Uzmanından kritik uyarı: Türkiye’de de kapanma olabilir

Uzmanından kritik uyarı: Türkiye’de de kapanma olabilir

53
0
PAYLAŞ

Uzmandan kritik uyarı: Türkiye’de kapanma olabilir

Uzmandan kritik uyarı: Türkiye’de kapanma olabilir

Prof. Dr. Oğuz Reşat Sipahi, Covid-19 varyantlarından Delta’nın ortalama bulaşma süresinin 3 ile 6 gün arasında dalgalandığını, Omicron’un ise bu sürenin 1,5 ile 3 güne düştüğünü söyledi. Sipahi, özellikle Avrupa’da koruyucu tedbirlerin artmasıyla kapatma aşamasına gelindiğini ve benzer kapatma tedbirlerinin Türkiye için de gündemde olabileceğini açıkladı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. DR. Oğuz Reşat Sipahi, Türkiye’de de keşfedilen “Omicron” varyantının “Delta”, “Alfa”, “Beta” gibi varyantlardan daha hızlı yayıldığını söyledi. . Sipahi, hem aşıdan kaçabilen hem de hızla yayılabilen “Omicron” varyantının artık öldürmediğini vurguladı, Sipahi şunları söyledi:

* Aynı veya daha az öldürür. Aşılamanın üzerinden belirli bir süre geçtiyse bu varyanttan korunma olasılığının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

* Türkiye’deki aşılar dünyaya göre farklıdır. Benim için Sinovac artı Biontech olmanın avantajına sahibiz. Sağlık Bakanlığı bu durumun ‘Omicron’a karşı ne kadar koruyucu olduğunu sistematik olarak araştırabilir.

* Bu verilerin dünyayı terk etme olasılığı zayıf. Çünkü bizimki kadar Sinovac ve Biontech kadar karma aşıları yok.

* Sağlık Bakanlığının bu konuya ağırlık vermesi faydalı olacaktır. Üçüncü doz aşının korumayı artırması muhtemel görünüyor.

“Aşının işe yarayacağını zaman gösterecek”

Tüm varyantlarda aynı koruyucu tedbirlerin uygulandığını belirten Prof. DR. Sipahi, aşıların artmasıyla korumanın da artacağını vurguladı.

Yüzde yüz korumanın olmadığını vurgulayan Sipahi, “Aşıya güvenilmemeli, maskesiz yapılmamalı. “İnsanlar genellikle 2 aşıdan sonra korumayı azaltır” dedi.

Prof. DR.Sipahi, özellikle Avrupa’da güvenlik önlemlerinin arttığını göz önünde bulundurarak, benzer kapatma önlemlerinin Türkiye için de gündemde olabileceğini şu sözlerle dile getirdi:

* “Delta” versiyonu için ortalama iletim süresi 3-6 gün, “Omicron” için 1.5-3 gündür. Bu varyant, tüm türleri daha çabuk hasta eder. Hastalığın ikiye katlanma süresi daha hızlı görünüyor.

* Kapanmayacağımızı söylemek zor. Avrupa’da yoğunlaşmanın başlamasından bir ay sonra ülkemizde de yoğunlaşma başlıyor.

* Daha önceki tecrübelerimiz aynı şekilde tekerrür ederse, şimdi kapanmaya başladılarsa, 1-1,5 ay sonra tekrar kapanma ihtimalimiz azalıyor.

* Aşının bizi ne kadar koruyacağını zaman gösterecek. Kasım ayının başından bu yana 1,5 aylık bir süre içinde 80-90’dan fazla ülkeye yayılan bir varyanttan bahsediyoruz.

* Danimarka ve Güney Afrika’dan alınan veriler, en azından “Delta” ile karşılaştırıldığında, klinik olarak virüsün benzer veya daha iyi bir seyri olduğunu göstermektedir. Bu sonucun 3 veya 6 ay sonra değişeceğini düşünmüyorum.

* Çünkü hızlı yayılır ve daha çok öldürürse virüs için evrimsel bir dezavantajdır.

Bilimsel Komitenin bir üyesi şunları söyledi: “Omicron” varyantına karşı aşılar etkili midir? İlgini çekebilir Bilimsel Komitenin bir üyesi şunları söyledi: “Omicron” varyantına karşı aşılar etkili midir?

Afrika Avrupa Bilim BioNTech Covid-19 Danimarka Ege Üniversitesi Güney Afrika Kasım Omicron Sağlık Bakanlığı Sinovac Türkiye

Uzmandan kritik uyarı: Türkiye’de kapanma olabilir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK