‘Sahte çürük raporu’ davasında yeniden karar

‘Sahte çürük raporu’ davasında yeniden karar

67
0
PAYLAŞ

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanıklar emekli hakimler Albay Ahmet Zeki Üçok, Murat Turgay Tepe ve Erdem Kılıç katılmazken, avukatları tarafından temsil edildiler.

'Sahte Çürük Raporu' davasında yeni karar

“Sahte Çürük Raporu” davasında yeni karar

“Sahte Çürük Raporu” davasında yeni karar

‘Çürük suçlama’ iddiasıyla yargılanan emekli hakimler Albay Ahmet Zeki Üçok, Murat Turgay Tepe ve Erdem Kılıç’ın üçüncü kez yargılanmasına karar verildi.

'Sahte Çürük Raporu' davasında yeni karar

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tutuklu sanıklar emekli hakimler Albay Ahmet Zeki Üçok, Murat Turgay Tepe ve Erdem Kılıç katılmazken, avukatları tarafından temsil edildiler.

Eski askeri savcılar Albay Ahmet Zeki Üçok ile Murat Turgay Tepe ve Erdem Kılıç, 2009 yılında “sahte diş çürüğü raporu” verdikleri iddiasıyla mahkemeye çıkmışlar ve Yargıtay her iki kararı da bozmuştu. Dün görüşülen dava üçüncü kez karara bağlandı.

Savcı Palmed Sağlık Hizmetleri Tic, konuyla ilgili mütalaasını verdi. GmbH. Şti. Adına tescil edilen taşınmazın inşaatına hastane yapılması amacıyla başlanmış, ancak 15. yüzyıldan sonra inşaat durdurulmuştur.

Savcı, Murat Turgay Tepe ve Ahmet Zeki Üçok’un “yetkilendirilmediği bir görevi kötüye kullanma” suçunu işlediklerini söyledi.

3 YIL 9 AY CEZAEVİ GEREKLİ

Açıklamada, emekli hakimler Üçok ve Tepe’nin bir buçuk yıldan 3 yıl 9 aya kadar hapis cezasına çarptırılması çağrısında bulunuldu.

“OKA 5 AY HAPİS”

Kararın açıklanması üzerine mahkeme, Palmed’e “hak etmediği bir işi yapmaya teşebbüs” suçlamasıyla Üçok’a iyi hal indirimi ile 5 ay hapis ve 20 TL para cezası verdi.

Mahkeme daha sonra cezayı 3 bin TL para cezasına çevirdi. Üçok’un bu cezayı 10 taksitte ödemesine karar verildi.

TEPE’DE İNDİRİM UYGULANMADI

Mahkeme, Murat Turgay Tepe’yi aynı suç için iyi hal indirimi kullandığı gerekçesiyle 5 ay hapis ve 20 TL para cezasına çarptırdı. Tepe’nin pişmanlık duymaması nedeniyle cezayı ertelemeyen mahkeme, Kılıç’ın Erdem Kılıç hakkındaki kararında başvurucu ile uzlaşmadığı gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar verdi.

NE OLDU?

İstanbul Özel Savcılığı’nın 2009 yılında yaptığı soruşturma sonucunda aralarında Ahmet Zeki Üçok’un da bulunduğu 17 kişi şüpheli, eski Fenerbahçe spor kulübü başkanı Aziz Yıldırım ve Engin Akyürek müşteki olarak yer aldı.

İddianamede, şüphelilerin “sahte çürük raporu” oluşturduğu belirtildi.

ÜÇÜNCÜ 9 YIL 7 AY CEZAEVİNDE GÖRÜLDÜ

İlk dava İstanbul’da kapatılan 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü ve eski hakim Albay Ahmet Zeki Üçok “terör örgütü üyeliği”, “yağma teşebbüsü” ve “dolandırıcılık” suçlarından 9 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Üçok, Fenerbahçe Spor Kulübü eski başkanı Aziz Yıldırım’a yönelik “yağma teşebbüsü” ve diğer suçlamalardan beraat etti.

TEPE 142 YIL 11 AYDIR ELEŞTİRİDE GÖRÜLDÜ

Sanık Murat Tugay Tepe, “örgüt kurmak ve yönetmek”, “yağma” ve “yağma teşebbüsü” gibi suçlardan 142 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme ayrıca diğer sanıklara da farklı suçlardan farklı hapis cezaları verdi.

Yargıtay, Üçok’un da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında “suç örgütü kurduklarına” dair inandırıcı ve hukuka uygun hiçbir delil bulunmadığı gerekçesiyle kararı bozdu.

KARŞI DURUM

Ahmet Zeki Üçok, “yetkilendirilmediği işi yapmak” suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırıldı ve bu ceza 6 bin TL para cezasına çevrildi.

Murat Tugay Tepe ise Erdem Kılıç’ı “hak etmediği bir işi yapmak” ve “hile yapmak” suçundan 1 yıl 8 ay, Erdem Kılıç’ı ise “hile yapmaktan” 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Fatma Sibel Çarmıklı ve Murat Can Çarmıklı’yı “yetkilendirilmediği bir iş için yardım sağlamak” suçundan 10’ar ay hapis cezasına çarptırarak, cezanın açıklanmasının ertelenmesine, diğerlerinin ise beraatine ve tahliyesinin onaylanmasına karar verdi. sanıklar.

KARAR YENİDEN ALINMIŞTIR

Bölge Mahkemesi’nin kararının ikinci incelemesinde Yargıtay, Ahmet Zeki Üçok, Murat Turgay Tepe ve Erdem Kılıç’a ilişkin kararın bozulmasına karar verdi.

Ahmet Zeki Üçok şu soruyu yanıtladı: TSK “at ve köpek yollarını karıştırıyor” mu? İlgini çekebilir Ahmet Zeki Üçok bu soruyu yanıtladı: TSK “at ve köpek yollarını karıştırıyor” mu?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK