Santral kuramayan şirket belediye başkanını şikayet etti

Santral kuramayan şirket belediye başkanını şikayet etti

39
0
PAYLAŞ

Yaklaşık 16 yıl önce çevre planı değiştiğinde Hattat Holding, Bartın’ın Amasra ilçesinde termik santral yapmak istedi. Bu talep üzerine bölge halkı, özellikle Amasra topluluğu, Bartın platformu şirkete karşı hukuk mücadelesi başlattı. Santral için şirketin aldığı 5 ÇED raporunu iptal eden vatandaşlar, açtıkları 8 davayı kazandı. Ancak tesis inadından vazgeçmedi ve Danıştay İdare Mahkemesi’nin (DİDDK) önüne çıktı. DIDDK, geçtiğimiz Şubat ayında kararını açıklayarak bakanlığın ve şirketin itirazını reddetmiş, kararın 6. iptal kararı olduğunu belirtmişti.

Santral kuramayan firma belediye başkanına şikayette bulundu

Santral kuramayan firma belediye başkanına şikayette bulundu

Santral kuramayan firma belediye başkanına şikayette bulundu

Amasra’da termik santral yapmak isteyen Hattat Holding ile halk arasında 16 yıldır süren hukuk mücadelesini vatandaşlar kazandı. Şirket, CHP Belediyesi ve Belediye Başkanı Recai Çakır’a ticari itibarlarının zedelendiğini iddia ederek önce 1 milyon liralık tazminat davası açtı. Şimdi Cumhurbaşkanı İçişleri Bakanlığı’na şikayette bulundu.

Santral kuramayan şirket belediye başkanına şikayette bulundu

Yaklaşık 16 yıl önce çevre planı değiştiğinde Hattat Holding, Bartın’ın Amasra ilçesinde termik santral yapmak istedi. Bu talep üzerine bölge halkı, özellikle Amasra topluluğu, Bartın platformu şirkete karşı hukuk mücadelesi başlattı. Santral için şirketin aldığı 5 ÇED raporunu iptal eden vatandaşlar, açtıkları 8 davayı kazandı. Ancak santral inatçılığından vazgeçmedi ve Danıştay’ın (DİDDK) idari mahkemelerine gitti. DIDDK, geçtiğimiz Şubat ayında kararını açıklayarak bakanlığın ve şirketin itirazını reddetmiş, kararın 6. iptal kararı olduğunu belirtmişti.

ŞİRKET ÖNCEDEN BİR MİLYON LİRA TAKIM MARKA VERDİ

CHP Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın ortak konuştuğu Bartın platformu, projenin Çinli ortaklarına 2020 yılında Hattat Holding’in santralinin istenmediği süreç ve eylemlerini anlatacak. kamuoyu tarafından, şirketin 15 yılda 1 kilo kömür bile üretmediğini söyledi. Davasını kaybeden ve Çinli ortağını kaybeden şirket, Amasra İlçesi ve Belediye Başkanı Recai Çakır’a 1 milyon liralık dava açtı.

Belediye başkanı bakanlığa şikayet ettikten sonra

İstediği termik santrali yapamayan şirket, sonunda Belediye Başkanı Çakır’ı İçişleri Bakanlığı’na şikayet etti. Bakanlık, olayı araştırması için Bartın valiliğini görevlendirdi. Konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yapan topluluk, valiliğin soruşturma açtığını öğrendiklerini belirterek, “Amasra Belediye Başkanımız Recai Bey hakkında dava açıldı. Çakır ile 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Yukarıdaki mesnetsiz, asılsız ve hukuksuz davaya ek olarak, aynı holdingin yönetim kurulu başkanının duramadığını ve aynı zamanda Amasra Belediye Başkanımız Recai Çakır hakkında sorumlu bakanlığa şikayette bulunduğunu öğrendik. .

“BİZİ SİNDİREMEZSİNİZ”

Belediyeden yapılan açıklamada ayrıca bakanlığın şikayete saygı duymaması gerektiği vurgulandı ve şirketin iddialarının yanlış olduğu tespit edildi. Açıklamada, “Amasra halkının en büyük sivil toplum kuruluşu olan Amasra Belediyesi’nin ve Amasra halkı tarafından seçilen belediye başkanının temel görevi yerel halkın çıkarlarını korumak ve gözetmektir. Bu noktada Amasra halkı olarak Amasra ilçemizde termik santral istemiyoruz ve buna karşı Amasra halkıyla birlikte ne pahasına olursa olsun mücadele edeceğiz. Arkasında halkı olan Amasra belediye başkanını, hangi yoldan giderse gitsin holdingin CEO’sunu yıldıramayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.

İzmir Dikili'deki altın madeni ile ilgili sevindirici karar İlgini çekebilir İzmir Dikili’deki altın madeni ile ilgili sevindirici karar

Altın Bartın Cemal Akın CHP’den izmir sosyal medyaya Danıştay davası
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK