Sarıgül: Dolar 7 liradan 18 liraya çıkarken bu tedbirler neden alınmadı?

Sarıgül: Dolar 7 liradan 18 liraya çıkarken bu tedbirler neden alınmadı?

56
0
PAYLAŞ

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, döviz kurundaki dalgalanmaların ardından bir basın açıklaması yaptı.

Sarıgül: Dolar 7’den 18 liraya yükselirken neden bu önlemler alınmadı?

Sarıgül: Dolar 7’den 18 liraya yükselirken neden bu önlemler alınmadı?

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, dövize endeksli mevduat kullanımının geç kalındığını belirterek yanıt verdi.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, döviz kurundaki dalgalanmaların ardından bir basın açıklaması yaptı.

“Büyüleyici”

Türkiye’nin çok ciddi ve zorlu bir süreçten geçtiğine dikkat çeken Sarıgül, “Türkiye değişim partisi olarak bir ‘acil durum planı’nın bir an önce hayata geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Dün alınan önlemler piyasada endişe yarattı. Ancak alınan tedbirlerin nasıl uygulanacağı konusunda ciddi şüpheler var. Dolar 7 liradan 18 liraya yükselirken neden bu tedbirler alınmadı? Düşündürür.” dedi.

“Gübre fiyatları yüzde 400-500 arttı”

“En kötü günlerde yaşadığımızı düşünmeyin. Gübre, geçmişteki en büyük devalüasyonlara rağmen hiçbir zaman yüzde 100’den fazla artmadı.” Sarıgül, “Bugün gübre fiyatlarındaki artış yüzde 400-500’ü buldu. Bu gübreyi alamayan çiftçi ne yapıyor biliyor musunuz? Çiftçi kullanması gereken gübrenin yarısını hatta yarısından azını bile atabilir. Bunun ne anlama geldiğini biliyor musun? Yarın buğday ve arpa verimi yüzde 50 düşecek. Peki bu ülkede çiftçinin üretimi yüzde 50 düşerse vatandaşlar ekmeği nasıl yiyecek? Türkiye kaçınılmaz olarak daha fazla buğday ithal etmek zorunda kalacak. Bu fiyatlara buğday ithal ederseniz ekmek fiyatları yükselir” şeklinde bir açıklama yaptı.

“VATANDAŞ aç kalmalı mı?”

Sarıgül, gerekli önlemler alınmadığı takdirde ekmek yapacak buğday kalmayacağını belirterek, “Türkiye’yi çok çok tehlikeli bir gıda krizi bekliyor. Bugün yaşlılar, hastalar, kadınlar ve çocuklar 1 lira 25 kuruşa ekmek almak için sıraya giriyor. Sıradan rahatsızsanız; Buğdaya destek verin, fırıncıya destek verin, 25 kuruşa 1 lira satsın. Kuyruk olmasına izin vermeyin. Soruyorum; vatandaş aç kalır mı?” sorusunu sordu.

“BU AZİZDE KULAĞINIZI AÇIN”

Esnafın sorunlarına dikkat çeken Sarıgül, “Esnaf bu işin içinden nasıl çıkacak? Bu fiyatlara bu fiyatlara kim neyi satıyor? Her mağazadan bir çığlık yükseliyor. Bu sayede esnaf başıboş bırakılamaz. Çiftçiler ve zanaatkarlar bu toprakların kalbidir. Bu ülkenin temel direğidir. Bu çığlığa kulaklarınızı açın. Nereye gitsek, elimizi nereye atsak bir çığlık var. Saymak yetmez. Gıda sorunları, yakıt sorunları, elektrik sorunları, ulaşım sorunları, giyim sorunları. Öfke üzerine öfke. Bu kış böyle geçmez, geçemez” dedi.

“HİÇBİR GÜVEN SİYASETSİZ ÇALIŞMAZ”

Dün gece döviz kurundaki ani düşüşe dikkat çeken Sarıgül, “Bu tür önlemler alınabilir de bugüne kadar neden alınmadı? Merkez bankası piyasaya birçok kez müdahale etti ancak dün gece dolar aniden düşmeye başladı. TDP olarak; Ülkemizin ödemeler dengesi krizine girmesini asla istemeyiz. Ancak görünen o ki; Böyle bir krizle karşı karşıyayız. Maalesef merkez bankamızda net dövizimiz eksi 30 milyar dolara düştü. Vatandaşlarımızın size, açıklamalarınıza ve politikalarınıza güvenmeleri zorunludur. Güven olmadan hiçbir politika yürümez” açıklamasını yaptı.

“ACİL DURUM PLANI DERHAL UYGULANMALI”

“TDP olarak en az 6 aylık bir ‘acil durum planının’ derhal devreye alınması gerektiğini düşünüyoruz.” Sarıgül sözlerine şöyle devam etti:

* Şunu netleştirelim, bugün piyasaları hükümet yönetmiyor, bugün piyasaları merkez bankası yönetmiyor.

* Piyasaları dedikodular yönetir. İktidardayken görevini yap ve yönet. Bugün bankalardaki tüm Türk lirası ve döviz mevduatlarının garanti altında olduğu tezi yoktur.

* Mevduat sigortasını yüzde 100’e çıkarın. Bankacılık sistemine olan güveni anında artırın. Piyasadaki tüm bu heyecana bir son verin. Dün alınan tedbirler çok geç gelen palyatif tedbirlerdir. Durumun ciddiyeti devam ediyor.

Sarıgül: TDP olmadan bu tarih yazılmaz İlgini çekebilir Sarıgül: TDP olmadan bu tarih yazılmaz

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Buğday Doları Dolar Döviz Kuru Hükümet Merkez Bankası TDP Türk Lirası Türkiye Türkiye Parti Borsası
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK