Selzedeler, konteynerlerde konutları için gün sayıyor

Selzedeler, konteynerlerde konutları için gün sayıyor

61
0
PAYLAŞ

11 Ağustos’ta 24 saatte metrekareye 240 kilogram yağışın ardından kentte sel ve toprak kayması meydana geldi ve 10 kişi hayatını kaybetti. Hızı artan Ayancık deresi ilçe merkezini sular altında bıraktı, sokaklar ve caddeler nehre dönüştü. Hayatta kalanlar helikopterle güvenli bölgelere götürüldü.

Sel mağdurları konteynerlerdeki evleri için gün sayıyor

Sel mağdurları konteynerlerdeki evleri için gün sayıyor

Sinop’ta 10 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde evlerini kaybedenler, AFAD Başkanlığı’nın Ayancık ilçesine bağlı Babaçay köyündeki konteynırlarına yerleşti. 1,5 aydır konteynerlerde bırakılan sel mağdurları, tüm ihtiyaçlarının karşılandığı yeni yaşam alanlarında evlerinin yapılması için gün sayıyor.

11 Ağustos’ta 24 saatte metrekareye 240 kilogram yağışın ardından kentte sel ve toprak kayması meydana geldi ve 10 kişi hayatını kaybetti. Hızı artan Ayancık deresi ilçe merkezini sular altında bıraktı, sokaklar ve sokaklar nehre dönüştü. Hayatta kalanlar helikopterle güvenli bölgelere götürüldü.

Ev ve işyerlerinin zemin katları ve bodrum katları su ile dolduruldu, araçlar sürüklendi. İlçenin altyapısı ağır hasar gördü, tarım arazileri ve yollar çöktü; Su, elektrik ve telefon hatları hasar gördü. Selin izleri büyük ölçüde silinirken hayat normale dönmeye başladı.

KONTEYNER KÖY KURULDU

Sel nedeniyle birçok işyerinin zarar gördüğü Küçük Sanayi Sitesi’nde esnaflar için derme çatma dükkanlar açıldı. 40 evin yıkıldığı Babaçay köyünde selden etkilenenler AFAD başkanlığına ait 28 konteynere yerleştirildi.

Geçici olarak kurulan ve 66 kişilik konteynırlarda; Elektrik ve su gibi hizmetlerin yanı sıra çamaşır makinesi, televizyon gibi ihtiyaçlar da karşılanmaktadır. 1,5 aydır konteynerlerde bırakılan sel mağdurları, tüm ihtiyaçlarının karşılandığı yeni yaşam alanlarında evlerinin yapılması için gün sayıyor.

“BENİ KOVA İLE KURTARIN”

Hikmet Demirbaş, selden sonra konteynırlarda hayatlarını sürdürdüklerini açıklayarak, “Öncesinde çok sel oluyordu ama böylesini ilk defa görüyorum. Çok zordu, insanları uzaklaştırdı. Konteynerlerde yaşıyoruz. Hiçbir şeyimiz kalmadı, kuru ruhlarımızla kaldık. Sel nedeniyle oraya çok giden arkadaşlarımız oldu. O gece uyuyakaldım. Komşumuzun damadı emekli çavuş mahallede beni kovayla uyandırdı ve beni evden çıkardı. Sadece pijamayla çıktığımı biliyorum. Ben de nereye gittiğimi bilmiyordum. Bu arkadaş yüzünden yaşıyorum. Evin tamamı gitti” dedi.

“Eşim balkondan çatıya atladı”

Selde dört katlı evi yıkılan Nuran Ergün, “Damağım birinci katta oturuyordu. Emekli maaşını evine harcadı. Evlerimizin yıkılacağını düşünmedik bile. Karım sular altındayken geldi. Evde kaldı, evden kaçtık ve kayalara doğru yürüdük, sonra döndüğümde evimizin yıkılmış olduğunu gördüm. Karımı da kaybettiğimi düşünerek ağlamaya başladım. Daha sonra komşumun balkonunda gördüğüme sevindim. Balkondan başka bir evin çatısına kaçtı. Evimizi bırakın, ruhumuzu değil. Su birinci katı geçip ikinci kata ulaştı. Daha önce hiç bu kadar yağmur görmemiştim. Büyük bir felaketti. Damadım kürekle birçok insanı evinden kurtardı.”

“DENİZİN ORTAINDA HİSSEDİYORUZ”

Sel ile ilgili deneyimlerini paylaşırken evin çatısında beklediklerini söyleyen Şeref Şahin, “Evde 9 kişi vardı. Ayrıca 5 yaşındakiler ve 11 yaşındakiler de vardı. Yüksek gelgit sırasında denizin ortasında olduğumuzu hissettik. Hepimiz suyun içindeydik. Allah’tan umduk. Evin çatısına merdivenle çıktık. Bir günden fazla evin çatısındaydık. Askeri bir helikopter geldi ve bizi çatıdan kurtardı. Çok acı çektik. Allah kurtardı bizi” dedi.

“Büyükannem beni uyandırdı ve kurtardı”

Lütfiye Ün, sel sırasında uyuduğunu söyledi: “Çocuklar beni kaldırdı. Kalk büyükanne, gidiyoruz dediler. nereye gidiyoruz dedim Gelgit bizi götürüyor dediler. O gece bizi yandaki eve yalın ayak götürdüler. 3 rakam kayboldu. Komşularımız ve çocukları hayatlarını kaybetti. Selde bizi kürekle kurtaran çocuk ortadan kayboldu. O gece çok kötü bir deneyim yaşadık. Konteyner iyi. Yemeğimiz geliyor, alıyoruz, pişiriyor ve yiyoruz. En önemli şey sağlıktır. Çocuklarıma bir şey olmadı. İyiyiz, çok teşekkür ederim” dedi. verilen

Sinop sel mağdurları: Artık dere kenarında ev istemiyoruz İlgini çekebilir Sinop sel mağdurları: Artık dere kenarında ev istemiyoruz

Bodrum Çocuk emekli helikopter İYİ Parti Sağlık Sanayi Sinop Yağmur
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK