Uzmanlardan dikkat çeken uyarı: Kapalı ortamda havalandırmalara dikkat

Uzmanlardan dikkat çeken uyarı: Kapalı ortamda havalandırmalara dikkat

90
0
PAYLAŞ

Uzmanlardan göze çarpan uyarı: İç mekandaki havalandırmaya dikkat edin

Uzmanlardan göze çarpan uyarı: İç mekandaki havalandırmaya dikkat edin

Uzmanlar, okullar, üniversiteler, hastaneler ve kamu tesisleri başta olmak üzere tüm kapalı ortamlarda yeni normal havalandırma sistemlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiği konusunda uyardı.

Kapı ve pencerelerin açılmasıyla doğal havalandırma yeterli olmadığı için uzmanlar, havalandırmada “korona filtre” kullanımının şart olduğunu ve bunun da kirlilik riskini yüzde 99 oranında azalttığını açıkladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Bölümü Dr. Öğretmen üye Sevan Karabetoğlu, koronavirüsle mücadelede havalandırma sisteminin önemine dikkat çekti.

Karabetoğlu, koronavirüsün yayılmasını önlemek için “HEPA filtreleri” adı verilen havalandırma sistemlerinin kullanılması gerektiğini söyledi.

Karabetoğlu, özellikle kış aylarında kapı ve pencerelerin açılmasının sağlıklı ve yeterli olmadığını, iç mekanlarda, özellikle okullarda uygun filtreli mekanik havalandırma sistemlerinin önemini vurguladı.

“HAVALANDIRMA KORONAVİRÜS ŞARTLARINA UYARLANMALI”

Karabetoğlu, Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana kapalı ortamlarda çokça çalışma yapıldığını belirterek, “Belirli bir kişinin bulunduğu kapalı ortamlarda virüsün yayılma riski çok yüksek. Dolayısıyla asıl amacımız bu yayılımı ortadan kaldırmaktır. Bu yıl bir ‘aşı silahımız’ var. Yüz yüze öğretim artık ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde başlamıştır. Bu noktada çeşitli önlemler almamız gerekiyor. Standart yöntemlerden biri de elbette doğal havalandırmadır. Ancak bunu yaparken normal havalandırmanın ötesine geçmek ve koronavirüs koşullarına uyum sağlamak gerekiyor.

“SİSTEM VİRÜS DAMLALARINI KİRLİ HAVAYLA BİRLİKTE ÇIKARMALI”

Karabetoğlu, bu dönemde enfekte damlacıkların yayılmasını önlemek ve kirli havayı tahliye etmek için bir sisteme ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Klimalar dışarıdan gelen temiz havayı içeriye, kirli havayı ise içeriden yönlendirerek uygun iklimlendirme şartlarını sağlıyor. dışarı. Ancak bu süre zarfında asıl amacımız virüslerin yayıldığı damlacıkların yoğunluğunu azaltacak ve temiz hava ile çevreyi sağlıklı hale getirecek bir sistem kurmak” dedi.

“KAPI VE PENCERE AÇILMASI VE STANDART KLİMA YETERLİ DEĞİL”

Yapılan çalışmalar ve simülasyonların sadece kapı ve pencereleri açarak ortamı havalandırmanın yeterli olmadığını gösterdiğini vurgulayan Karabetoğlu, “Bu noktada en yaygın yapılar havalandırma cihazlarıdır. Ancak bu santrallerin korona virüsü ile bağlantılı filtre sistemlerini içerecek şekilde genişletilmesi gerekiyor. Bu filtre sistemleri etkinleştirilirse damlacıklar yeterince engellenebilir. Bu sayede yüz yüze eğitimde yaşanan problemlerin önüne geçilebilir. Standart filtreler bir miktar koruma sağlar, ancak okul ve iş yeri gibi kapalı alanlarda yeterli değildir.

“HEPA-FİLTRE” YÜZDE 99 KORUMA SUNUYOR

Karabetoğlu, bilimsel çalışmalarda “HEPA filtre” olarak bilinen şeyin standart filtreye göre yüzde 99 koruma sağladığını belirterek, “Sistemin tamamı değiştirilmezse filtre parçası HEPA filtre ile değiştirilmelidir. Filtrelerin minimum verimlilik ölçeği vardır. Bu skala 1 ile 16 arasındadır. 16 standart filtre için en yüksek seviyedir. HEPA filtreler 16’nın üzerinde filtrasyon sağlıyor. Ayrıca filtreler virüsü taşıyan hastalığa neden olan damlacıkları da içeriyor” dedi. (DHA)

Corona istanbul İstanbul Teknik Üniversitesi okul yüz yüze

Uzmanlardan göze çarpan uyarı: İç mekandaki havalandırmaya dikkat edin

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK