşısıdır.

12 YAŞINDAN İTİBAREN ÇOCUKLARDA AŞI ETKİLİ Mİ?

Covid-19 aşıları ile ilgili klinik araştırmalara ve son verilere göre 12 yaş üstü çocukları aşılamanın virüsün yayılmasını, ciddi hastalıklara yakalanma riskini ve MIS-C gibi enfeksiyon sonrası durumları azalttığına inanılıyor. Aynı zamanda bu yaş grubunu aşılamak diğer aile üyelerini ve arkadaşlarını da koruyarak virüsün toplumda yayılmasının önlenmesine olumlu katkı sağlıyor.

12 YAŞ ÜZERİ ÇOCUKLARDA YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Erişkin yaş gruplarında olduğu gibi çoğu zaman hafiften orta dereceye kadar geçici yan etkiler gelişmiştir. Bu yan etkiler enjeksiyon yerinde ağrı, halsizlik, baş ağrısı, kızarıklık, miyalji, eklem ağrısı ve ateş olarak sıralanabilir. Bu yan etkiler, enjeksiyon bölgesinde ağrı dışında, ikinci dozdan sonra daha sık bildirilmiştir. Yetişkinlerde olduğu gibi, aşılamadan 15 ila 30 dakika sonra çocukların alerjik reaksiyon riski açısından izlenmesi uygun olacaktır.

BIONTECH PARTİKÜL İNFLAMASYONU (MİYOPERİKARDİT) GELİŞTİRİR Mİ?

11 Haziran 2021 itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 296 milyon doz mRNA COVID-19 aşısı uygulandı ve bunun 52 milyonu 12 ila 29 yaş arasındaki kişilere verildi. Aşı güvenliği için ulusal pasif sürveyans sistemi olan Aşı Olumsuz Olay Raporlama Sisteminde (VAERS), 29 Aralık 2020 ile 11 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında mRNA aşılaması sonrasında 1.226 miyokardit rapor edildi. Ölümlerin), aşılamanın önerildiği tüm popülasyonlarda risklerden (aşılama sonrası beklenen miyokardit vakaları) ağır bastığı gösterilmiştir.

12 yaşından büyük çocuklar için uzmandan ebeveynlere aşı çağrısı İlgini çekebilir 12 yaşından büyük çocuklar için uzmandan ebeveynlere aşı çağrısı

TTB, Kovid-19 ve çocuklarda aşılarla ilgili soruları yanıtladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK